Tarzın ana özelliği, formların iri ve netliğidir.

Tarzın ana özelliği, formların iri ve netliğidir.

Standart olmayan çözümler ve tasarımda daha modern fikirler arayışı, acımasızlık olarak adlandırılan genç bir yöne götürür. Ama içinde bir oda yaratmak ofis veya daire düzenlemek Böyle sıradışı bir tarzda, bazı cesaret ve özel tat tercihleri ​​gerekir. Bu tür alışılmadık bir tasarım kimin için uygun ve özellikleri nelerdir?

  • Acımasızlığın özellikleri
  • Bitirme Malzemeleri
  • Mobilya ve renkler
  • Aydınlatma ve dekorasyon
Doğayı ve doğanın görüşlerini ortaya koyan yeni bir yön

Doğayı ve doğanın görüşlerini ortaya koyan yeni bir yön

Acımasızlığın özellikleri

  • Yön, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'da ortaya çıktı ve ilk olarak mimariye aitti. Yıkılan binalar en kısa zamanda restorasyona ihtiyaç duyuyordu, bu yüzden çalışmak için çok zaman ayırmak mümkün değildi. Böylece geçen yüzyılın 50'lerinde askeri olayları yansıtan bir tarz modaya dönüştü.
Tipik bir iç mekandaki hakim malzemeler: beton, ahşap, metal ve cam

Tipik brutalizmin baskın materyalleri: beton, ahşap, metal ve cam

Tasarımdaki acımasızlığın kurucusu, mobilya üretmek için kaba metal kullanan Paul Evans'tır. İlk bakışta, acımasızlık tarzı çatı katına benzer: aynı kabalık, sadelik ve kasıtlı kusur. Ancak, Brutalism sıcakların birleşimi ile ilginç hardal tonları teraziye tabi tutulmamış yüzeyler ile. Brutalizm tarzı tuhaftır:

  • Kullanılan malzemelerin anıtsallığı, taş, metal, ahşap ve beton.
  • Her dekor elemanının ferah iç ve yüksek işlevselliği.
  • Her türlü aşırılık ve süslemeden yoksun kasten kaba formlarla düz ve basitlik.

Açıkçası, yönün belirgin bir erkek karakteri güçlü, amaçlı doğalara hitap edecek. Zalimciliğin ana kavramı, çizgilerin heykel ve sertliğidir. İşlenmemiş betonun maruz kaldığı doku, burjuva eğilimleriyle bir çeşit kontrasttır.

Doğal renk paletindeki odanın dekoru, minimal bir manzaraya sahiptir.

Doğal renk paletindeki odanın dekoru, minimal bir manzaraya sahiptir.

Bitirme Malzemeleri

Zalimciliğin yaratılmasında dekorasyonun tuhaflığı mutlak "dürüstlük" tir. Bu tuğla duvar Düz ve düzgün bir alçı levha tabakasının arkasına saklanmayın. Gerçeklik süslenmemeli, stil gerçekliğin bir yansımasıyla karakterize edilir. Odadaki tüm yapılar özel olarak ağırlıklandırılmış, daha masif ve anlamlı hale gelmektedir. Bu nedenle, odanın alanı bu yöne karşılık gelmelidir.

Önemli! Küçük odaların tarzın gerektirdiği alanı sağlayamayacağı akılda tutulmalıdır. Ayrıca, büyük dekor öğeleri hantal görünecek.

Her detayın yerini aldığı ve belirli amaçlara hizmet ettiği geniş bir oda.

Her detayın yerini aldığı ve belirli amaçlara hizmet ettiği geniş bir oda.

Duvarları bitirmek için açık bir tuğla şeklinde çıplak bir doku kullanılır. Duvar kağıdı ile stilizasyon daha göz alıcı bir versiyona benzeyecek ve stilin karakteri tamamen aktarılmayacak. Ayrıca sıklıkla hem duvarlar hem de zemin için beton kullanılır. Cilalı beton kaplama dekore edilebilir aynı gri veya siyah renkteki halılar, soğuk atmosferi koruyor.

Görüntünün eklenmesi, hardal bir dokunuş ekleyen ve renk ve doku kontrastını arttıran ahşap ve metale yardımcı olacaktır. Metal çerçeveler, pürüzsüz yüzeyler ve cam, odanın tarzını uyumlu bir şekilde oluşturur. Soğuk gri tonlarında beton tavsiye edilir bakır elementleri eklemek, cazibenin vahşetinin karşıtlığı.

İpucu! Beton veya tuğla duvarlar mutfak veya koridorda en uygunudur. Zemini mükemmel bir şekilde bitirmek için fayans.

Temel stil kavramı - heykel ve çizgi ciddiyeti

Stil kavramı - heykel ve çizgi ciddiyeti

Mobilya ve renkler

Mobilya objeleri, tasarımın diğer tüm bileşenleri gibi, genel düşünceyi tam olarak aktarmalıdır. Konforun ferahlığı ve görsel yokluğu, minimum miktarda mobilya gerektirir.

Önemli! Gereksiz bir şey olmamalı - tam çilecilik ve sadece en gerekli olanı.

Yumuşak ve kabartmalı mobilyalar, kırışıklıklar veya karışmalarla en ufak bir dokunaklı bezeme olmadan, doğrudan ve katı şekillerde. Yerleşik tasarıma mükemmel uyum dolaplar yerine raflar. Kompaktlık ve pratiklik, göze çarpmayan bir varlığın etkisini elde etmeye odaklanmıştır. Seçerken ana kural doğal dokular ve doğal malzemelerdir.

"Честная" отделка поверхностей допускает лишь покрытие бесцветным лаком

"Fuar" yüzey kaplaması sadece renksiz vernik kaplamasına izin verir

Benzer bir şekilde, son işlem, örneğin, dolaplar için ahşap ile metalden oluşan bir malzeme kombinasyonu kullanır. tezgahı için beton ile cam. Renk paleti, laktik ve nötrdür. Bu tarzda mobilyalar, renk aksanları için kullanılmaz, bu yüzden bir gölge seçerken, odanın dekorasyonuyla tüm nesnelerin bütün kaynaşmasını hesaba katmanız gerekir.

Tipik olarak, beton veya tuğla duvarlarının dekorasyonu iç kısımda belirli bir renk belirler. Çoğunlukla brutalizm tarzında yürütülen odalarda baskın olması şaşırtıcı değildir. gri tonları. Doğallık ve tarafsızlık açıktır. Tazeliği iç mekana getirmek için daha açık bir gölge ile bir duvarı vurgulayarak parlak bir kontrast yapabilirsiniz.

İpucu! Tasarımcılar daha açık renkler kullanmayı tavsiye ediyorlar, çünkü bu stil kasvetli ve soğuk bir atmosferle karakterizedir. Koyu renk çok dikkatli bir şekilde eklenir, aksi takdirde oda tamamen rahatsız olur.

Beyaz renk ve panoramik manzara iç mekanı tazeler.

Beyaz renk ve panoramik manzara iç mekanı tazeler.

Aydınlatma ve dekorasyon

Brutalizmde doğal ışığın varlığı özel bir rol oynar. Onun varlığı, stilistik oluşturmanın önemli bir parçasıdır. Ana fonksiyona ek olarak, güneş ışınları bir tür doğal dekorasyon. Soğuk beton duvardaki ışığın oynaması benzersiz bir etki yaratır, bu nedenle oda mümkün olduğunca çok pencereye ihtiyaç duyar.

Ahşabın ve betonun kombinasyonu eşsiz bir görüntü oluşturur

Brutalizmde odun ve betonun şık kombinasyonu

en fikstür seçimi üzerine odaklanabilirsin minimalist eğilim, Ayrıca fazlalıkları tolere etmez. Aydınlatma cihazları, çoğu dekor elemanı gibi, kendilerine dikkat çekmemelidir. Uygun olanlar, zincirlere asılmış basit metal ve cam plafondlardır, bu tarzın atmosferine organik olarak sığarlar.

Tekstil seçerken, tercih vermek daha iyidir düz perdeler hayır fırfırlar. Parlak baskılar ve riotous desenler kesinlikle şiddetli ve boyun eğmez acımasızlıklara uymaz. Bir oturma odası ya da yatak odası yapılmışsa, soyut resimler duvarlara laconic bir çerçevede bakacaktır. Mobilya gibi dekor eşyalarının varlığı çok sınırlı olmalıdır. Her türlü hediyelik eşya, çekmeceler veya figürinler, ideal bir düzen ve mekan gerektiren bu tarz için kabul edilemez bir karmaşa duygusu yaratır.

İpucu! Parlak bir renk aksanı oluşturmak için dekor nesnelerini kullanın. resimler, peçe ya da perdeler iç tazeleyebilir ve stilin ciddiyetini hafifçe sulandırabilir.

Salondaki pencerelerin olmaması parlak mobilya elemanları ve büyük miktarda yapay aydınlatma ile telafi edilir.

Kabin içindeki pencerelerin olmaması, parlak mobilya elemanları ve çok sayıda yapay aydınlatma kaynağı ile telafi edilmektedir.

İç mekandaki acımasızlık: dekorasyonun yön ve materyallerinin ana özellikleri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 2 = 8