Jasna i skuteczna jodła pospolita

Jasna i skuteczna jodła pospolita

Dla projektowanie krajobrazu jodła Koreański w sadzeniu i pielęgnacji jest dość kapryśny roślina. Tylko wtedy, gdy wszystkie jej wymagania zostaną spełnione, dziękuje Ci z wdzięcznością za wspaniałą koronę i niesamowite fioletowy szyszki. Aristocrat family pine, fir Korean lubi zmieniać swoje stroje, sprawiając, że czujemy się dobrze zieloni młode pędy, ciepłe odcienie żółty i czerwony na ich wzrost i jasny szmaragd liście iglaste oddziałów dorosłych.

Spis treści

  • Rodzaje
  • Sadzenie i pielęgnacja
  • Choroby i szkodniki
To drzewo cieszy się kolorami przez cały rok

To drzewo cieszy się kolorami przez cały rok

Szyszki jodły koreańskiej wyglądają bardzo jasno i interesująco, i mogą mieć zupełnie inny kolor, w zależności od rodzaju rośliny

Szyszki jodły koreańskiej wyglądają bardzo jasno i interesująco, i mogą mieć zupełnie inny kolor, w zależności od rodzaju rośliny

Rodzaje

Spośród 50 gatunków roślin, które rosną na obszarach leśnych Półwyspu Koreańskiego i innych obszarów półkuli północnej, trzy zostały wybrane do wykorzystania w projektowaniu krajobrazu: syberyjskim, jednokolorowym i koreańskim. Wyróżniającymi walorami dekoracyjnymi rośliny, dla której projektanci ją kochają, są pionowo stojące stożki i miękkie, przypominające liść igły. Popularne odmiany obejmują:

Jodła koreańska silberlock - niski wzrost, z charakterystyczną srebrną powłoką na igłach i fantazyjnie przeplatany kilkoma koronami korony. Rośnie powoli, co pozytywnie wpływa na popyt na projektowanie krajobrazu. Prawie nie wymaga przycinania, ponieważ tworzy piękne formy, cenione przez większość ogrodników. Jest mrozoodporny i odporny na kolor, doskonale pasuje do mieszanych kompozycji i świetnie wygląda jako osobny dekoracje do ogrodu.

Koreańskie odmiany jodłowe"Сильберлок" словно присыпаны серебром

Gałęzie koreańskiej jodły Silverberka są jak posypane srebrem

"Заснеженная" корейская пихта сорта "Сильберлок"

"Pokryta śniegiem" koreańska odmiana jodły "Silberlock"

Srebrnozielona jodła koreańska wygląda imponująco

Srebrnozielona jodła koreańska wygląda imponująco

Jodła Koreańskiej Molly rzadko rośnie powyżej 7 metrów, ale z idealnie gładkim pniem i wspaniałym piramidalnym kształtem korony, jest doskonałym materiałem do tworzenia żywopłotów. Czuje się dobrze w otwartych przestrzeniach, z przyjemnością zastępując słońce jasnymi, zielonymi igłami, osłoniętymi światłem niebieski. Zamglenie może reagować silnym rozciągnięciem gałęzi, co narusza jego walory dekoracyjne.

"Молли" очень гармонично вписывается в ландшафт приусадебного участка

"Molly" bardzo harmonijnie wpisuje się w krajobraz pola bramkowego

Elegancki"Молли" создаст тень и уют во дворе

Elegancki "Molly" stworzy cień i przytulność na podwórku

Jodła diament koreański nazywa się to nie przez przypadek. Jest to rzadki i cenny rodzaj drzewa, reprezentujący formę karła uformowaną w warunkach naturalnych. W wieku 10 lat może wzrosnąć tylko do 40 cm. Ta cecha gatunku jest aktywnie wykorzystywana przez projektantów w rabatach, Alpejski rollercoaster i mixborders. Krone tworzy kształt płasko-kulisty, ozdobiony jasnozielonymi igłami. Podczas sadzenia wybierz miejsca, które są chronione przed silnymi wiatrami.

"Бриллиант" очень ценится дизайнерами за его декоративные свойства

"Brilliant" jest bardzo doceniane przez projektantów za jego dekoracyjne właściwości

Wspaniała miniaturowa dekoracja ogrodowa - mała jodła"бриллиант"

Wspaniała miniaturowa dekoracja ogrodowa - mały jodełkowy "diament"

Piękny"Бриллиант" изумрудного оттенка

Piękny szmaragdowy odcień "Diament"

Kaszpo i wanny z jodłą sprawią, że podwórko będzie stylowe i przytulne

Kaszpo i wanny z jodłą sprawią, że podwórko będzie stylowe i przytulne

Należy pamiętać, że wszystkie odmiany jodły koreańskiej są hybrydami hodowlanymi, które podlegają ogólnym zasadom opieki nieodłącznie związanym z ich gatunkiem. Nie bój się imienia, ale dokładnie przestudiuj wymagania rośliny matki.

Sadzenie i pielęgnacja

Ponieważ koreański jodła rośnie bardzo powoli, dodając około 4-6 cm rocznie, do sadzenia sadzonki wziąć dobrze rozwinięte 5-10 lat. Sadzenie odbywa się wczesną wiosną lub wczesną jesienią.

Jodła rośnie długo, ale już pięknie wygląda"юного" возраста

Jodła rośnie długo, ale wygląda pięknie już od "młodego" wieku

Rodzaje sadzenia

  • Aby utworzyć jodły, sadzonki znajdują się w odległości 4-5 metrów. Dzięki trójwymiarowej koronie drzew są to optymalne wskaźniki, które sprawiają, że aleja wygląda schludnie i gładko.
  • W luźnej grupie, gdy ma stworzyć wyspową kompozycję 3-4 drzew, sadzonki powinny być umieszczone w odległości 3-3,5 metra.
  • Idealne zabezpieczenie uzyskuje się przy gęstym posadzeniu drzew. Odległość między sadzonkami nie powinna być większa niż 2,5 metra.

Lądowania głębokość wgłębienia -. 60-70 cm szerokości oblicza się objętość systemu korzeniowego (50x50 cm lub 60x60).

Gęste sadzenie drzew stworzy piękne jodłowe żywopłot

Gęste sadzenie drzew stworzy piękne jodłowe żywopłot

Gleba

Pierwszą rzeczą do zrobienia po wykopaniu otworu jest spuszczenie wody z drenażu.

Jeśli gleba jest ciężka, grubość mieszaniny drenażowej wynosi 20 cm, przy lekkim zabrudzeniu można ją zmniejszyć do 10 cm.

Dla prawidłowego rozwoju rośliny należy mieszać glinę, ziemię, piasek i torf, w stosunku 2: 3: 1: 1.

Uwaga, proszę! Wszystkie gatunki jodły koreańskiej preferują raczej słabą, ale kwaśną, dobrze osuszoną i średnio nawilżoną glebę.

W przypadku młodych lądowań obowiązkowe jest ściółkowanie i rozluźnienie. Na ściółkę, weź trociny lub torf, i umieść je w warstwie 5-8 cm, przykrywając pnie młodych drzew.

W przypadku gleby, w której rośnie jodła, zawsze należy zachować ostrożność

W przypadku gleby, w której rośnie jodła, zawsze należy zachować ostrożność

Opieka

Biorąc pod uwagę, że dla klimatu koreańskiego umiarkowany pas nie różni się znacznie od warunków pogodowych jego naturalnego wzrostu, drzewo nie narzuca specjalnych wymagań co do temperatury.

Oświetlenie

Wybierz miejsce sadzenia, koncentrując się na wymaganiach odmiany, którą wybrałeś. Większość drzew nadaje się do jasności zasięg, ale są też tacy, którzy preferują lekkie cieniowanie.

Różne rodzaje jodły na swój sposób odnoszą się do oświetlenia

Różne rodzaje jodły na swój sposób odnoszą się do oświetlenia

Zasadniczo jodła czuje się dobrze pod promieniami słońca

Zasadniczo jodła czuje się dobrze pod promieniami słońca

Wilgoć i podlewanie

Roślina lubi zwilżoną glebę, ale prawie nie toleruje nadmiernej obecności wody. Młode sadzenie należy rozpylać, aby pomóc sadzonkom uspokoić stres i szybko się uspokoić. Dla nich ważne jest również obfite podlewanie w pierwszych miesiącach wzrostu. W dorosłym drzewie zmniejsza się zapotrzebowanie na wilgoć, ale susza nie będzie dla niego przydatna. Najlepszym czasem do podlewania dorosłej rośliny jest poranek lub późny wieczór.

Fira lubi umiarkowane podlewanie

Fira lubi umiarkowane podlewanie

Nie pozwólcie na suszę, ale nie przesadzajcie z wilgocią - takie zasady dla podlewania jodły

Nie pozwólcie na suszę, ale nie przesadzajcie z wilgocią - takie zasady dla podlewania jodły

Dodatkowe nawożenie

Sadzonka powinna otrzymać pierwszą porcję nawozu podczas sadzenia. Są one przenoszone na dno dołu do lądowania, ponad drenaż. Zazwyczaj należy używać nitroammofoska, w oparciu o 250-300 g nawozu na pit. W przyszłości konieczne jest monitorowanie kwasowości gleby. Gdy zmniejsza się, dodaj złożony nawóz mineralny. Nie tylko przywróci niezbędną równowagę kwasową gleby, ale także będzie miała korzystny wpływ na kolor i wielkość igieł i szyszek rośliny.

Jodła zareaguje na prawidłowe karmienie pięknymi szyszkami

Jodła zareaguje na prawidłowe karmienie pięknymi szyszkami

Przycinanie

Z reguły większość gatunków jodły nie wymaga częstego przycinania. Drzewo z natury wytwarza piękne kształty korony, zaczynając od piramidy i stożka, a kończąc na sferycznych odmianach karłowatych. Możesz tylko usunąć suszone gałązki i szczypać centralne pąki jesienią, aby drzewo było puszyste.

Jodła jest piękna i ma dobry kształt od natury, trzeba czasem tylko pozbyć się drzewa suszonych gałązek

Jodła jest piękna i ma dobry kształt od natury, trzeba czasem tylko pozbyć się drzewa suszonych gałązek

Powielanie

Do reprodukcji użyto nasion i sadzonek koreańskiej jodły. Skończone sadzonki są dość drogie. W przypadku tego samego żywopłotu trzeba wydać dużo pieniędzy, więc najlepiej jest spróbować samemu rozmnażać rośliny.

W opisie jodły koreańskiej wspominaliśmy już o jej dużych i pięknych szyszkach. Staną się twoim materiałem nasiennym, gdy drzewo będzie rozmnażane z nasionami.

Dzięki jasnym, kolorowym bryłom jodła stała się ulubieńcem ogrodników

Dzięki jasnym, kolorowym bryłom jodła stała się ulubieńcem ogrodników

Kontynuacja"рода" у пихты осуществляется посредством семян, которые добываются из шишек

Kontynuacja "rodzaju" w jodle odbywa się za pomocą nasion wyekstrahowanych ze stożków

Zbierz dojrzałe nasiona i włóż je do lodówki na 30-40 dni. Po rozwarstwieniu nasiona są moczone w ciepłej wodzie i pozostawione w nim, nieogrzewane, przez 12-24 godziny. Następnie posadzić na luźnej ziemi z mieszaniny torfu, gleby ogrodowej i piasku, nie dogłębnie pogłębiając. Pudełko z nasionami musi być pokryte folią przed pojawieniem się pierwszych pędów. Po wykiełkowaniu kiełkuje pędy. Kiedy rośliny rosną o 7-10 centymetrów, ustaw je na osobnych doniczkach. I pamiętajcie, dopiero w trzecim roku życia wasza młoda jodła będzie gotowa do osiedlenia się na otwartym terenie.

Przyszłość mocna, piękna jodła

Przyszłość mocna, piękna jodła

Do rozmnażania sadzonki są odpowiednie dla gałązek w średnim wieku, a nie młodych, dobrze sztywnych. Odetnij 8-10 cm gałęzi, usuń igły, zaaplikuj stymulator wzrostu i posadź je w wilgotnej mieszaninie torfu i piasku, przykrywając łodygą filmem. Nie czekaj na szybkie zrootowanie. Zwykle dzieje się to w 4 lub 5 miesiącu rozwoju sadzonek. Po ustaleniu, że łodyga jest zakorzeniona, obserwuj jej wzrost w ciągu roku. Podobnie jak sadzonki wyhodowane z nasion, roślina otrzymana z sadzonek sadzi się na otwartej glebie w trzecim roku życia.

"Юная" пихта с маленькими шишками

"Młoda" jodła z małymi szyszkami

Choroby i szkodniki

Niestety, szkodniki uwielbiają soczyste i smaczne igły jodłowe i regularnie atakują drzewo. Najbardziej żarłoczna jest mszyca-Hermes. Skrzydlaty żarłok objawia się puszystym rozkwitnięciem na igłach drzewa. Aby go zwalczać, użyj środków owadobójczych.

Rada! Jeśli zauważysz obecność mszyc we wczesnym stadium, po prostu pokrój porażone gałęzie i spal je.

Rozdrobnione i spalone igły świadczą o obecności na drzewie fałszywego ogrodzenia, które na igłach zaznaczone jest miodową rosą. Zapobieganie jej pojawieniu się pomoże w złapaniu pasów, założonych na roślinie wczesną wiosną. Przeoczyłem postęp agrofaga, użyłem insektycydów.

Zestaw specjalnych środków zapobiegnie pojawieniu się chorób i szkodników na jodłach

Zestaw specjalnych środków zapobiegnie pojawieniu się chorób i szkodników na jodłach

Przeciw roztoczom pająkowym stosuj częste opryskiwanie rośliny. Nie lubi wilgoci, woli atakować drzewa w okresach suszy. Aby uzyskać najlepszy efekt, dodaj do wody nalewkę czosnku lub mniszka lekarskiego.

Aby uratować jodłę przed atakiem motyli, kładzenie poczwarek w glebie pomoże w wykopaniu drzewa w kole.

Mamy nadzieję, że nasze porady i zalecenia pomogą Ci stworzyć w swoim ogrodzie rozkoszne żywopłot lub zacienione aleja z jodły koreańskiej, słynącej z trójwymiarowej korony i fioletowych szyszek.

Fir Korean: sadzenie i opieka nad wiecznie arystokratą

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 + 4 =