Piękno nocy"мирабилис" в саду

Piękno nocy lub mirabilis (Mirabilis) w ogrodzie

Prawie każdy ogród miłośników kwiatów ma jeden lub dwa zupełnie niepozorne krzak. Patrząc na nie, goście często zastanawiają się, dlaczego wśród powszechnej burzy kolorów i zapachu jasnych przedstawicieli flory jest "szary" nieznajomy. Ale nadal będą widzieć, co potrafi cichy kwiat mirabilis, ponieważ życie tej rośliny zmienia się w dzień iw nocy, podobnie jak słońce i księżyc.

Mirabilis - niezwykły kwiat przywieziony do nas z Ameryki, należy do rodziny niktaginovyh, nie zimuje wieloletnia roślina zielna. Jego ojczyznę uważa się za Meksyk i południe Ameryki, w przeważającej części jest to uprawiana roślina, która jest uprawiana w ogrodach, ale na Florydzie znajduje się na otwartej przestrzeni.

Spis treści:

Krzaki mirabilis są odporne na złe warunki pogodowe

Krzaki mirabilis są odporne na złe warunki pogodowe

Jasny fioletowy kwiat mirabilis

Jasny fioletowy kwiat mirabilis

Kwitnące krzewy mirabilis

Kwitnące krzewy mirabilis

Nocny sekret

Meksykanie nie nazywali pieszczotliwie kwiatu "nocną pięknością cudów". Na zdjęciu w ciągu dnia wygląda jak brzydkie kaczątko z bajki o tej samej nazwie, ale jest warte zachodu słońca - a głuchy krzak zamienia się w "pięknego łabędzia". A ten, który wcześniej z pogardą wypowiadał się o brzydkiej formie kwiatu, zamiera w milczącej ekstazie, uderzony nie tylko pięknem: mirabilis ma jeszcze jedną "kartę atutową w rękawie".

Pod osłoną nocy rozpoczyna się magiczna transformacja: jedna po drugiej, otwarte otwarte gramofony, które są natychmiast rozprowadzane ogród Jego płyny wypełniają powietrze niezwykłym aromatem. Jest uczucie przyjemnej nierzeczywistości, jakbyś był w bajce. Noc, księżyc delikatnie świeci, jak diamenty błyszczą gwiazdami, a ty łapiesz się na tym, że prawie słyszysz muzykę, która płynie z żywych mini-gramofonów.

Kwiaty mirabilis w formie niejawnej

Kwiaty mirabilis w formie niejawnej

Tutaj takie bajeczne niespodzianki są w stanie przedstawić nam cudownie wyglądający mirabilis. Zdjęcie na łóżko kwiatu w dobrej jakości tylko przy świetle księżyca lub jednym błysku jest niezwykle trudne. Aby uchwycić cudowne metamorfozy w pamięci, fotografowie muszą zainstalować specjalne Oświetlenie.

Odmiany

Pomimo faktu, że kwiaty, które są obok siebie, zawsze perepylyaetsya iw rezultacie nie można zgadywać, następny mirabilis koloru zostanie rozwiązany, naukowcom udało się wydobyć pewne odmiany.

6 popularnych i najpiękniejszych odmian:

 • Tea Time Red. Gęsty krzew średniej wielkości, przypominający kulę, łodygi koloru jasnozielonego różnią się zawiłością i silnie rozgałęziają się. Liście są podłużne, gładkie i bledsze niż łodygi w cieniu. Kwiaty bogaty róż, jak małe lejki. Odmiana jest maksymalnie odporna na zmiany temperatury i choroby, kwitnie od lata do pierwszych przymrozków, a zatem jest najczęściej stosowana w zimnych regionach.
Mirabilis z Tea Time Red

Mirabilis z Tea Time Red

 • Iolanta - kulisty krzew o wysokości około 50 cm z grubymi i silnymi łodygami - sękaty, rozgałęziony u góry. Kwiaty w kształcie lejka, średniej wielkości, wyróżniają się spośród innych odmian jasnej palety z paskami w postaci uderzeń. Okres kwitnienia trwa od końca czerwca do pierwszych przymrozków.
Różnobarwne kwiaty odmiany mirabilis"Иоланта"

Różnobarwne kwiaty mirabilis odmiany yolanta

 • Elvira to zaokrąglony krzew średniej wielkości o wysokości kilku gałęzi do metra. Liście ciemnozielony odcień, podłużny kształt i ostro zakończone końcówki. Ta odmiana jest inna, a wielkość kwiatów - osiągają prawie 4 cm i mają jasny kolor.
 • Czerwony lizak. Krzew ma około metra wysokości, łodygi są gładkie, silnie rozwinięte, rozgałęzione w górę i mają odcień jasnozielony. Różni się od pozostałych szczególnie dużymi kwiatami - dorastają do 6 cm średnicy, a także odznaczają się kształtem płatków - "lejek" wzdłuż krawędzi jest pofalowany. Kolor jasny, roślina jest odporna na choroby i niezwykle bezpretensjonalna w pielęgnacji.
Różnorodność mirabilis"Красный леденец"

Odmiany mirabilis czerwony lollipop

 • Mieszanka formuły Tea Time. Szeroki krzew to średniej wielkości kula o wysokości do 90 cm, liście są podłużne, gęstsze od górnej części i zaostrzone na końcach. Łodygi są absolutnie gładkie i gładkie od dołu, ale rozgałęziają się silnie ku końcom. Kwiaty są małe, mają 2-3 cm średnicy w postaci gramofonu, różnią się pstrokatymi odcieniami, faliste na końcach.
 • Yalapa - średni krzew około 60 cm z zielonymi pędami i soczystymi liśćmi, całkowicie pokryty kwiatami rurkowymi. Mogą być jednym tonem i wielokolorowymi, nawet jak linie prążkowane. Zaczyna kwitnąć po spadku nasłonecznienia około godziny 16, dla której roślina otrzymała przydomek "4 pm". Kwitnie do późną jesienią.
Yalapa - najpopularniejsza odmiana mirabilis

Yalapa - najpopularniejsza odmiana mirabilis

Mirabilis: sadzenie i pielęgnacja

Roślina rozmnaża się przez nasiona, ale wielu ogrodników używa metody rozmnażania, a czasami podziału.

Zbieranie nasion mirabilis

Zbieranie nasion mirabilis

Mirabilis. Uprawa

Nocna piękność nie jest szczególnie kapryśna w hodowli i pielęgnacji, jest dość łatwa w uprawie.

Trzy sposoby:

 • Kiełkowanie. Z wyblakłych krzewów zbieraj nasiona, na dzień zanurz się w wodzie, a następnie włóż nocnik i umiarkowanie podlewane, czekając na pojawienie się siewek. W ciepłym sezonie nasiona można sadzić bezpośrednio na ziemi na zewnątrz. Są silne, a kiełki pojawiają się bardzo szybko.
Przykryj garnki nasionami mirabilis do szybkiej uprawy

Przykryj garnki nasionami mirabilis do szybkiej uprawy

Rada! Zbieraj tylko ciemne nasiona - prawie czarny kolor. Zielony jeszcze nie dojrzały i nie wykiełkują.

Nasiona mirabilis

Nasiona mirabilis

 • Sadzonki. Ta metoda jest mniej powszechna niż rozmnażanie nasion, ale jest praktykowana, jeśli nie jest możliwe uzyskanie jej z jakiegoś powodu.
Sadzonki mirabilis w doniczkach

Sadzonki mirabilis w doniczkach

Proces:

 1. Sadzonki powinny być lekko usztywnione - być mocne w dotyku, a następnie wysuszyć.
 2. Końcówka sadzonek jest pokryta jakimkolwiek stymulatorem wzrostu, który można kupić na rynku lub w specjalistycznym sklepie ogrodniczym.
 3. Aby lepiej wyhodować korzenie, kiełek umieszcza się w pożywnej mieszaninie, ale można zrezygnować ze zwykłej wody.

  Rada! Jeśli używasz wody, jej temperatura powinna wynosić co najmniej 20 stopni, w przeciwnym razie roślina nie da korzeni.

 4. Czekamy od 2 tygodni do miesiąca, a jeśli po 30 dniach korzenie się nie pojawią, wszystko można wyrzucić i odciąć nowe sadzonki, jednak zwykle Mirabilis kiełkuje szybko i nie powoduje dodatkowych kłopotów. Kiełki rozprowadzają każdy w osobnym pojemniku i czekają, aż się wzmocnią.
Po pojawieniu się korzeni, mirabilis można sadzić na klombie

Po pojawieniu się korzeni można sadzić mirabilis łóżko kwiatu

 • Podział jest całkowicie niepopularną metodą dla danego kwiatu, ale jest również możliwy. Roślinę wyjęto z ziemi, otrząsa się z nadmiaru ziemi, kroi na kilka części, tak, że każdy ma kawałki korzenia, a następnie sadzi w innych miejscach.
Korzenie mirabilis, odpowiednie do podziału

Korzenie mirabilis, odpowiednie do podziału

Rada! Aby szybko pojawić się korzenie, hodowcy często wykorzystują małą sztuczkę - podgrzej dno zbiornika do 24-25 stopni.

Sadzonki w glebie mają sens w sprzyjających warunkach klimatycznych - wyraźna gwarancja, że ​​mrozy nie uderzą, i dobrze rozwinięte kiełki. Głównym okresem lądowania jest początek maja, ale po raz pierwszy wieczorem należy je ostrożnie przykryć polietylenem, ponieważ noce są jeszcze zimne. Pomiędzy sadzonkami warto zachować dystans co najmniej 40 cm, ponieważ jest to przyszły krzew, który osiąga półtora metra i jest mocno rozłożony wszerz.

Kwietnik z mirabilis: wysokie i szerokie krzewy

Kwiatowe łóżko z mirabilem: wysokie i szerokie krzewy

Mirabilis. Opieka, zdjęcie

Pomimo bezpretensjonalności należy przestrzegać wielu warunków dla dobrego wzrostu kwiatów.

Co potrzebujesz:

 • Dobre oświetlenie połączone z gliniastą ziemią. Na zwykłej ziemi iw cieniu roślina nie będzie w stanie rozwijać się w szybkim tempie i zyskać wystarczającej siły do ​​wzrostu. Rozmiar buszu i kwiatów będzie mniejszy, kolory są słabe.
 • Bez przeciągów - mirabilis źle je toleruje i może zachorować.
 • Aby umiarkowanie podlewać. Szczególnie uważnie monitorować wilgotność nie jest konieczne, z wyjątkiem podczas upałów i suszy, ponieważ z braku wilgoci, wszystkie liście stają się żółte i zwiędłe, spowalniając wzrost łodyg.
Proces podlewania pędów mirabilis

Proces podlewania pędów mirabilis

 • Zwalnianie gleby - za każdym razem po podlaniu: zapewni to dobry dostęp powietrza do systemu korzeniowego, a krzew nie będzie zbyt gruby.
 • Pielenie chwastów.
Rozluźnienie gleby i pielenie chwastów to ważne kroki w pielęgnowaniu kwiatu mirabilis

Rozluźnienie gleby i pielenie chwastów to ważne kroki w pielęgnowaniu kwiatu mirabilis

 • Usuwanie zwiędłych, chorych i zwiędłych części, aby nie "wyciągały soku" z całego krzaka.
 • Karmienie - raz w miesiącu nawozami mineralnymi zgodnie z instrukcjami na opakowaniu, a jeśli sadzenie zostało przeprowadzone na glebie już nawożonej, generalnie nie jest wymagane.
Nawożenie gleby przed sadzeniem mirabilis - zadatek dobrej uprawy

Nawożenie gleby przed sadzeniem mirabilis - zadatek dobrej uprawy

 • Martwe łodygi są przycinane do korzenia, a bulwy są pozostawione i zachowane na następny rok; Przechowywane są w naczyniu z torfem w warunkach temperatury środowiska zewnętrznego nie mniej niż 5 stopni. Jeśli odmiany są przeznaczone do wzrostu balkony, Bulwy pozostawia się w doniczkach i przenosi do ciemnego chłodnego miejsca, na przykład w piwnicy. Co półtora miesiąca potrzebują podlewania, w przeciwnym razie mogą wyschnąć przed wiosną.

Rada! Podczas pielęgnacji krzewów nie należy ciąć, inaczej nie będą w stanie utworzyć kulisty kształt.

Szkodniki

Mirabilis jest odporny na szkodniki i choroby, czasami może tworzyć plamy lub rdzę. W tym przypadku dotknięte obszary i sąsiednie krzewy należy traktować dowolnym środkiem grzybobójczym sprzedawanym w sklepach dla ogrodników. Czasami można znaleźć mszyce, a następnie liście są myte wodą z mydłem.

Najlepsze miejsce w ogrodzie

Roślina jest popularna w projektowanie krajobrazu, wysokie gatunki są stosowane jako żywopłoty, średnie i niskie sadzone w małych grupach, mogą dekorować krawężniki, tarasy, balkony lub udekoruj trawniki. Najlepiej oceniać projektantów w tle strony, aby nie zakłócali światła słonecznego, aby dotrzeć do małych braci.

Dość mały gatunek wygląda dobrze garnki, są również dobre w jednym wariancie, ponieważ rosną, zajmują dużo miejsca i służą jako jasny akcent kolorystyczny. Niektóre gatunki są nawet używane w gotowaniu, kosmetyce, kompozycjach perfum lub jako barwnik (z którego przygotowywana jest farba). Specjalne odmiany, które rosną w ciepłych regionach o temperaturze powietrza co najmniej 15 stopni, nawet w zimie, są wykorzystywane przez niektórych smakoszy w żywności. Aby to zrobić, weź zieloną część krzewów i bulw.

Jasny krzew mirabilis może stać się akcentem kolorystycznym w ogrodzie

Jasny krzew mirabilis może stać się akcentem kolorystycznym w ogrodzie

Połączenie

Ze względu na prostotę pielęgnacji i bezpretensjonalności, mirabilis może rosnąć w dowolnym miejscu ogrodu, a kosztem rozległej palety kolorów doskonale współgra z innymi małymi kwiatami.

Rada! Takie pompatyczne piękno, jak róże, piwonie, dalie inni wielcy ogrodowi "liderzy" przeniosą swoją uwagę na siebie, a małe mirabilis mogą zostać utracone, pomimo bogactwa palety kolorów. Optymalnym sąsiadom będzie dla niego prosty, choć nie mniej jasny kwiat.

Najlepsza kombinacja to:

 • stokrotki;
 • nagietki i ich mieszanki;
 • rumianek;
 • dzwony;
 • nigella;
 • lawenda;
 • słodko pachnący tytoń;
 • lobularia.

W takich społecznościach nocna piękność poczuje się komfortowo, harmonijnie iw pełnej równości. Taka sytuacja korzystnie wpłynie na jej romantyzm i skromne wyrafinowanie.

Mirabilis: zdjęcie - projektanci polecają mieszanie odmian mirabilis w celu stworzenia niezwykłych łóżek

Projektanci zalecają mieszanie odmian mirabilis w celu stworzenia niezwykłych klombów

Kilka przydatnych obserwacji od profesjonalnych ogrodników:

 • Mirabilis zaczyna podobać oczy pierwszych kwiatów na początku czerwca, ale jeśli w połowie miesiąca nie kwitną, ale wydaje się, że tylko około pąki kwitną, konieczne jest zwiększenie liczby irygacji. Najwyraźniej na brak wilgoci wpływa. Jednakże, jeśli z jakiegoś powodu nie masz czasu, możesz na początku zasadzić odmianę pnączy, która kwitnie dobrze w suchej ziemi.
 • Przydaje się wycinanie niepotrzebnych pędów, aby mirabilis się rozwijał, stawał się silniejszy i większy.
 • Kwiatu nie można karmić świeżym "organicznym": ten nawóz ma tendencję do korodowania systemu korzeniowego, co zwiększa ryzyko jego śmierci. Lepiej jest wziąć górny opatrunek mineralny typu suchego i wstępnie rozcieńczyć go w wodzie.
 • Jeśli posadzisz trochę "zepsucia" nasiona - pocięte lub skorupki, będą kiełkować szybciej.

Oto taka bezpretensjonalna, ale tajemnicza niespodzianka - mirabilis, której zdjęcia na różnych etapach rozwoju uwielbiały tworzyć i rozsiewać kwiaciarnie. Roślina ta nie tylko cieszy nocne sowy z cechami czasu kwitnienia. Niesamowita kombinacja nocy, piękno, kwiat kolory i delikatny smak jest w stanie zanurzyć nasze umysły w cudownej atmosferze elfiego świata fantazji, dając wytchnienie od monotonii codziennego życia i życia naszych dusz.

Nocny kwiat mirabilis: wszystko, co musisz wiedzieć o gatunkach, sadzeniu i pielęgnacji

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

33 − 27 =