Domy szkieletowe są bardzo popularne

Domy szkieletowe są bardzo popularne

Jednym z najbardziej popularnych i szeroko omawianych tematów na forach budowlanych są domy szkieletowe: plusy i minusy, cechy projektów, doświadczenia właścicieli, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Komentarze z forów są raczej zbrodnicze, w których często zainteresowani potencjalni budowniczowie spotykają się z negatywnym doświadczeniem opartym na budynkach z czasów radzieckich. Kiedy, z powodu niedoskonałej technologii i niskiej jakości materiałów, próba skopiowania fińskiego doświadczenia, delikatnie mówiąc, nie całkiem się udała. Nowoczesny dom szkieletowy, jeśli ma coś wspólnego z jego "radzieckim" przodkiem, to tylko nazwa i zasada budowy, pod wszystkimi innymi względami jest o kilka celów bardziej stroma. Weź pod uwagę główne zalety konstrukcji ramowej.

Spis treści

 • Przystępna cena
 • Efektywność energetyczna
 • Prefabrykacja
 • Różnorodność stylów
 • Niezawodność
 • Ekologiczna kompatybilność
 • Wady domów szkieletowych
Dom z ramą w nowoczesnym stylu

Dom z ramą w nowoczesnym stylu

Rama dom w stylu rustica

Rama dom w stylu rustica

Elegancka rezydencja w stylu chalet na brzegu jeziora

Elegancka rezydencja w stylu chalet na brzegu jeziora

Mały wiejski dom zbudowany metodą szkieletową

Mały wiejski dom zbudowany metodą szkieletową

Przystępna cena

Mieszkaniowy metr kwadratowy w domu zbudowanym przy użyciu technologii szkieletowej jest jednym z najtańszych w porównaniu z innymi metodami budowy. Jeśli porównamy koszty wznoszenia ścian i zadaszeń (właściwie ramy bez wykończenia), to w porównaniu z domem szkieletowym:

 • dom z bali (rama) - 1,4-1,5 razy droższa
 • dom wykonany z pianobetonu - 1,7-1,8 razy droższy
 • dom z cegły - 3,5-4 razy droższe.
Rama domu może być zarówno stylowa, jak i niedroga

Dom szkieletowy może być jednocześnie stylowy, a przy tym niedrogi

Konstrukcja ramy pomoże Ci zaoszczędzić znaczną ilość

Konstrukcja ramy pomoże Ci zaoszczędzić znaczną ilość

Julia:

"Zbierali pieniądze na dom, żyli z rodzicami, filmowali, jednym słowem - pracowali. A potem kolejny kryzys, pieniądze straciły na wartości, ale nie bez powodu mówią, że kryzys to czas na nowe możliwości. Postanowili - wystarczy, poszedł i spojrzał. Pierwszy dom wyglądał szkielet-shield, ale zatrzymał się na tuszy, tylko skorygowany projekt (remove garażu, ale dodał, ganek i Wiata poliwęglan) - dostać się na pieniądze, które mieliśmy. Rodzice zniechęceni, mówią, oszczędzają więcej, ale dobrze, że nie słuchali. Sześć miesięcy później, przeniósł się do domu, żyją przez dwa lata, cały szczęśliwy, ciepły, przytulny, ale najważniejsze - to jest nasz dom, choć nie bardzo duże, ale za bardzo dobrą cenę. A co najważniejsze - żadnych kredytów! "

Mały dwupiętrowy dom z werandą

Mały dwupiętrowy dom z werandą

Efektywność energetyczna

Nowoczesne grzejniki z wełny mineralnej zapewniają doskonałą izolację termiczną, nie dopuszczając do wycieku ciepła. Ponadto, w porównaniu z domem murowanym, do ogrzewania podobne w obszarze domu ramki wymaga co najmniej 1,5 razy mniej paliwa. Ważne jest, aby rury z czynnikiem chłodzącym były często układane wewnątrz ścian, co zapewnia mniejszą utratę ciepła z gorącej wody, dopóki nie dostanie się do niej grzejniki. Niskie przewodnictwo cieplne latem pozwala na zablokowanie zewnętrznego źródła ciepła, co sprawia, że ​​dom jest chłodny, mniej potrzeba korzystania z klimatyzacji - i to jest dodatkowa oszczędność.

Stylowy dworek z metalową ramą

Stylowy dworek z metalową ramą

Piękny dom z małym stawem

Piękny dom z małym stawem

Kolejna rzecz - ściany domu szkieletowego nie pochłaniają ciepła. Po wyłączeniu ogrzewania domu z cegły na dzień bardzo dokładnie chłodzi, podczas gdy w domu temperatura domu spadnie o 2-3 stopnie. Powód - ciepło nie wchodzi w struktury budynku, ale pozostaje wewnątrz budynku.

Układ ramy domu ramki

Układ ramy domu ramki

Ludmiła:

"Przeprowadziliśmy się do Kanady 12 lat temu, dostaliśmy się do programu rozwoju terytoriów północnych - to znaczy, gdzie nawet latem w płaszczu nie jest bardzo gorąco)). Przyjechaliśmy, osiedlili nas w domu szkieletowym, oprócz centralnego ogrzewania, tylko konwektory elektryczne w pokojach. Byłem strasznie zdenerwowany - myślę, jak będziemy je rozciągać zimą, poza tym nasze dzieci są małe. Zima była doświadczana absolutnie bez problemów, dom jest ciepły, za oknem do -30, a my jesteśmy w domu w piłce nożnej. "

Ze względu na swoje właściwości termoizolacyjne, rama będzie ciepła nawet w silnych mrozach

Ze względu na właściwości termoizolacyjne w domu szkieletowym będzie on ciepły nawet w silnych mrozach

Prefabrykacja

Małe, około 5 osób, zespół budowlany wyda na budowę domu o powierzchni około 100 m2 około 3-4 tygodni. To nie liczy podstawy, ale biorąc pod uwagę układanie fundamentu z pali palowej, ten termin może zostać zwiększony o kolejny miesiąc. Następnie możesz od razu przystąpić do prac wykończeniowych, ponieważ dom z klatek nie kurczy się, w przeciwieństwie do domy z drewna (trzeba wytrzymać przerwę od kilku miesięcy do sześciu miesięcy) lub okrąglaków (tu skurcz może trwać kilka lat, ale szczególnie aktywnie - w pierwszym roku). Na szybkość konstrukcji wpływa prostota układania systemów inżynierskich - na przykład wiercenie drewnianej ściany jest o wiele łatwiejsze niż kamienna ściana. Możliwość układania przewodów, rur i kanałów wentylacyjnych wewnątrz ścian niewątpliwie zwiększa estetykę pomieszczenia, eliminując potrzebę ich "kamuflażu".

Rama nośna domu

Rama nośna domu

Układanie przewodów elektrycznych w ścianach domu szkieletowego

Układanie przewodów elektrycznych w ścianach domu szkieletowego

Kolejną zaletą jest brak tak zwanych "cykli mokrych", który umożliwia prowadzenie prac budowlanych o dowolnej porze roku (choć oczywiście lepiej jest prowadzić je przy niskiej wilgotności) i nie zależy od dostępności wody.

Victoria:

"Z sąsiadami zaczęliśmy budowę niemal równocześnie - wiosną. Nad nami, przyjaciele żartowali, mówili, że jesteśmy jak trzy świnie - zbudowaliśmy dom z klatek, sąsiadów po lewej - z baru, a nieco dalej - z cegły. Powiedzmy, że skończyliśmy początkowy etap z wylewaniem fundamentu prawie w tym samym czasie, ale zajęło nam dwa tygodnie, aby zamrozić fundament i przez prawie miesiąc, jeśli nie więcej, na murowany dom, na murowany dom. Zaczęliśmy budować ściany od belki (sąsiadów) i umieścić ramę (my) prawie jednocześnie, po prostu liczyć i kończyć, ale prawie natychmiast zaczęliśmy wykończenie, a sąsiedzi praktycznie, bo ten rok pracy prawie się skończył. I kiedy już mieliśmy już gotowy dom, ściany i dach, odlegli sąsiedzi zaczęli po prostu kłaść cegłę na ścianach. Oczywiście, gdyby środki były dozwolone, do jesieni dom byłby w pełni gotowy, ale postanowiliśmy sami urządzić wystrój wnętrz. Na szczęście nie było żadnych szczególnych problemów - nie ma potrzeby wypoziomowania ścian płyt OSB, tynkowanie jest łatwe, bez problemów, najważniejsze jest dobre zamknięcie połączeń. "

Wspaniały widok na dom z ramą w tle lasu i jeziora

Wspaniały widok na dom z ramą w tle lasu i jeziora

Dom szkieletowy w stylu secesyjnym

Dom szkieletowy w stylu secesyjnym

Przytulny dom z fasadą ze szkła

Przytulny dom z fasadą ze szkła

Różnorodność stylów

Za pomocą technologii szkieletowej można zrealizować niemal każde, nawet bardzo złożone rozwiązanie architektoniczne - balkony i wykuszowe okna, wieże i ryzitity, strychy i dachy o bardzo złożonej (krzywoliniowej) geometrii. Ponadto, ze względu na wybór wykończeń zewnętrznych (bocznica, bunkier, panele z tworzywa sztucznego, tynki dekoracyjne, vagonka, itp.) możesz dostać dom z wyrafinowaną fasadą w dowolnym stylu.

Trójkątny dom z ramą podkreśla poczucie stylu

Trójkątny dom z ramą podkreśla poczucie stylu

Efektywny dom ramowy w stylu high-tech

Efektywny dom ramowy w stylu high-tech

Dom szkieletowy może mieć zupełnie inne kształty

Dom szkieletowy może mieć zupełnie inne kształty

Niezawodność

Jeśli ta technologia zostanie zaobserwowana, okres użytkowania ramy będzie wynosił około 50-75 lat. W tym przypadku prawidłowo skonstruowany domek z klatkami może wytrzymać trzęsienie ziemi do 8 punktów. I użycie specjalne impregnacje znacznie zwiększa odporność drewna

Domy szkieletowe są trwałe i trwałe

Domy szkieletowe są trwałe i trwałe

Dom typu szkielet z bocznicą pod kamieniem

Dom typu szkielet z bocznicą pod kamieniem

Fedor:

"Szczerze mówiąc, kiedy powiedziałem moim znajomym, że wybrałem projekt domu szkieletowego, którego po prostu nie musiałem słyszeć. A to dla naszego klimatu to nie zadziała, a to jest ogień niebezpieczny, kruchy itp., Czy to cegła, czy beton. Od wieków. Niezawodny. Zawsze to budowaliśmy. I wtedy wpadł na prosty pomysł - jak można ludzi, którzy przyszli z najbardziej niezawodnych maszyn (taka sama japońskich i Szwedzi), telefony komórkowe (Finowie), iPadów (Americans) dobrze więc nie rozumiem konstrukcję. I to pomimo faktu, że odsetek domów ramowych w Japonii - prawie 80%, a nie ma niech nasze mrozy, ale jest to wyspa ze wszystkimi konsekwencjami „radość” - silne wiatry i trzęsienia ziemi. Pó? Nocnej Kanada „ciepłe” jak nasz Syberii, a Finowie i Szwedzi nie psuje klimatu. Wystarczy, aby żyć z przedstawieniami z ubiegłego wieku, na zachodzie ludzie mogą liczyć pieniądze i nie będą budować, aby żyć źle. Nie bądź chciwy, kupuj wysokiej jakości materiały, obserwuj technologię, słuchaj ekspertów - i wszystko będzie dobrze. Cóż, to nie potrwa przez 100 lat - i nie jest straszne. Teraz chciałbyś mieszkać w domu sto lat temu? Lepiej, prawdopodobnie, zbudować nowy niż go naprawić i, powiedzmy, dostosować go do obecnych standardów komfortu. Nie wierzcie mi - czytajcie recenzje właścicieli, jeśli nie nasze, tak zachodnie. "

Viktor Viktorovich:

"Mówiąc w skrócie, termin świadczenia usługi może być w przybliżeniu, ponieważ mamy tę technologię tylko pojawił się; jak będą się zachowywać nowe materiały - można tylko przewidzieć. Ale sprawa jest inna - trwałość budynku zależy w dużej mierze od drugiej - niezawodności systemu ogrzewania i zaopatrzenia w wodę, rur, złączek, uszczelek itd. Dlatego okres przed remontem domu jest dokładnie określony przez żywotność systemów inżynierskich, więc niezależnie od domu - cegły, betonu lub ramy, w 30-35 lat, aby zmienić system inżynieryjny. A tutaj w domu z ramą nie powinno być żadnych problemów - wystarczy odkręcić śruby, usunąć drewnianą płytę, aby dostać się do drutu (izolacja, rura, odpowietrznik itp.), Wymienić, ponownie dokręcić stolarkę - i gotowe! W domu z cegły wszystko będzie znacznie trudniejsze. "

Ludmiła:

"Nasz kanadyjski dom nie jest jeszcze taki młody, ale ma dokładnie 10 lat. Nie wiem, do kogo został zaprojektowany, ale rozmieszczenie gniazdek nam nie odpowiadało, nie chcieliśmy też mylić się w przedłużaczach. Osiedlił się, rok później zaczął lekko remontować dom. Wewnątrz usunęli płytę, rozłożyli przewody w fałdzie, jak nam się podoba, otynkowano, tapeta on - piękno. "

Mały, ale jednocześnie przytulny dom z ramą

Mały, ale jednocześnie przytulny dom z ramą

Szklany szkieletowy dom wygląda świetnie

Szklany szkieletowy dom wygląda świetnie

Ekologiczna kompatybilność

Podczas budowy domu ramki przy użyciu niezanieczyszczający drewna plus - Eco neutralne grzejników, które nie mają ujemnego wpływu na środowisko i zdrowie ludzi. Za pomocą ramy do budowy drewna i wyrobów z drewna pozwala zachować właściwości, które są typowe dla domu drewnianego - „oddychanie” ścian, które są w stanie być rozpraszane gazy gromadzić i uwalniają wilgoć, utrzymując komfortowy mikroklimat wewnątrz domu.

Jednopiętrowy domek z poddaszem zbudowanym na wzgórzu

Dom parterowy z poddaszem zbudowanym na wzgórzu

Dom z ramą z płaskim dachem

Dom z ramą z płaskim dachem

Wady domów szkieletowych

Omawiając domy szkieletowe, możemy wyróżnić trzy główne negatywne punkty:

 • ryzyko pożaru - Należy zauważyć, że w ogromnej większości przypadków przyczyną ognia jest ludzka głupota i niedbalstwo, tak że prawdopodobieństwo pożaru w jakimkolwiek domu jest w przybliżeniu równe. Specjalne impregnaty znacznie zwiększają odporność ogniową drewnianych części ramy
 • kruchość drzewa - Cechą konstrukcyjną jest to, że podstawa domu - drewniana rama - znajduje się wewnątrz ścian, nie stykając się z otoczeniem zewnętrznym, jak to się dzieje na przykład w domach z bali, gdzie drzewo nie gnije. Jeśli wybierzesz dobrze wysuszone drewno i dodasz impregnację, wytrzymałość drewnianej ramy nie spowoduje krytyki i wątpliwości
 • kruchość ścian - argument jest dość kontrowersyjny, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że tropikalne tajfuny nam się nie przytrafiają, a złodzieje łatwiej otworzyć drzwi niż przebić się przez ścianę. W rzeczywistości nie zamierzasz strzelać z domu?
Fasada nowoczesnego domu szkieletowego

Fasada nowoczesnego domu szkieletowego

Dom szkieletowy z wykończeniem z naturalnego drewna

Dom szkieletowy z wykończeniem z naturalnego drewna

Wykorzystanie metalu do metalowej osnowy zamiast drewna zwiększy bezpieczeństwo przeciwpożarowe, ale spowoduje, że budowa będzie droższa

Wykorzystanie metalu do metalowej osnowy zamiast drewna zwiększy bezpieczeństwo przeciwpożarowe, ale spowoduje, że budowa będzie droższa

Ogólnie rzecz biorąc, reakcje mieszkańców powiedzieć, że główną wadą jest to możliwe nieprofesjonalne słabo wyszkolonych budowniczych i nieuzasadnione oszczędności na materiałach - te dwa negatywne czynniki mogą neutralizować wszystkie pozytywne.

Domy prefabrykowane (59 zdjęć): za i przeciw recenzji właścicieli

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

47 − 41 =