Piękny Pantofel Wenus

Piękny Pantofel Wenus

Piękno roślin, które sama stworzyła natura, czasami zaskakuje - kolejne potwierdzenie tego buta Venus (na zdjęciu). Ten niesamowity kwiat, jakby z innego świata, nie sposób ich nie podziwiać. To nie jest typowe orchidea, jest bardzo oryginalny - wygląda jak kobiece buty. Jest pełna wdzięku, wyrafinowana, wyrafinowana.

 • Pochodzenie nazwy
 • Charakterystyka
 • Rodzaje
 • Uprawa obuwia weneckiego
 • Uprawa w ogrodzie
 • Wniosek
Luksusowy kwiat należy do rodziny storczyków

Luksusowy kwiat z rodziny storczyków

Buty Venerin można hodować zarówno w domu, jak iw ogrodzie

Buty Venerin można hodować zarówno w domu, jak iw ogrodzie

Buty Wenus zostały zauważone

Buty Wenus zostały zauważone

Pochodzenie nazwy

Zanim przejrzysz zdjęcie i przeczytacie opis buta wenezuelskiego, warto dowiedzieć się, gdzie roślina ma tak niezwykłą nazwę. Jego pochodzenie znaleziono w starożytnej greckiej mitologii.

Zgodnie z mitem, w odległej przeszłości Wenus i Adonis złapali deszcz podczas polowania. Aby poczekać na złą pogodę, ukryli się w jaskini i nie tracili czasu. Podczas ich miłosnych igrzysk, pantofel czystego złota spadł ze stóp Wenus. W tym czasie zwykła osoba przeszła obok i zauważyła pantofelek, chciał go podnieść. Ale gdy tylko go dotknął, zamienił się w kwiat, który jest bardzo podobny do eleganckiego pantofelka.

Funkcja:

Pantofelek Orchidea Wenus (zdjęcie) odnosi się do wieloletnie rośliny zielne. Jest szeroko stosowany w Eurazji. Naukowa nazwa tego piękna - pafiopedilum, w ludziach jest często nazywana:

 • Obuwie Venus;
 • Głowa Adama;
 • wapień do butów;
 • buty kukułkowe;
 • pantofelek marjin;
 • koguty.

Wszystko to jest tą samą rośliną, którą rozważamy dzisiaj.

Jasne piękne orichidy

Jasne storczyki

Zwróć uwagę! W warunkach naturalnych kwiat buta Venus rośnie nie w podmokłych, ale dobrze nawilżonych miejscach. Jeśli chodzi o warunki domowe, potrzebuje dobrze wentylowane pokoje, bez przeciągu i dużą przestrzeń do wzrostu.

Wcześniej wszystkie storczyki należały do ​​tego samego rodzaju, ale teraz są podzielone na:

 1. Cyprofium.
 2. Pafiopedilum.
 3. Fragmipedium.
 4. Selenipedium.

Ponieważ takie rośliny doskonale krzyżują się w obrębie rodzaju, istnieje co najmniej 1000 hybryd międzygatunkowych.

Rodzaje

W tej chwili bardzo popularne są liczne gatunki, które z powodzeniem uprawiane są w domu.

Sztywny

Gatunek ten ma łodygi ziemi i dwa złożone, podłużne lub szeroko owalne liście. Ich długość nie przekracza 20 cm, a szerokość 8 cm, kwiat znajduje się na wysokości 35 cm nad ziemią, jest duży i ma przyjemny aromat. Różni się dekoracyjnym wyglądem, kwitnie wiosną - wczesnym latem.

Stameless Venus Slipper o delikatnym kolorze

Stameless Venus Slipper o delikatnym kolorze

Baranocefaliczny

Jego wysokość wynosi około 30 cm, łodygi są cienkie i słabe. Liście są regularne, podłużne, ich długość wynosi 10 cm, szerokość nie przekracza 5 cm, kwiaty są umieszczone na górze, są małe, pojedyncze. Kwitnienie pojawia się pod koniec wiosny.

Kalifornia

Buty Venus osiągają wysokość 80 cm, trzpień jest solidny i ma 3-4 listki. Są owalne, ustawione naprzemiennie, ostre, mają długość około 10 cm, kwiat tego gatunku jest bardzo piękny. Na jeden kwiatostan od 4 do 12 małych kwiatów, ich przylistki są okrągłe. Średnica każdego szypułka wynosi 4 cm, długość szypułek jest inna. Okres kwitnienia to koniec wiosny.

Kalifornijski wiosenny biały pantofel

Kalifornijski wiosenny biały pantofel

Królewna Śnieżka

Wysokość tej okruchy wynosi zaledwie 30 cm, dno łodygi pokrywają łuskowate powieki. Ulotki są 3-4 kawałki, są spiczaste, 12 cm długości, 4 cm szerokości.Kwiaty są małe, jedna na łodydze, 2 cm średnicy, działki mają fioletowe plamki na działkach. Kolor na koniec wiosny - wczesne lato.

Beamy

Wysokość do 40 cm, łodygi owłosione, liście nie dłuższe niż 10 cm, szerokość 6 cm, ich kwiatostan jest bezpośredni, stabilny ze względu na niewielką wysokość. Na kwiatostan umieszcza się do 4 kwiatów.

To

Śliska prezent Venerina (na zdjęciu) roślina zielna, który należy do rodziny storczyków. Wysokość rośliny nie jest większa niż 50 cm, kłącza jest gruba, pełzająca, składa się z międzywęźli, które tworzą się po każdym roku wzrostu. Długość korzeni akcesoriów może sięgać 30 cm.

Na łodydze jest brązowy kielich, na którym są krótkie włosy gruczołowe. Liście są eliptyczne, regularne, lekko spiczaste, lekko falujące. Ich długość wynosi do 18 cm, szerokość to 8 cm.

Kwiaty są biseksualne, przylistki są duże. Liście okwiatu są czerwono-brązowe, usta są opuchnięte, żółtawe. Owoce - pudełko. Tego rodzaju wenezuelski pantofel jest również nazywany czerwony.

Wenerin to prawdziwy pantofelek

Wenerin to prawdziwy pantofelek

Wielkokwiatowe

Kłącze grube i krótkie, korzenie meandrujące jak nić. Wysokość łodygi nie przekracza 45 cm, u podstawy znajdują się brązowawe buty. Długość liści wynosi 15 cm, szerokość 8 cm, a kwiaty, jak sama nazwa wskazuje, są duże, pojedyncze. Skala kolorów fioletowa lub liliowy-żółty, żyły są ciemne. Warga może osiągnąć długość 7 cm, różni się silnym wzdęcia. Kwitnie w środku lata.

Wielkokwiatowy pantofel Venus

Wielkokwiatowy pantofel Venus

Uprawa obuwia weneckiego

Kwiat, podobnie jak inne storczyki, jest trochę zepsuty, ale za opiekę spłaci piękne kwiaty i doskonałe właściwości dekoracyjne. Wybierając lokalizację, należy kierować się obecnością rozproszonego, jasnego światła. Można go uzyskać w dowolnym oknie. Ważnym kryterium jest czas trwania lekkiego dnia, nie powinien on być krótszy niż 14 godzin. W zimie można to osiągnąć przez rozjaśnienie lampa.

Podłoże do uprawy

Kluczowym zadaniem obuwia jest budowanie i zachowanie korzeni. Ten rodzaj różni się tym, że nie lubi kwaśnych gleb. Aby zwiększyć alkaliczność, mąkę wapienną lub dolomitową należy dodać do standardowego substratu dla storczyków.

Ważne jest, aby nie dopuścić do zaschnięcia i zablokowania gleby. Ponadto nie można stagnować w garnku. Aby temu zapobiec, na dnie garnka musi być spust. W celu natryskiwania należy ustawić opryskiwacz w trybie najmniejszego opadu, aby nie zbierał się na liściach z paskami.

Reprodukcja weneckiego buta

Reprodukcja weneckiego buta

Zwróć uwagę! Cieniowanie nie nastąpi, jeśli karmisz metodę kwiatową.

Idealna kompozycja podłoża:

 • Posiekana kora sosnowa - 5 części.
 • Perlit - 0,5 części.
 • Torf - 1 część.
 • Węgiel drzewny - 1 część.
 • Mąka dolomitowa - 0,5 części.
Drenaż do sadzenia storczyków Pantofelek Venerina

Drenaż do sadzenia wenezjalnego buta

Warunki temperaturowe

Różnobarwna miłość ciepło, niskie temperatury dla tej orchidei są śmiertelne. Z powodzeniem mogą rosnąć w pomieszczeniach o takich temperaturach:

 1. Zima - + 18-24 ⁰С.
 2. Lato - + 23-27 ⁰С.

Jeśli chodzi o gatunki liściaste, uważa się je za osoby kochające zimno. Przeciwnie, wysokie temperatury są dla nich szkodliwe. Reżim temperatur dla nich jest następujący: zimą + 16-20 ⁰С, latem - + 18-24 ⁰С.

Zwróć uwagę! Kwiat będzie wdzięczny za zmianę temperatury w nocy. Tak więc, jeśli różnica w wydajności jest w granicach 5 stopni (w nocy mniej o 5 stopni) - to pozytywnie wpłynie na kwitnienie i ogólny rozwój.

Podlewanie

Wenerin pantofelek lubi wodę, ale tylko pod warunkiem odpowiedniego podlewania. Główną zasadą powinno być regularne i takie samo nawadnianie przez cały rok. Przed zwilżeniem gleby konieczne jest utrzymanie wody, wstępnie przefiltrowanej. Aby nie zaszkodzić roślinie, woda jest podgrzewana do temperatury + 30 °. Nie dopuścić do przedostania się wilgoci do prześcieradeł, w przeciwnym razie mogą gnić. Jeśli woda nadal dostanie się na liście, musi zmoczyć je serwetką.

Wygodną metodą nawilżania gleby nie jest nawadnianie, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, ale zanurzenie garnek z rośliną w innym pojemniku, który jest nieco większy. Musi być w nim odpowiednia temperatura. W zależności od użytego substratu, czas trwania takich kąpieli będzie:

 1. Przy użyciu torfu i małych kawałków drewna wystarczy 15 minut.
 2. Jeśli istnieją szorstkie kawałki kory, tak aby moczone w wodzie, potrzebujesz co najmniej 40 minut.

Zwróć uwagę! Po podlaniu należy sprawdzić paleta: jeśli jest w nim woda, należy ją opróżnić. Następne podlewanie powinno być zaplanowane tylko wtedy, gdy gleba wyschnie.

Bardzo ważne jest prawidłowe nawadnianie storczyków

Bardzo ważne jest prawidłowe podlewanie storczyków

Wilgotność

W warunkach naturalnych but Venus żyje w wilgotnym środowisku - około 70%. Oczywiście w domu taka wilgotność nie może zostać osiągnięta. Rozwiązanie tego problemu jest dość proste - zbliżyć się do wenezjalnego nawilżacza do butów zimną parą. Przyda się nie tylko storczyki, ale także dla innych zielonych mieszkańców domu.

Rada! Prostszą wersją tworzenia odpowiedniej wilgoci jest umieszczenie doniczki z rośliną na tacy, w której osadzony jest mokry mech, ekspandowana glinka. Osiągnie to wymaganą wilgotność.

Nawozy, nawożenie

Optymalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalnego opatrunku na orchidee. Podlewaj roślinę przygotowaną według instrukcji rozwiązania, które potrzebujesz co miesiąc. Jeśli do roślin kwitnących stosuje się standardowy nawóz, należy go rozcieńczyć wodą w stosunku 1: 1. Można również stosować organiczne opatrunki wierzchnie, ale nierzadko - sprzyjają one rozkładowi podłoża.

Schemat przycinania storczyków

Schemat przycinania storczyków

Transplantacja

Ustal, że but Venus chce się przenieść do nowego miejsca zamieszkania, możesz za pomocą następujących znaków:

 • Wygląd kwiatu jest w depresji.
 • Z garnka wyczuwa się pleśń i zgniliznę.
 • Podłoże będzie ściśle przylegało.

Ważne! W celu udanej uprawy wenezurskiego buta, należy wziąć pod uwagę zasadę przeszczepiania każdej rośliny co 2 lata.

Optymalny przeszczep, gdy kwitnienie jest zakończone, ten okres jest najlepszym okresem na adaptację do nowych warunków.

Warto zwrócić uwagę na wybór garnka, powinien być szeroki, ale nie wysoki. Na dnie doniczki należy drenaż, układa się podłoże. Przed sadzeniem korzenie powinny być dobrze zbadane, zepsute w celu usunięcia. Złe korzenie są odcinane, a miejsce cięcia jest traktowane aktywowanym węglem sproszkowanym w proszku. Podlewanie po przeszczepie, zgodnie z sugerowaną powyżej metodą, można wykonać nie wcześniej niż 3 dni później.

Dogodne jest rozmnażanie storczyka poprzez dzielenie krzaka, na każdej "delence" muszą znajdować się co najmniej 2 kiełki. Takie nakładanie warstw będzie łatwiejsze do adaptacji, a kwiat rozkwitnie szybciej.

Reprodukcja Pafiopedilum

Reprodukcja pafiopedilum

Uprawa w ogrodzie

O dziwo, ale gatunki odporne na zimno mogą być z powodzeniem uprawiane łóżko kwiatu, jednocześnie przestrzegaj następujących zasad:

 1. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest wybór jakości materiału do sadzenia. Powinien mieć czyste korzenie, zdrową i dużą nerkę.
 2. Miejsce lądowania powinno być lekko zacienione, najlepiej pod drzewami liściastymi. Również miejsce powinno być spokojne i otwarte. Dobrym przewodnikiem jest paproć: gdzie rośnie, zapuści korzenie i pantofelek Wenus.
 3. Gleba musi być lekka, luźna, neutralna lub lekko kwaśna. Glebę można dodatkowo poluzować, dodając żwir, perlit, pobity na małe kawałki cegieł.
 4. Podlewanie. Suszenie, podobnie jak podlewanie, nie wymaga roślin. Należy podlewać umiarkowanie i regularnie.
 5. Lądowanie. Kłącze w glebie należy ułożyć poziomo, z korzeniami do wyprostowania. Zaglubit nerki na 1-1,5 cm za daleko, aby roślina roślin nie może, może umrzeć. Gleba musi być dobrze skondensowana i podlana.

Wniosek

Kapcie Venerina są całkiem ładne roślina ozdobna. To jest jak dla tych, którzy kochają oryginalne kwiaty i mają czas na opiekę nad nimi.

Pantofelek weneryczny: cechy wzrostu, właściwego nawadniania i transplantacji

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 7