Verbena - dlhoročná krásna a nenáročná kultúra

Verbena - dlhoročná krásna a nenáročná kultúra

Verbena - dlhodobá kultúra, nenáročná, odolná voči suchu, nevyžaduje špeciálne podmienky pre kultiváciu, tak populárne pre začiatočníkov v kvetinárstve. Je známy mnohým záhradníkom - pestrá pestrá rastlina, ktorá prišla do našich kvetinových záhrad z tropických a subtropických oblastí Ameriky.

obsah

  • Varietový sortiment
  • Pestovanie: výber miesta a času
  • Výsev, reprodukcia verbény
  • Verbena - výsadba a starostlivosť
Úžasne krásna zátoka

Úžasne krásna zátoka

Verbena - jasne pestrá rastlina

Verbena «Lantana Camara» - svetlé farebné rastliny

Nízke kríky, zdobené viacfarebnými kvetenstvami, majú dlhú kvitnúcu periódu a ak pravidelne odstraňujete zvlnené kvetinové stonky, verbena na záhrade bude potešiť vzhľad až do jesenných mrazov. Na severe neudržuje zimovanie, takže sa pestuje ako ročný. Ale v teplých oblastiach, s podmienkami blízkymi príbuznými, nie je zlá zima a môže zdobiť záhony a kvetinové záhony.

Verbena na záhrade môže potešiť vzhľad na väčšinu jesenných mrazov

Verbena na záhrade môže potešiť vzhľad na väčšinu jesenných mrazov

Tip! Ak ste naďalej ochotní riskovať, na jeseň zakryte oddenky so zahrievacím materiálom (rašelina, slama, humus). Takáto technika pomôže chrániť rastliny pred mrazom a umožní im úspešne zimovať v teréne.

Okrem dekoratívnych dôvodov sa tieto rastliny aktívne používajú v medicíne, varení a voňavkárstve. Verbena - medicínska kultúra, známa od staroveku. Používa sa na obnovenie funkcie pečene a obličiek, oplachovanie.

Verbena krásne zapadajú do vášho interiéru

Verbena krásne zapadajú do vášho interiéru

Varietový sortiment

Z takmer dvoch stoviek odrôd je najznámejšou verbénou hybrid, ktorý má veľkosť až 50 cm, rastú v podobe kroviny. Dáždnikové kvetenstvo je farebné biele, žlté, oranžové, béžové, fialové, zubaté listy majú ľahké okraje, stonky sú vzpriamené alebo plíživé.

Verbena hybridné štrajky s jeho krásou

Verbena hybridné štrajky s jeho krásou

Krásna biela verbena na pozadí fialovej petúnie

Krásna biela verbena na pozadí fialovej petúnie

Verbena hybrid"Scarlet"

Verbena hybrid "Scarlet"

Pre pestovanie kontajnerov v roku 2008 hrnca a zavesené kvetináče používajú verbena ampel, ktorá vytvára guľovité kvetinové kvetenstvo na vysokých stopkách. Strihy sú veľmi dekoratívne, majú bohaté sfarbenie farieb, mnoho sa líši s dostatočne silnou arómou.

Veľkolepá jasne oranžová verbena

Veľkolepá jasne oranžová verbena

S veľkou rozmanitosťou druhov, v kultúrnej výsadbe, sa používa len málo z nich:

  • kanadský - nízka rastlina až 20 cm s bohatým kvitnutím, jemné hlboké rezané listy, biele, lila, ružové, kvetinové.
Verbena kanadský

Verbena kanadský

Prívesné kvetináče s vervaínom rozjasnia vašu verandu

Prívesné kvetináče s vervaínom rozjasnia vašu verandu

Pink kanadská verbena

Pink kanadská verbena

  • prísny - rastlina s rozvetvenými stonkami, klinovitými listami a zložitými kvetenstvami fialovej a ľalia.
Verbena Tough

Verbena Tough

Lilac verbena na červenom pozadí vyzerá pôsobivo

Lilac verbena na červenom pozadí vyzerá pôsobivo

  • Buenos Aires - najväčšia odroda so vzpriamenými stonkami do 120 cm, kvetenstvo - špicatý, dlhý kvitnutie, maľované v ametystovej farbe.
Buenos Aires verbena je najväčšia odroda

Buenos Aires verbena je najväčšia odroda

Buenos Aires verbena

Buenos Aires verbena

Ametyst farebná čiapka

Ametyst farebná čiapka

Pestovanie: výber miesta a času

Jarná verbena v zemi je vysadená po konci chladného počasia. Ľahké ranné mrazy nepoškodia, ale dlhodobé chladenie môže zničiť rastliny. Preto je lepšie čakať na stabilné teplé počasie a začať pristátie.

Niet divu, že sa tvrdí, že je to veľmi nenáročná rastlina - verbena rastie rovnako dobre na takmer akejkoľvek pôde. Napriek tomu je najvýhodnejším prírodným prameňom.

Verbena neprestáva prekvapiť rôznymi farbami a odtieňmi

Verbena neprestáva prekvapiť rôznymi farbami a odtieňmi

Tip! Pri výsadbe sadeníc na trvalom mieste na dne dierky je potrebné vyliať dreň - to ochráni koreňový systém pred nadmernou vlhkosťou a stojatou vodou.

Miesto na výsadbu je lepšie vybrať dobre osvetlený, pretože táto kvetina nie je strašná dokonca ani po poludní lúče horúceho slnka. Súčasne rastlina toleruje dobre tieňovanie a bude dobre rásť ako medziprodukt na pozemku, kde rastú najstaršie kvety - verbena vyzdobí kvetinovú záhonu po narcisoch a krókusy.

Verbena rastie rovnako dobre na takmer akejkoľvek pôde

Verbena rastie rovnako dobre na takmer akejkoľvek pôde

Výsev, reprodukcia verbény

Reprodukcia verbeny závisí od ich rozmanitosti. Niektoré druhy sa môžu vysádzať iba vegetatívne, keďže netvoria semená vhodné na siatie. Prakticky všetky rastliny môžu byť vynásobené vydelením kríkov v jarnom a jesennom období.

Propagácia násobí verbena citrón. Na tento účel sú na jeseň ročné výhonky nakrájané na odrezky a vysadené v hnutej pôde. Pri zakorenení sú apikálne časti vetví odrezané, pričom zostáva 4-6 listov. Prejdite do pôdy tak, aby boli dolné pukliny umiestnené pod úrovňou zeme. Zakorenené výhonky na jar sú transplantované na trvalé miesto.

Verbena citrón - neprekonateľný elixír krásy

Verbena citrón - neprekonateľný elixír krásy

Najbežnejšou metódou reprodukcie je kultivácia verbena zo semien. Tento proces nespôsobuje zvláštne ťažkosti, najmä preto, že mnoho semien si zachováva ich klíčenie už niekoľko rokov.

Pre niektoré odrody sa vyznačuje hustá škrupina semien, takže možno budete potrebovať stratifikáciu verbeny. Semená by sa mali položiť na vlhkú tkaninu a udržiavať pri nízkej teplote počas 5 až 6 dní. Potom sa môžu vysielať bežným spôsobom.

verbeny"Hot Pink"

Verbena «Hot Pink»

Výsev verbény na sadenie sa začína v marci v bežnej oplodenej vlhkej pôde. Vývoj sadeníc sa vyskytuje do jedného mesiaca. Ak chcete získať zdravý výhonok, stačí len dodržiavať režim zavlažovania - vlhkosť pôdy, keď suší. Špeciálne agropotreby sa nevyžadujú, takže táto metóda šľachtenia je možná v prípade pestovateľov sily a začínajúcich pestovateľov.

Sadenice verbeny

Sadenice verbeny

Verbena - výsadba a starostlivosť

Po výbere vhodného miesta sa rastlinné verbeny krúžia na vzdialenosti zodpovedajúce veľkosti koreňového systému. Pretože je to dostatočne kompaktné, medzi malými rastlinami stačí zachovať medzery 20 cm. Weeding sa robí okolo mladých sadeníc a samostatných kríkov. V hustom výsadbe výhonky postupne vytvárajú nepretržitý koberec, cez ktorý sa buriny jednoducho neprelomia.

Zalievanie. Pravidelné zavlažovanie si vyžaduje mladé rastliny. Neskôr, keď už boli vytvorené kríky, je potrebné znížiť množstvo vody. Rastúca verbena nespôsobuje ťažkosti v regiónoch s suchou klímou, toleruje teplo a nedostatok vlhkosti.

Modrá verbena

Modrá verbena

Osvetlenie. Verbena potrebuje dostatok jasného osvetlenia, preto je vhodné zvoliť voľné miesto. Venujte pozornosť tomu, že vedľa ktorého je kvet zasadená - verbena vytvára dostatočne husté kroviny, najmä veľké vzorky, cez ktoré svetlo nepreniká do listov iných rastlín. V dome pre hrnce a hrnce si musíte vybrať dobre osvetlené okná a otvoriť verandy.

Najlepšie obväz. Produkované počas sezóny niekoľkokrát - to pomáha predĺžiť kvitnutie a urobiť to bujnejšie. Tradičné komplexné hnojivá sa používajú na to.

Verbena uprednostňuje otvorené slnečné miesta

Verbena uprednostňuje otvorené slnečné miesta

Orezanie. Ak chcete obdobie kvitnutia čo najdlhšie, je potrebné pravidelne odstraňovať sušené kvety a stopky. Takéto prerezávanie umožňuje predĺžiť obdobie kvitnutia na takmer teplotu mrazu.

Choroby a liečba. Takmer všetky tradičné choroby záhradných rastlín sú pre verbenu dostatočné: bakteriálna vôňa, múčnatka, čierna noha, huby a plesne. Ovplyvňuje to aj vošky, nematódy, roztoče.

Verbena prinesie tvojej krajine živé tóny

Verbena prinesie tvojej krajine živé tóny

Včasná liečba však prináša dobré výsledky a nevyžaduje použitie drahých a zriedkavých liekov. Komplexné baktericídne, protiplesňové a insekticídne činidlá pomáhajú vyrovnať sa s ochoreniami. Ale kvôli ochrane rastlín je oveľa správnejšie nedovoliť výskyt choroby. K tomu je potrebné dodržiavať príslušný zavlažovací režim a vytvoriť najvhodnejšie podmienky pre pestovanie.

Verbena (51 obrázkov): nenáročná krása pre vašu záhradu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 + 3 =