Spis treści

 • Popularne typy
 • Miejsce do sadzenia: kiełki, sadzenie, pielęgnacja
 • Choroby i środki zaradcze przeciwko nim

Spróbuj znaleźć ogrodnika-amatora lub zawodowego hodowcę, obojętnego na astry. I jak możesz nie lubić tych eleganckich kwiaty, które idealnie pasują do każdego ogród! Pojawiające się po raz pierwszy w Chinach rozprzestrzeniają się w innych krajach, a zwłaszcza zakochali się w naszych rodakach. Astry kwitną od wiosny do późnej jesieni, więc jeśli chcesz, możesz to zrobić tak, że stacja zawsze był urządzony luksusowo rośliny.

Asterów rosnących kwiatów - to proste, więc udoskonalić domostwo może nawet niedoświadczony nowicjusz sztuki ogrodowej. Postępując zgodnie z poniższą radą, nie popełnisz błędów, które mogą zrujnować sadzonki. I orientując się w odmianach rośliny, możesz wybrać dokładnie te kwiaty, które idealnie pasują do podwórkowego krajobrazu.

Soczyste różowe astry - dekoracja domku

Soczyste różowe astry - dekoracja domku

Niesamowite, jasne odcienie astrów

Niesamowite, jasne odcienie astrów

Niebiescy astry tworzą ścieżkę do domu

Niebiescy astry tworzą ścieżkę do domu

Popularne typy

Astery - rodzina jest bardzo liczna, więc wybór rośliny do własnych upodobań nie będzie problemem. Zapoznajmy się z najczęstszymi z nich.

 • Strusie pióro. Wysoki, kwitnący krzew przez około dwa miesiące. Głowice kwiatowe są frotte, z długimi płatkami przypominającymi jodłową świecę.
Astra"Страусово перо"

Astra "Strusie pióro"

 • Księżna. Sferyczne kwiaty tego wysokiego krzaka zadziwiają jasność farb.
Astra"Дюшес"

Astra Duchess

Pomysł! Jeśli chcesz udoskonalić plac zabaw dla dzieci na dziedzińcu takie kwiaty są idealne do tego przedsięwzięcia ze względu na jego wesołe kolory.

 • Bukiet. Kwiaty frotte od połowy lata do połowy jesieni. Rośliny tej odmiany kochają słońce i boją się wiatru - rozważ to, wybierając miejsce do sadzenia astry.
Bukiet terry astry

Bukiet terry astry

 • Victoria. Niskie krzewy z kwiatami rumianku.
Astra"Виктория"

Astra "Victoria"

 • Amerykańskie piękno. Mroźny, nie kochający astry z wielobarwnymi okrągłymi kwiatami. Krzewy są dość szerokie i niskie, więc dobrze wyglądają wzdłuż ścieżek ogrodowych.
Aster odporny na mróz"Американская красавица"

Aster odporny na mróz «American Beauty»

Podobnie jak wiele innych kwiatów ogrodowych, astry są podzielone na rocznych i wieloletnich. Jeśli lubisz zmiany i dokonać redystrybucji ziemi w ogrodzie każdego roku (czyli astry są bardzo przydatne), należy zwrócić uwagę na jednoroczne, ale jeśli spędzać czas i wysiłek na stałą aktualizację scenerii nie lubisz - w swoich kwiatów usługowych, które kwitną od roku rok.

 • Asterowie z Nowej Anglii i Nowego Belgu. Kwiaty są wysokie, zebrane w trzepaczce. W ciepłych regionach kwitną do grudnia.
Aster z Nowej Anglii lub Nowej Belgii

Aster z Nowej Anglii lub Nowej Belgii

 • Astra jest włoska. Na wolności znajduje się na pochlebnych krawędziach. Najlepiej nadaje się do gleb bogatych w wapień. Gama kolorów Aster tej klasy obejmuje wszystkie możliwe odcienie lawenda.
Przetarg włoski aster

Przetarg włoski aster

Pomysł! Że astry krzewów wyglądają naturalnie w twoim ogrodzie, rozważ rodzaj terenu, na którym rośnie na wolności. Przyzwyczajony do łąk kwiatów w bliskim otoczeniu będzie wyglądał szorstko i skradał się kamienie Krzewy karłowate - zagubione na tle drzew.

Miejsce do sadzenia

Gleby wieloletnie, takie jak gleby gliniaste lub obojętne, natomiast rośliny jednoroczne preferują działki o dużej zawartości piasku i niewielkiej ilości próchnicy. Nie sadzić roślin w nadmiernie zacienionych miejscach, ponieważ jeśli cień jest gęsty, mogą zacząć boleć.

Duże czerwone astry posadzone w pobliżu domu

Duże czerwone astry posadzone w pobliżu domu

Jak siać astry?

Zasiewają nasiona na wiosnę. W tym celu, jesienią, ziemia jest trawiona, dodając około 200 g nitrofoss i wiadro kompostu na metr kwadratowy. Słońce na miejscu powinno być trochę, ale powinno się unikać nisko leżących. Każdego roku konieczna jest zmiana miejsca lądowania astry, ponieważ substancje, które są szczególnie szkodliwe dla buszu, gromadzą się w glebie i pozostają aktywne przez kilka lat.

Wykreślić obsianą ziemię. Okresowo pokrywa jest usuwana, aby kiełki stwardniały. Gdy temperatura jest ustawiona na stałe, łóżka są całkowicie otwarte.

Nasiona astry wysiewa się na wiosnę

Nasiona astry wysiewa się na wiosnę

Rosnące aster kiełki

Sadzenie astry poprzez sadzonki jest bardziej pracochłonne. Ale obecność okresu przejściowego pomaga chronić krzew przed uciążliwymi wirusami, które zatrzymują roślinę.

W przypadku nasion można kupić gotową ziemię lub przygotować ją samodzielnie. Aby to zrobić, musisz wykonać następujące czynności:

 • mieszać ziemię z torfem i przemytym piaskiem;
 • dodać smołę drzewną (100 g na 5 litrów mieszaniny) lub mąkę dolomitową (1-2 łyżki na tę samą objętość);
 • Przesiać i ukraść mieszaninę;
 • pożądane jest również wlanie do mieszaniny 100 g perlitu.
Nasiona astry nie muszą być zasiane bezpośrednio w ziemię - możesz sadzić sadzonki

Nasiona astry nie muszą być zasiane bezpośrednio w ziemię - możesz sadzić sadzonki

Aby zapobiec rozwojowi fuzariozy (opowiemy o tym astrapeus poniżej), mieszanina jest namaczana roztworem fungicydu. Przetwarzają również nasiona przed sadzeniem.

Równomiernie zasiana gleba pokryta jest piaskiem, który wkrótce staje się mokry. Podobnie jak w przypadku siewu nasion w ziemi, sadzonki są pokryte. Kiedy liście stają się mniej lub bardziej zauważalne, nurkowania pędów. Do znanego przepisu przepisu dodajemy łyżkę nawozu mineralnego. Wzmacniając kwiaty w dziurach, są podlewane.

Sadzonki astrów muszą być odżywione i nawożone

Sadzonki astrów muszą być odżywione i nawożone

Sadzonki roślin, gdy pędy mają już 4-5 listków. Przed sadzeniem gleba powinna być dodatkowo nawożona humusem lub kompostem, a same sadzonki powinny być dokładnie wylane. W ciągu tygodnia młode rośliny żywią się złożonymi nawozami, a następnie powtarzają tę operację w ciągu trzech tygodni.

Czas sadzenia aster

Zwykle nasiona astry są sadzone wczesną wiosną, sadzonki - w połowie maja.

Rada! Jeśli przegapiłeś wiosnę, użyj sadzonek, które można robić przez całe lato. Aby to zrobić, trzeba wyciąć 5-7 cm od góry rośliny, umieścić ją w ziemi torfu piaskowego (1: 1: 2) i trzymać w szklarni. Za miesiąc otrzymasz pełny krzew astry.

Sadzonki kwiatów aster posadzono w połowie maja

Sadzonki kwiatów aster posadzono w połowie maja

Zasady dotyczące opieki nad asterami

Dbanie o astry w ogrodzie to woda, utrzymanie luzu w glebie i zwalczanie chwastów. Nawozić krzew nie powinien być więcej niż dwa razy w sezonie, aby nie powodować choroby.

Polerowanie i rozluźnienie są ze sobą powiązane: po pierwszym działaniu konieczne jest wyprodukowanie drugiego. Ale nie daj się ponieść emocjom: podlewaj krzew rzadko, ale w dużych ilościach. Jeśli pogoda jest sucha, a także podczas wegetacji, ilość wody może być zwiększona, ale nie przekraczaj liczby kijów.

Astrę należy podlewać rzadko, ale obficie

Astrę należy podlewać rzadko, ale obficie

W trakcie sezonu astra karmi się 3 razy. Do pierwszego podlewania, które ma miejsce dwa tygodnie po posadzeniu, użyj mieszaniny saletry (20-25 g), superfosfatu (50-60 g) i siarczanu potasu (10-15 g) na 1 m2.

Następujące dwa górne opatrunki ograniczają się do wyglądu pąków i początku kwitnienia. Ilość siarczanu potasu w mieszaninie zwiększa się do 50-60 g / m².

Delikatny różowy aster na miejscu domku

Delikatny różowy aster na miejscu domku

Choroby i środki zaradcze przeciwko nim

Niebezpieczeństwo dla astry to ponad 20 wirusów. Najczęstsze z nich to fuzarioza, czarna noga i rdza.

 • Fusarium przejawia się w żółknięciu roślin, ich zanikaniu i dalszej śmierci. Powodem tego są szkodliwe grzyby Fusarium. Aby uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń, konieczne jest zapobieganie fuzariozie. Przeprowadza się go na etapie siewu (omówiliśmy to już wcześniej). Zaleca się również palenie chorych roślin.
 • Od ciemnienia nóg należy użyć wywar ze skórki cebuli (20 g na 1 litr), podawać w infuzji przez 24 godziny. Raz na sześć dni trzeba natryskiwać krzaki 2-3 razy.
 • Z rdzą walczą z mieszaniną siarki i wapna (1: 1). Musi spryskiwać roślinę raz w tygodniu.
Duży zdrowy kwiat aster

Duży zdrowy kwiat aster

Terry okrągłe kwiaty aster jasny liliowy

Terry okrągłe kwiaty aster jasny liliowy

Podsumujmy wyniki

Astry są majestatycznymi kwiatami, które świetnie wyglądają klomby i w bukiety. Wszystko, czego potrzebują te rośliny, to wybór najlepszego sposobu na obsadzenie astry, przestrzeganie zasad opieki i obsługi. Pamiętaj, że kolory, tak jak wszystkie żywe istoty, wymagają opieki i miłości - a wtedy będą ci dawać radość.

Wielobarwne astry zdobią każde kwietne łóżko

Wielobarwne astry zdobią każde kwietne łóżko

Niektóre odmiany aster podobne do rumianków polowych

Niektóre odmiany aster podobne do rumianków polowych

Jasne fioletowe astry z żółtymi centrami

Jasne fioletowe astry z żółtymi centrami

Kwiaty Aster - wideo

Kwiaty astry (44 zdjęcia): wszystko o gatunkach, sadzeniu i pielęgnacji roślin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

8 + 2 =