Fanlı fırın

Fanlı fırın

Birçok ev hanımı, düzensiz pişirme problemiyle karşı karşıyadır. fırın: o zaman turta yarım ham ve yarı yanmış, sonra altta pizza yanmış. Bazen tava döndürmek ve kabuğun kendisini veya yarısını döndürmek gerekir, böylece tamamen yanmaz. Bu daha önce oldu, her evde daha düşük bir brülör ile bir gaz fırını vardı. Ama böyle bir işlevin zorlanmasıyla birlikte konveksiyon, başarısız pişirme problemleri geçmişte!

 • Konveksiyon kavramı
 • Nasıl çalışır?
 • türleri
 • Böyle bir fırının avantajları
Doğru hava sirkülasyonu nedeniyle, pişmiş ürünler daha hızlı pişirilir

Doğru hava sirkülasyonu nedeniyle, pişmiş ürünler daha hızlı pişirilir

Konveksiyon kavramı

 • konveksiyon Fırının iç kısmı boyunca hava yoluyla ısı transferi işlemi gerçekleşir. Sıcak ve soğuk hava akımları yer değiştirdiğinde, birbiri ile yavaş yavaş karışarak ve bir sıcak hava dalgası yaratarak karmaşık bir süreçtir. Sonuç olarak, fırının içindeki sıcaklık kapalı alanın hacmi boyunca aynı olur ve sıcak havanın üflenmesi ürünün her yönden eşit ısınmasını sağlar.
En sevdiğiniz yemekleri zevkle hazırlayın

En sevdiğiniz yemekleri zevkle hazırlayın

Fırınların çoğu arka duvarda bir fan ile birlikte gelir

Fırının çoğu arka panelde bir fan ile donatılmıştır

Geçmişte, gaz fırınlarında konveksiyon modu bulunmadığında, tava ilk önce alt seviyeye konuldu ve daha sonra mümkün olduğunca yükseğe kaldırıldı, böylece yiyecek yanmadı ya da tuğlalar serildi. Ancak konveksiyon genellikle doğal olarak gerçekleştiği ve havanın o kadar yavaş dolacağı ve fırının içindeki tüm sıcaklığın aynı değerlere ulaşana kadar hiç bir sonuç vermediği için çok fazla zaman geçtiği için çok fazla zaman geçecek ve bir miktar pişirme daha yakılacak ve bir parça hala yakılacaktır. ham kal.

İlginç! Soğuk ve sıcak havanın karışım hızını arttırmak için annelerimiz ve anneannelerimiz fırının dibine bir kap su koydular.

Fırının arkasındaki fan

Fırının arkasındaki fan

Ancak bizim zamanımızda zorlanmış bir konveksiyon modu olan bir fırına sahip olmak yeterlidir ve ıslak veya çok kuru olmayan tüm yiyeceklerden eşit olarak pişiriliriz. Dahası, konveksiyon moduna izin verildiğinde Bir kerede birkaç fırın tepsisinde bir fırında aynı anda pişirme, Yani, aynı anda birkaç yemek pişirebilirsiniz. Bu her metresin hayalidir!

Nasıl çalışır?

Fırında hava akışı dağılımı

Fırında hava akışı dağılımı

Gazın içinde ve elektrikli fırınlar, Bir konveksiyon fonksiyonuna sahip olan, arka duvarda, mod açıldığında, havanın ılık ve soğuk katmanlarını damlatır ve karıştırır. Fırının içinde belirli bir sıcaklığa ulaşıldığında, fan otomatik olarak kapanır. Sıcaklık düştüğünde ve hava akışlarının karışması dengesiz bir şekilde gerçekleştiğinde, fan tekrar açılır.

Önemli! Bu, fırının tüm iç hacmi boyunca aynı sıcaklığı ve aynı yemeğin hazırlanmasını sağlayan sıcaklık rejiminin ayarlanmasıdır..

Konveksiyon türleri

Satışta, konveksiyon modlu birçok fırın tipi vardır. Ancak, ek işlevselliğin mevcudiyetine bağlı olarak, bu tür konveksiyonları aşağıdaki gibi ayırt etmek gelenekseldir:

modları tanım
Geleneksel konveksiyon modu Servis edilmeden önce plakaların ısıtılması, hamurun pişirilmeden önce çökeltilmesi, çileklerin, meyvelerin ve yeşilliklerin kurutulmasının yanı sıra, diyetle beslenmeye uygun olan en az kızartma ile pişirme ürünleri için kullanılır;
Konvektör + alt ısıtma Bu modda pizza, ekmek ve turtalar pişirilir;
Konvektör + alt ısı + ızgara genellikle dondurulmuş gıdalar ve yarı mamul ürünlerin hazırlanmasında kullanılan en güçlü, en hızlı moddur;
Turbogril konvektör, üst ısıtıcı ve ızgara aynı anda açılır, bu da tüm et parçalarının kaba bir kabuk oluşumuyla eşit pişirilmesini kolaylaştırır.

İlginç! Konvektörün fanının etrafında başka bir ısıtma devresi monte edilmiş fırın modelleri vardır. Bu, verimliliği artırmanıza ve fırının verimliliğini artırmanıza izin verir.

Izgara ve fanlı kompakt elektrikli fırın

Izgara ve fanlı kompakt elektrikli fırın

İki konvektörün yer aldığı, diğerinin üzerinde yer alan, fırının kapalı alanı boyunca havanın en verimli şekilde dağılmasını sağlayan ve çalışmasının daha verimli olmasını sağlayan modeller vardır.

Ankastre fırın

Ankastre fırın

Konveksiyonlu fırının avantajları

Konveksiyonun ne olduğunu ve neden gerekli olduğunu anlamak için, kendinizi böyle bir tekniği kurduktan sonra ortaya çıkacak olasılıklar listesine aşmanız yeterlidir. Bunlar şunları içerir:

 • fırının hızlı ısıtılması;
 • Pişirilecek yemeklerin sayısında ve pişirildikleri hızda bir artış. Konveksiyonlu bir fırın hızlı bir şekilde büyük bir et parçasını, bütün balığını, beze, kuru yeşillikleri, sebzeleri ve meyveleri hazırlayabilir;

 • yararlı elemanları kaybetmeden ürünlerin eritilmesi yeteneği;
 • Fırının tüm hacmini kullanın ve aynı anda farklı yemekler hazırlayın;
 • fırında pişirilebilecek yemek aralığını genişletmek;
 • kısmi kullanım reddi bir ocak.
Kendi pişirme her zaman satın daha iyi

Kendi pişirme her zaman satın daha iyi

Bazı modern fırın modelleri ıslak konveksiyon fonksiyonu ile donatılmıştır. Doğru beslenme sevenler için gerçek bir keşif olabilir. Bu tekniğin hayranı sadece hava değil, aynı zamanda konvektör içine inşa edilen buhar jeneratörü tarafından üretilen su buharı da dolaşır.

Notuna! Bu işlev sadece yemek pişirmek için değil modlu vapur, ama aynı zamanda etin veya hamur işlerinin aşırıya kaçabileceğinden korkmanız durumunda. Ayrıca, ıslak konveksiyon modunda, yemekleri ısıtmak, bebek maması için teneke kutu ve şişeleri sterilize edebilirsiniz.

Hava akımlarının sirkülasyonu nedeniyle, tavuk her tarafta mükemmel bir şekilde kızartılır.

Hava akımlarının dolaşımına bağlı olarak, tavuk her taraftan mükemmel bir şekilde kızartılır.

Önemli! Konveksiyon modunun kullanılmasının avantajlarından biri, yemek pişirmek için kullanılan yağ ve tuz miktarındaki azalmadır.

Ama asıl dezavantaj fırınlar Konveksiyon modu ile iç duvarları hızlı bir şekilde kirlenmiş olur. Bu nedenle, böyle bir fırını alırken, kendi kendini temizleyen bir rejime sahip olması da önemlidir.

Fırında Konveksiyon: ne, konveksiyon fırınlarının çeşitleri ve yararları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

82 + = 87