Luxusné kvety pomôžu premeniť interiér

Luxusné kvety premení interiér

Orchidey - docela náladový rastliny, Avšak úspešne sa pestujú na okenných parapetoch apartmány a domy. Rozmanitosť týchto kvetov je naozaj pôsobivá, ale starostlivosť o rôzne druhy a poddruhy orchideí v domácnosti sa vyznačuje mnohými bežnými bodmi. Zvážte základné pravidlá starostlivosti o tieto krásne rastliny v rôznych obdobiach ich života.

obsah:

 • Ako si vybrať a kúpiť orchideu?
 • Ako urobiť prevod?
 • Doba kvitnutia
 • Obdobie po kvete
 • Ako vyrábajú orchidey?
 • Tipy pre starostlivosť o orchidey v hrncoch
Pred zakúpením si musíte preštudovať odporúčania pre konkrétny typ orchidey

Pred zakúpením si musíte preštudovať odporúčania pre konkrétny typ orchidey

Ako si vybrať a kúpiť orchideu?

Ako sa starať o orchidey doma: triky na pravidelné kvitnutie a tipy na starostlivosť ihneď po nákupe

Najlepšie je kúpiť orchidey v lete alebo na jar. Pred nákupom skontrolujte, aký silný je koreňový systém kvety.

Tip! Mierne zamiešajte stonku do jeho spodnej časti - ak rastlina sedí v hrnci pevne, môžete si kúpiť takú orchideu.

Ak je rastlina pestuje v rašeliníkom, je potrebné okamžite transplantáciu dobre, a kvet vo svojom základe môže byť aj iný pár rokov, tak naliehavé transplantácie nepotrebuje. Zatiaľ čo orchidea sa prispôsobí novým podmienkam bývania, musí sa kŕmiť.

Tip! Zvyčajne sa rastlina cíti dobre so zvýšenou vlhkosťou okolitého vzduchu a nedostatočnou vlhkosťou podkladu. Ale skôr ako začnete starať o kvetinu, skúmajte odporúčania pre konkrétny typ orchideí.

Moderný interiér kúpeľne s prírodnou záhradkou

Moderný interiér kúpeľne s prírodnou záhradkou

Ako urobiť prevod?

Keď koreňový systém kvetu začne pretekať hrniec, rastlina sa musí transplantovať do veľkého kontajnera. Ako pripraviť substrát pre orchideu?

 • Mal by pozostávať z rašelina, nakrájané korene kapradí, drevené uhlie, borovicová kôra a padlé listy (použitie vŕbových listov sa neodporúča). Hlavná podmienka pre podklad - nízka vlhkosť.

V procese rastu korene kvetu "držia" na substráte a stenách hrnca, takže proces transplantácie orchidey je bolestivý. Zariadenie nevysávajte počas prvých 3-5 dní po transplantácii, až kým nevystúpi "rany" na oddeninách. Pôdu nestlačte do hrnca. Ak sa kvetina nedrží dobre vo voľnom podklade, fixujte zariadenie pomocou drôtu.

Tip! Ak chcete znížiť stres rastliny, transplantujte orchideu nie úplne, ale spolu s kusom zeme. Takže sa môžete vyhnúť väčšine škôd na koreňovom systéme kvetu.

Transplantácia rastlín s hrdlom zeme

Transplantácia rastlín s hrdlom zeme

Doba kvitnutia

Kvitnutiu predchádza fáza aktívneho rastu. Teraz má orchidea dostať čo najviac slnečného svitu svetlý, Je tiež potrebné posilniť zalievanie a zabezpečiť dodatočné hnojenie. Na zvýšenie vlhkosti vzduchu postriekajte listy kvetu teplou vodou.

Tip! Môžete vydržať rastlinu do prírody (balkón), ak to dovoľujú poveternostné podmienky, malo by sa zabrániť náhlej zmene teploty a vlhkosti. Pred začiatkom kvitnutia je lepšie skrátiť zalievanie. Doba kvitnutia trvá až šesť mesiacov.

Populárne odrody orchideí
akosť popis fotografie
Brassia (BRASSIA) To sa nazýva Pavúčí orchidea, pretože threadlike plátky a sepals mu dať najneobvyklejších medzi orchidey vzhľadu. Brassia kvitne koncom jari. Jedná sa o jeden z najjednoduchších v rastúcich orchideách. Dodáva sa bežnej izbovej teplote, v zime sa môže skladovať v chladnej miestnosti pri teplote najmenej 10 ° C. Vložte hrniec na jasné miesto mimo priameho slnečného žiarenia. Ako sa starať o orchidey doma: triky na pravidelné kvitnutie a tipy na starostlivosť ihneď po nákupe
Lycaste (LYCASTE) Silné vôňa vonných žlté kvety letných orchideí, ktoré potrebujú teplo a dostatok polive.Ee by mali byť skladované v zime na chladnom mieste s veľmi malou zálievku, keď tam sú kvetinové stonky a listy spadnú. Keď rastlina vegetates, pravidelne sprej listy, a udržiavať ju v mieste, kde je svetlo tieň. Ako sa starať o orchidey doma: triky na pravidelné kvitnutie a tipy na starostlivosť ihneď po nákupe
Odontoglossum (ODONTOGLOSSUM) Vlasť kvetu v horách, a to v džungli, a preto sú potrebné pre normálny vývoj chladných podmienkach - oni trpia, keď teplota prekročí 18 ° -21 S.Gibridy - viac nenáročný na usloviyam.Kogda Odontoglossum nie kvetu, zvýšenie interval medzi zalievanie , Usilujte sa o zimnú teplotu aspoň 13 ° C. Ako sa starať o orchidey doma: triky na pravidelné kvitnutie a tipy na starostlivosť ihneď po nákupe
Oncidium (ONCIDIUM) Vysoké kvetenstvo, podobne ako motýle. Rastlina je ťažké pestovať doma, ale hybrid sa zakoreňuje v jasnej a dobre vetranej miestnosti bez priameho slnečného žiarenia. Ako sa starať o orchidey doma: triky na pravidelné kvitnutie a tipy na starostlivosť ihneď po nákupe
Phalaenopsis (PHALAENOPSIS) Najčastejší typ rastliny. Ľahko sa stará a s primeranou starostlivosťou bude kvitnúť po celý rok. Korene rastúce z hrnca by nemali byť odrezané. Ako sa starať o orchidey doma: triky na pravidelné kvitnutie a tipy na starostlivosť ihneď po nákupe
Zigopetalum (Zygopetalum) Takýto druh nie je ľahko nájsť v predaji. Rastlina má silnú arómu a veľké kvetenstvo 45-60 cm, ktoré sa objavujú iba v zime a kvitnú jeden mesiac. Kvety potrebujú jasnú miestnosť s malým množstvom ranného alebo večerného slnka Ako sa starať o orchidey doma: triky na pravidelné kvitnutie a tipy na starostlivosť ihneď po nákupe
Kreatívny kvetináč pre domáce zvieratá

Kreatívny kvetináč pre domáce zvieratá

Obdobie po kvete

Nie je potrebné orezávať stonku sušiaceho kvetu - po určitý čas bude slúžiť ako zdroj živín pre celú rastlinu. Ak kvitne žltkastá, mala by sa odstrániť, pavúk sa rozdelí na 2-2,5 cm. Možno sa objavia mladé púčiky s následným kvitnutím.

Možno, že špička stopky je uschnutá a tvorí sa dieťa. Ak je to potrebné, môže byť hrot kvety rozrezaný o 1-1,5 cm nad umiestnením spánkových púčikov.

Dôležité! Majte však na pamäti, že nútiť starú kvetnú výhonku k opätovnému kvitnutiu, zabraňuje vzniku a vývoju nových stoniek kvetov.

Po kvitnutí by sa malo znižovať napájanie, objem a frekvencia kŕmenia. Ak rastlina prešla transplantáciou, druhý kvitnutie sa môže vyskytnúť neskôr ako za rok.

Tip! Ak orchidea nekvitne dlho, zmeňte jej biotop. Posuňte hrniec, kým podmienky pre kvetinu nebudú vyhovujúce. V tomto prípade je zabezpečené pravidelné a pravidelné kvitnutie.

Priaznivé stránky pre rast - západ, severovýchod, východ

Priaznivé stránky pre rast - západ, severovýchod, východ

Ako vyrábajú orchidey?

Umelé spôsoby reprodukcie orchideí sú pomerne jednoduché. Pozrime sa na ne každý zvlášť.

 • Oddelenie podzemky. Zvyčajne rastlina zvládne túto úlohu nezávisle, ale je tiež možné rozdeliť podzemku ručne. Odstráňte kvet z hrnca a odlúpnite jeho korene od podkladu. Prerezajte cez podzemku priamo cez falošné žiarovky. Koreň pokropíme uhlím, čím ich dezinfikujeme. Rastliny sa pestujú v samostatných kontajneroch.
 • Horné odrezky. Ak sú uzliny výhonkov v značnej vzdialenosti od seba, čo je charakteristické pre niektoré rýchlo rastúce druhy orchideí, táto metóda reprodukcie bude robiť. Dezinfikujte nôž a vystrihnite výrez vo výške polovice rezu. Vykonajte dezinfekciu rezu dreveným uhlím a položte stonku samostatný hrniec.
 • Bočné výstrely. Ak spozorujete vzhľad bočného procesu, posypte ho hojne, aby sa rozrástol a vytvoril korene. Keď k tomu dôjde, oddeľte novú rastlinu, dezinfikujte miesto vyrezania a malú orchideu rozložte do samostatnej nádoby.
 • Metóda osiva. Táto metóda sa zriedka používa, pretože orchidey majú malé semená, ktoré nemajú živinové tkanivo. Umelé živné médium na osivo sa vytvára za sterilných podmienok, kde sa semená klíčia počas 3-9 mesiacov. Ak chcete vyrastať do plne pestovaných rastlín, to bude trvať asi tri roky, a prvý kvitnutie môže čakať až 10 rokov.

Tipy pre starostlivosť o orchidey v hrncoch

 1. Pri zavlažovaní orchideí Používajte vodu, ktorá nie je chladnejšia ako teplota miestnosti. V lete, zalievanie kvety by mali byť relatívne bohaté - 2-3 krát týždenne, v zime - menej často, so zameraním na stupeň sucha substrátu. Pamätajte si, že je lepšie nemať orchideu, ako nadmerne navlhčiť.
 1. Na podávanie orchideí je potrebné iba počas rastu s intervalom medzi vrchnými obväzami za 2-3 týždne. Sledujte hladinu minerálnych solí v podklade, pravidelne ho opláchnite. Najlepšie je striedanie týždňa hnojenia s týždňom umývania podkladu.
 1. Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu v zariadení. Svetelný deň orchidey v lete by mal byť 12-15 hodín. V zime kompenzujte nedostatok denného svetla pomocou žiariviek.
Ľahké korene na povrchu hrnca - znamenie, že rastlina potrebuje zalievanie

Ľahké korene na povrchu hrnca - znamenie, že rastlina potrebuje zalievanie

Na podávanie orchideí je potrebné iba počas rastu s intervalom medzi vrchnými obväzami za 2-3 týždne

Na podávanie orchideí je potrebné iba počas rastu s intervalom medzi vrchnými obväzami za 2-3 týždne

Mladé rastliny potrebujú vyčistiť listy - pre nich to je najdôležitejšia časť

Mladé rastliny potrebujú otrieť listy - to je ich najdôležitejšia časť

Teraz viete, ako sa správne starať o izbu orchidea v hrnci. Uistite sa, pozrite sa na tipy pre daný druh orchidey starostlivosti a naše videá vám povie, ako sa starať o phalaenopsis orchideí:

Ako sa starať o orchidey doma: triky na pravidelné kvitnutie a tipy na starostlivosť ihneď po nákupe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

91 − = 85