Rosyjski styl idealnie komponuje się z neogotyckim

Rosyjski styl łączy się z gotyckim odrodzeniem

Styl neorosyjski jest jednym z najjaśniejszych trendów rosyjskiej architektury, pierwszego przejawu nowoczesność. Obecny swobodnie interpretuje wątki staroruskiej sztuki i elementy groteskowego, europejskiego romantyzmu i prototypów budynków okresu przed-mongolskiego.

 • Pochodzenie stylu
 • Cechy stylu neorosyjskiego
 • Przedstawiciele stylu neoroskiewskiego
 • Dom w stylu neoroskiewskim
Rosyjski styl, dzięki eklektyzmowi, wyróżniał się pewnymi szczegółami, które były charakterystyczne dla całego kierunku

Eklektyczny rosyjski styl wyróżnia się charakterystycznymi jasnymi detalami

Pochodzenie stylu

Miejsce stylu neoroskiewskiego w architekturze wywołuje wiele kontrowersji. Niektórzy historycy uważają, że jest to część pseudo-rosyjskiego stylu, który jest poprzednikiem. Inni nie uznają ciągłości i twierdzą, że styl neorosyjski ma swoją własną wyjątkowość i integralność. Istnieje także opinia, że ​​styl neorosyjski jest prekursorem nowoczesność, ponieważ kierunek pojawił się na przełomie XIX i XX wieku, gdy architekci poszukiwali stylu narodowego.

Zwróć uwagę! Narodziny nurtów neoroskiewskich są bezpośrednio związane z pseudo-rosyjskim stylem, który zaczął się rozwijać w połowie XIX wieku.

W tym czasie prowadzono aktywne badania nad technologią budowania kościołów, zbieraniem narodowych naczyń, szkłem i reprodukcją rzeźba w drewnie. Działania te miały na celu poznanie rosyjskich tradycji i kultury w celu dalszego zastosowania w architekturze. Początkowo styl neorosyjski podążał ścieżką eklektyzmu, próbując znaleźć drogę.

W okresie formacji wykorzystał bogatą dekorację frakcyjną, inspirowaną motywami architektury XVI-XVII wieku. W pracach nad planowaniem za podstawę przyjęto konstrukcje "oddziału" i "chóralne" mistrzów starożytnej Rusi. Jednak pod koniec XIX wieku nastąpił znaczny rozwój tendencji narodowo-romantycznej. Kult detalu zostaje odwołany, a fascynacja metodami architektury staroruskiej przeradza się w zainteresowanie innymi umiejętnościami - na północy Rosji, ziemi Vladimir-Suzdal.

 • To ponowne przemyślenie było początkiem przejścia z eklektyzm do modernizm. Tak narodził się nowy rodzaj narodowego kierunku architektury, zwany stylem neorosyjskim.
Izmailovo Kreml - przytulny zakątek pre-Piotra w Moskwie

Izmailovo Kreml - przytulny zakątek pre-Piotra w Moskwie

Cechy stylu neorosyjskiego

Pomimo, że neorosyjski trend należy do nowoczesności i pseudo-rosyjskiego nurtu, ma on istotne różnice, co odróżnia go od niezależnego stylu. Od nowoczesności wyróżnia się przebraniem wewnętrznej struktury konstrukcji, a także utylitarnym designem, ozdobionym osobliwie złożoną ornamentyką.

Do notatki! Główną różnicą od pseudo-rosyjskiego stylu jest użycie darmowych wariacji dla przekazywania ducha Ancient Rus. Podczas gdy Fałszywy rosyjski naturalnie kopiował wszystkie szczegóły rosyjskiej architektury.

Styl neorosyjski dość trafnie odzwierciedla tradycje i kulturę architektury narodowej. Ma wiele funkcji:

 1. Jako punkt odniesienia wykorzystuje starożytną sztukę ludową, która leży u podstaw stylistycznych cech współczesnej kultury. Połączenie dawnych tradycji z wyłaniającą się nowoczesnością ujawniło nowe cechy i stało się wyrazem narodowej tożsamości i tożsamości.
 2. Stosuje uogólnione motywy, twórczą stylizację prototypu, podstawowe zasady formowania, objętości i plastyczności zamiast dokładnego kopiowania.
 3. Ma namacalny związek z religią i filozofią, który opiera się na teorii, która sugeruje możliwość zjednoczenia inteligencji z ludźmi za pomocą prawosławia.
 4. Łączy plastyczną masę architektoniczną z osobno narysowanymi szczegółami. Równowaga, równowaga takich niekompatybilnych komponentów nadaje architekturze wyjątkowy nastrój emocjonalny.
Styl uosabia pasję do bogatej i ułamkowej scenerii

Styl uosabia pasję do bogatej i ułamkowej scenerii

Wysokie sufity są charakterystyczne dla wewnętrznej struktury budynku

Wysokie sufity są typowe dla wewnętrznej struktury budynku

Do notatki! Najlepsze kreacje mistrzów stylu neorosyjskiego mają dziś wyraźną cechę - wykraczają poza krajowe tradycje. Przyczynia się to do uznania na całym świecie przedstawicieli szkoły secesji.

Przedstawiciele stylu neoroskiewskiego

 • Rozważa się centrum wyglądu w stylu neoroskiewskim Abramtsevo Art Circle, składający się ze znanych artystów tamtych czasów.

Pracując głównie w teatrze, zajmowali się dekorowaniem, tworzeniem atmosfery i życia starożytnej Rusi na występy. Inicjatorem nowego kierunku jest Viktor Vasnetsov, który w swoich obrazach odzwierciedla piękno starożytnej rosyjskiej architektury.

Świątynia Demetriusza z Tesaloniki w Berezowce. Architekt - Pomerantsev Alexander Nikanorovich

Świątynia Demetriusza z Tesaloniki w Berezowce. Architekt - Alexander Nikanorovich Pomerantsev

Według jego projektu powstała fasada Galerii Trietiakowskiej, łącząca fantazyjne kształty z gładkością i spokojem ceglane ściany. Ogromną rolę w kształtowaniu stylu pełnił architekt Aleksiej Szchusew, inspirowany starożytną rosyjską architekturą Nowogrodu i Pskowa. Jego wczesna praca - świątynia-pomnik na polu Kulikowym - jest poświęcona zwycięstwu nad mongolskimi Tatarami.

 • Najważniejsze dzieło architekta Shchusev - Kazański dworzec kolejowy w Moskwie.

Zbudował także nie mniej znany klasztor Marfo-Mariinsky. W tym samym kierunku pracowali architekci Vladimir Pokrovsky i Sergey Malyutin. Pokrovsky należy do projektu biurowca pożyczkowego, a Malyutin stworzył wiele zabytków i budynków architektonicznych w Moskwie.

Dom kupca Igumnow w Jarosławiu

Dom kupca Igumnow w Jarosławiu

Dom w stylu neoroskiewskim

Aby stworzyć dom w stylu neoroskiewskim, musisz porzucić fasada standardowej formy. W tamtych czasach masywne konstrukcje masywne były wykorzystywane głównie z drewna. Możesz ozdobić ściany i sufit bizantyjską ornamentyką, nadając domowi wyjątkową niepowtarzalną atmosferę.

Uwaga, proszę! Ważna dekoracja elewacji była rzeźbiony clypeus, która również służy do dekoracji wnętrz okien i luster.

Cięcie drewna jest jedną z głównych cech stylu

Rzeźba w drewnie jest jedną z głównych cech stylu

Do dekoracji domu często używano akcesoriów wzorzystych, podobnych do snycerstwo. Do wytworzenia płyt wykorzystano stopy brązu i żelazo. Udekoruj wnętrze może być za pomocą łuki lub rzeźby. W stylu neoroskiewskim odpowiednie są rzeźby greckich bogów lub zwykłych ludzi z minionych stuleci.

W tym czasie, zwłaszcza drewno było w użyciu, więc domy zostały zbudowane z drewna, ozdobione rzeźbami. Meble były również drewniane, miał proste formy i masywność. Krzesła, szafki i stół były duże, stabilne i mocno znokautowane.

Do notatki! Często w domach używanych ławek atrybut ten stał się niezmienionym przedmiotem tradycyjna chata.

Ozdobiony obrazem skrzynia w domu zajmował także szczególne miejsce - służył jako strażnik kultury i starożytnych tradycji. Został wzmocniony żelaznymi paskami i reprezentował niezawodne, oryginalne repozytorium.

Kominek z wykończeniem mozaikowym - klasyczny rosyjski dodatek

Kominek z dekoracją mozaikową - klasyczny rosyjski dodatek

Rosyjski kolor we wnętrzu

Rosyjski kolor we wnętrzu

Styl neorosyjski w architekturze: historia pochodzenia, cechy i współczesna interpretacja

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 83 = 93