Spis treści

 • Zamiokulkas: opieka domowa
 • Reprodukcja zamiokulkasy: podział i sadzonki
 • Szkodniki i choroby zmioculcas: przyczyny i leczenie

Roślina zamiokulkas - ozdobny i liściasty, z błyszczącą, dużą, ciemnązielony pędy i liście, które zachowują kolor przez cały rok. Cykl życia wynosi 5-10 lat. Pochodzi z suchych regionów Afryki soczysty Jest w stanie magazynować wodę w mięsistych korzeniach, łodygach i liściach.

Piękna i wiecznie zielona roślina zamiokulkas

Piękna i wiecznie zielona roślina zamiokulkas

Zamiokulkas lub"долларовое дерево"

Zamiokulkas lub "drzewo dolara"

Ze względu na podobieństwa z Grubosz, którą nazywa się „drzewo pieniędzy”, Zamioculcas, który jest mięsisty i większe, więc patrząc bardziej imponujące, zwany „drzewa dolara.” Uważa się, że jego uprawa tej wiecznie zielonej rośliny gwarantuje stałą obecność wiecznie zielonej waluty.

Zamiokulkas idealnie wpasuje się w Twoje wnętrze

Zamiokulkas idealnie wpasuje się w Twoje wnętrze

Kolejny znak wynika z faktu, że w domu roślina prawie nie kwitnie - dlatego dziewczyna, która osiąga jej kwitnienie, gwarantuje kobiece szczęście. Ale ponieważ pojawienie się kwiatów jest niezwykle rzadkim zjawiskiem, inna nazwa "zamiokulkas - kwiat celibatu" zapuściła korzenie. A w Chinach jest również używany jako drzewo Nowego Roku.

Kwitnący zamiolkusa - zjawisko niezwykle rzadkie

Kwitnący zamiolkusa - zjawisko niezwykle rzadkie

 • Rada! Ponieważ sok zmioculcus zawiera trujące substancje, które mogą powodować alergie lub zaburzenia jelitowe, należy zadbać o to (przeciąć, przeszczepić) rękawiczkami. Upewnij się również, że zwierzęta i małe dzieci nie próbują roślin, w przeciwnym razie ryzyko zatrucia jest bardzo wysokie.

Ze względu na fakt, że roślina stosunkowo niedawno (od roku 2000) został wprowadzony do kultury w ofercie występuje głównie jego „czystej” formy Botaniczny - Zamioculcas zamielistny. Jednak w 2007 roku pojawiła się pierwsza hybryda - krótka odmiana Zamicro, różniąca się od pierwotnego typem miniaturą (rośnie nie więcej niż 60 cm wysokości) i mniejszymi, eleganckimi liśćmi.

Zamiokulkas Zamicro

Zamiokulkas Zamicro

Zamiokulkas: opieka domowa

Ze względu na bezpretensjonalność i plastyczność, przez dość krótki czas zamiokulki stały się dość częstym gościem i ulubionym fito-projektantem. W celu udanej uprawy konieczne jest przestrzeganie kilku prostych zasad:

 • temperatura - roślina czuje się wystarczająco komfortowo w szerokim zakresie temperatur - od 12 do 30 C, ale w okresie letnim temperatura będzie optymalna w granicach 18 - 26C, a zimą - 14-16C. W tej roślinie jest bardzo wrażliwa na zmiany temperatury - mogą powodować żółknięcie i opadanie liści
Zamiokulkas stał się dość częstym gościem i faworytem fito-projektantów

Zamiokulkas stał się dość częstym gościem i faworytem fito-projektantów

Rada! Wybierając miejsce na zamiokulkasę, warto pamiętać, że roślina nie toleruje przeciągów - jest to jedna z głównych przyczyn chorób.

 • Oświetlenie - zamiokulkas wystarczająco dostosowany do dowolnych trybów oświetlenia. Rośnie dobrze iw jasnym świetle (chociaż długotrwała ekspozycja na palące słońce może spowodować poparzenie liści) i półcień, a nawet silne zacienienie. To prawda, że ​​w tym ostatnim przypadku intensywność jego wzrostu nie będzie znacząca, a liście - zakrzywione i małe, i tworzą bujny gęsty krzew - nie będą działać.

Rada! Ponieważ liście będą nieustannie przyciągane do światła, dzięki czemu kształt rośliny nie pęka, zamiokulki muszą okresowo obracać się wokół osi.

Zamiokulkas przystosowują się wystarczająco dobrze do każdego rodzaju światła

Zamiokulkas przystosowują się wystarczająco dobrze do każdego rodzaju światła

 • gleba - dla normalnego wzrostu zamiokulkasa potrzebuje luźnego substratu, niezbyt płodnego, jak na ogół dla kaktusów i sukulentów. Aby uniknąć stagnacji wilgotności gleby, które wywołać bulw gnicie i liści, odwodnienia musi podjąć jedną czwartą całkowitej objętości naczynia i zawartości piasku i perlitu w podłożu powinna wynosić około 50%. Dobrym dodatkiem będzie torfowiec lub węgiel. "Ciężka" wodoodporna gleba jest absolutnie przeciwwskazana do lądowania zamiokulkasa
Zamiokulkas to bardzo piękna i elegancka roślina

Zamiokulkas to bardzo piękna i elegancka roślina

 • nawadnianie - Umiarkowanie umiarkowany, gliniany kopiec powinien wyschnąć nie tylko z góry, ale także trochę pośrodku. Jeśli nie masz pewności, lepiej poczekać dzień lub dwa - roślina będzie w stanie zapewnić sobie wilgoć zgromadzoną w łodydze i liściach. System nawadniania - latem 1 raz w 2 tygodnie, zimą - raz w miesiącu
Zamiokulkas"Variegata"

Zamiokulkas «Variegata»

 • wilgotność - zmiokulki jakby stworzone dla naszego apartamenty z centralnym ogrzewanie, w którym powietrze jest bardzo suche w zimie. Nie wymaga regularnego opryskiwania, ale okresowo należy przetrzeć liście wilgotną gąbką, aby zmyć nagromadzony pył
 • transplantacja - korzeń Zamioculcas wystarczająco silne, więc będzie musiał dość silny doniczkowych, gliny lepiej, bo rośnie podkładka nie może być zdeformowana tylko ale także przełamać nawet butelki plastikowe. Jeśli młode (1-2 lat) instalacja jest zalecana do repot każdego roku, „dojrzały” wiek Zamioculcas przeszczep wykonywane znacznie rzadziej, czasem - raz na 3-5 lat, w zależności od tempa wzrostu. W tym samym czasie nowa pula jest wybrana o 20-30% więcej niż poprzednia.
Zamiokulkas ma dość potężny system korzeniowy

Zamiokulkas ma dość potężny system korzeniowy

Przed przesadzeniem zamiokulkas zostaje wyekstrahowany, starannie odkurza starą ziemię i usuwa słabe, miękkie i zgniłe korzenie. W nowej doniczce roślina jest sadzona na tej samej głębokości, co w starej. Następnie zostaje przeniesiony na półcień i pozostawiony samemu sobie

Reprodukcja zamiokulkasy: podział i sadzonki

W warunkach krajowej uprawy reprodukcja zamioculców może być prowadzona wyłącznie w sposób wegetatywny. Aby uzyskać nową roślinę, można użyć dowolnej części rośliny, ale najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest podział rośliny. Dorosła roślina jest usuwana z doniczki i kłącza jest podzielona, ​​każda nerka musi mieć nerki - po zasadzeniu będą się budzić i dawać pędy boczne.

Fantastycznie piękna polana zamyokulkas sadzonek

Fantastycznie piękna polana zamyokulkas sadzonek

Po wyschnięciu oddzieloną część sadzi się w doniczce, a bulwę nerkową należy pogłębić w gruncie do podstawy liścia. Aby poprawić przeżywalność, można użyć ukorzenienia używek. Roślinę należy umieścić w jasnym, ciepłym miejscu, dodatkowo można ją przykryć folią z tworzywa sztucznego lub przezroczystym szklanym kapturem, aby uzyskać efekt szklarnie.

Zamiokulkas idealnie pasuje do wnętrza w nowoczesnym stylu

Zamiokulkas idealnie pasuje do wnętrza w nowoczesnym stylu

Inną metodą jest rozmnażanie przez sadzonki. Cięte łodygi dzieli się na części, prowadząc nacięcia między liśćmi. Po wyschnięciu kawałka na godzinę łodygę wepchnięto do wermikulitu i obficie podlewano, a następnie wykonano ją w cieplarni, którą umieszczano w ciepłym, dobrze oświetlonym miejscu. Wermikulit jest lekko wilgotny. Proces formowania korzeni i późniejsze gromadzenie bulwiastego podziemnego kłącza jest dość długi - może trwać kilka miesięcy, a nowe liście pojawią się dopiero po sześciu miesiącach. Do reprodukcji można stosować płytki jednolistkowe, ale w tym przypadku proces będzie jeszcze dłuższy.

Młoda roślina zamyoculcus

Młoda roślina zamyoculcus

Rada! Im większa część rośliny jest przeznaczona do ukorzeniania, tym szybciej tworzy się kłącze, tym większa, że ​​wcześniej będzie można uzyskać pełnowartościową kopię zmiokulca od młodej rośliny.

Szkodniki i choroby zmioculcas: przyczyny i leczenie

Główny znak niezdrowej rośliny - Zmioculcus zmienia kolor na żółty, może być kilka przyczyn:

 • nieprawidłowe podlewanie - główny i najczęstszy powód. Częste podlewanie w niskiej temperaturze powoduje w rezultacie gnicie kłącza - żółknięcie liści.
 • oparzenia słoneczne - roślina jest zbyt długa pod słońcem, latem od 11 do 15 godzin lepiej jest ją zacienić
 • nadmierny nawóz - zamiokulkas to dość wolno rosnący gatunek, ale nie próbuj "rozpraszać" jego wzrostu poprzez zwiększone nawożenie. Nadmiar nawozu prowadzi do śmierci korzeni, a następnie - i całej rośliny
Jasne liście są jednym z oznak dobrej pielęgnacji roślin.

Jasne liście są jednym z oznak dobrej pielęgnacji roślin.

Nieregularne podlewanie może być wskazane przez pojawienie się na liściach ciemnych plam lub zgnilizny pnia - trzonu. Innym powodem, dla którego zmiokulcus zmienia kolor na żółty, jest niewłaściwa gleba, z niewystarczającą przepuszczalnością wody i powietrza. Aby uratować roślinę, wykopać kłącze i usunąć jego uszkodzone, gnijące części, sekcje są traktowane (wylewane) pokruszonym węglem. Ponadto roślina (zarówno część ziemna jak i podziemna) jest traktowana układowym fungicydem (baseazol, oxychium) i przesadzana, całkowicie zastępując substrat

Zamiokulkas jest coraz bardziej popularny

Zamiokulkas jest coraz bardziej popularny

Zamiokulkas prawie nigdy nie jest dotknięty przez owady - grube błyszczące liście pokryte są grubą skórą, która działa jako niezawodna ochrona przed szkodnikami. Ale czasami zdarzają się:

 • mszyce - uderzający roślin w okresie letnim, gdy jest ona wniesiona na świeże powietrze. Znaki - zainfekowane liście są skręcone na początku, potem odbarwiony, zaczynają żółkną i opadają. Pomaga zakładów przetwórczych gotowe narzędzia, takie jak intavira, detcisa, phytoverm etc.
 • shchitovidki - nieproszeni goście z sąsiednich zakładów. Na początku ich obecność jest niedostrzegalna, ale potem liście i łodygi zaczynają pokrywać się ciemnymi plamami. Dorosłe osobniki można usunąć wilgotną gąbką, larwy są niszczone przez natryskiwanie roztworem mydła lub środkami owadobójczymi

 • wciornastki - również spadają z sąsiednich zakładów. Ślady ich obecności - na liściach są dotknięte obszary srebrzystego koloru, łodygi są wygięte, ślady odchodów są zauważalne. Szkodniki są niszczone po wielokrotnym traktowaniu (rozpyleniu) rośliny środkami owadobójczymi
 • pająki - jego pojawienie się wywołuje nadmiernie suche powietrze. Główne objawy to pojawienie się białej cienkiej pajęczyny w międzywęźlach, następnie liście zaczynają żółknąć, więdnąć i spaść. Aby zwalczyć szkodniki, liście można przecierać mydlaną gąbką lub posypać niewielką ilością roztworu tytoniowego, a następnie umieścić pod ciepłym prysznicem. Jeśli operacje nie działały, wówczas zamiokulki są traktowane insektycydami
Zamiokulkas - surowość i szlachetność w jednej osobie

Zamiokulkas - surowość i szlachetność w jednej osobie

Wideo Zamiokulkas

Zdjęcie Zamiokulkas

Замиокулькас (33 zdjęć): sadzenie, rośnie, opieka w domu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

67 + = 71