Najbardziej tradycyjnym sposobem ostrzenia noży własnymi rękami jest kamień szlifierski

Najbardziej tradycyjnym sposobem na ostrzenie noży własnymi rękami jest kamień szlifierski

Ten artykuł pomoże każdemu nowicjuszowi nauczyć się prawidłowego wyostrzania noże pasek ręcznie (z wideo bez wiadomości SMS i rejestracji) i zrozumieć, dlaczego w ogóle to robi. Specjaliści oczywiście są świadomi tego tematu, ale dla nich być może są przydatne informacje. Lub będzie okazja, aby zaktualizować swoją wiedzę, aby "nadążyć".

Spis treści:

 • Przygotowanie do ostrzenia. Co musisz zrobić wcześniej?
 • Wybór odpowiedniego paska
 • Prawidłowy kąt ostrzenia
 • Pierwsze kroki
 • Cechy procesu ostrzenia noży
 • Doprowadzić do ostrości golenia
Różna ziarnistość szlifierza ma swoją własną funkcję

Różna ziarnistość szlifierki ma swój cel

Za pomocą monety można określić kąt nachylenia, w którym należy wyostrzyć nóż

Za pomocą monety można określić kąt nachylenia, w którym należy wyostrzyć nóż

Dobry nóż kuchenny radykalnie zmienia ideę zwykłego cięcia i cięcia

Dobry nóż kuchenny radykalnie zmienia ideę zwykłego krojenia i obcinania

Narzędzie do ręcznego ostrzenia noży w domu - Moussat

Narzędzie do ręcznego ostrzenia noży w domu - Moussat

Jeśli musisz robić coraz więcej wysiłków, aby wyciąć, to jest okazja, aby pomyśleć o ostrzeniu noża. Ponieważ używanie broni obuchowej jest niebezpieczne. Może się on ślizgać w dowolnym momencie i wierzyć, że aby zastosować poważną ranę dla ciebie lub osoby stojącej obok ciebie, wystarczą ostre krawędzie ostrza.

Kąt do ostrzenia noży, który jest przymocowany do mebli

Kąt do ostrzenia noży, który jest przymocowany do mebli

Przygotowanie do ostrzenia. Co musisz zrobić wcześniej?

Ostrze noża przy bliższej inspekcji wygląda jak piła, a im częściej są ząbki i płynniejsze przejście między nimi, tym łatwiej jest użyć narzędzia. Tępy nóż traci te zęby, znikają, zginają się i kruszą.
Istnieje wiele sposobów wyostrzania noża za pomocą mechanicznych i elektrycznych ostrzałek, a także specjalnych maszyn ze ściernicami. Ale temperówki nie dają idealnego rezultatu, a ostrzenie zaostrzenia wymaga znacznej wiedzy i umiejętności. Dlatego zastanowimy się, jak prawidłowo wyostrzyć noże za pomocą pręta, w przewodniku krok po kroku dla niezależnej pracy warunki domowe. W ten sposób zyskasz dwie główne zalety: znaczne oszczędności pieniędzy i doskonały wynik.

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest określenie stopnia uszkodzenia ostrza. Bardzo łatwo to zrobić. Umieść ją pod kątem do wiązki jasnego światła. Ta metoda natychmiast identyfikuje wszystkie żetony i nieprawidłowości, które musisz wyeliminować. Będą wyglądać jak kropki lub linie na ostrzu. Jeśli granica między płaszczyznami jest jednolita, ostro zarysowana, bez przejść, to instrument jest w doskonałym stanie.
Następnie nóż należy umyć w wodzie z dodatkiem mydła. Odbywa się to w celu ułatwienia późniejszej pracy. Nóż będzie łatwiej przesuwał się po pręcie szlifierskim, a łatwiej będzie zachować odpowiedni kąt między ostrzem a płaszczyzną ostrza.

jak prawidłowo wyostrzyć noże za pomocą pręta: poprzez skierowanie noża noża na światło słoneczne, możemy wziąć pod uwagę wszelkie skazy w metalu

Kierując ostrze noża na światło słoneczne, możemy wziąć pod uwagę wszelkie skazy w metalu

Po ostrzeniu nóż należy umyć mydłem

Po ostrzeniu nóż należy umyć mydłem

Wybór odpowiedniego paska

Głównym narzędziem w kolejnych pracach będzie kamień szlifierski. Aby uzyskać idealny rezultat, potrzebujesz kilku kamieni o różnej ziarnistości. Minimalna ilość to dwa, ale jeśli potrzebujesz ostrej jak brzytwa ostrza, udoskonalonej, możesz użyć maksymalnie pięciu wiosek.

Bary o różnej ziarnistości

Bary o różnej ziarnistości

Dwustronny kamień szlifierski o różnej ziarnistości po bokach

Dwustronny kamień szlifierski o różnej ziarnistości po bokach

Istnieją dwa rodzaje barów. Pierwsze - sztuczne, używane do pierwotnego przetwarzania metalu, wykonane są z następujących materiałów.

 Syntetyczne kamienie szlachetne (diament, szafir itp.):

 • borazon;
 • węglik krzemu;
 • elbor;
 • i inni.
Różnorodność naturalnego kamienia szlifierskiego

Różnorodność naturalnego kamienia szlifierskiego

Drugi - naturalny. Są one używane do końcowego ostrzenia noża:

 • diament;
 • granat;
 • korund;
 • Japońskie kamienie wodne.

Oczywiste jest, że naturalne stawki są warte dużo pieniędzy, ale jeśli chcesz osiągnąć naprawdę dobry wynik, musisz trochę rozwikłać.
Ważnym parametrem jest wybór rozmiaru odpowiedniego do działania pręta. Minimalnie powinna być tej samej długości co nóż, który będzie musiał działać. I idealnie - od pół do dwóch razy więcej. W tym przypadku szerokość kamienia nie ma znaczenia i jest wybierana na podstawie osobistych preferencji. Chociaż, jeśli przyjmiesz większą lukę, nawet niedoświadczony nowicjusz będzie łatwiej pracować.
Przed rozpoczęciem należy zanurzyć kostkę w wodzie (sztucznej) lub w oleju (naturalnym). Ciecz będzie odżywiać kamień, zamknie pory, zmniejszy ilość zanieczyszczeń i ułatwi pracę.

Prawidłowy kąt ostrzenia

Jak prawidłowo wyostrzyć pasek noża kuchennego? Trzymaj go pod właściwym kątem. Ten parametr będzie później decydował o długości okresu użytkowania ostrza i częstotliwości jego ostrzenia. Im większy kąt, tym większa odporność metalu na wpływy zewnętrzne, a zatem konieczne jest rzadziej aktualizowanie jego ostrości. Ostry kąt ułatwia cięcie, ale ze względu na delikatność metalu uzyskanego w tym miejscu, metal jest szybko usuwany.

Łatwy sposób pomiaru kąta ostrzenia noży

Łatwy sposób pomiaru kąta ostrzenia noży

Schemat ostrzenia piły piśmiennej

Schemat ostrzenia piły piśmiennej

Czynnikiem decydującym jest cel noża:

 • Japońskie ostrza kulinarne zaostrzone pod kątem 10-20 stopni;
 • Nóż filetowy i profesjonalny kucharz wymagają kąta 25 stopni;
 • noże domowe - 30 stopni;
 • Ostrza myśliwskie są obsługiwane z nachyleniem 35-40 stopni.

Będziesz potrzebował nie tylko określić kąt nachylenia, ale także wytrzymać go podczas całej pracy.

Ostrzenie noża myśliwskiego

Ostrzenie noża myśliwskiego

Rada! Aby znaleźć i utrzymać wymaganą liczbę stopni, dobrze jest użyć złożonego kilka razy arkusza papieru. Jest to szybki, tani i dokładny miernik.

Używając zwykłego papieru, możesz sprawdzić ostrość noża

Używając zwykłego papieru, możesz sprawdzić ostrość noża

Oprócz kąta ostrza należy również obserwować kąt między prętem szlifierskim a krawędzią tnącą noża. Powinien być równy 90 stopni. Oznacza to, że zawsze należy trzymać narzędzie z ostrzem prostopadłym do kamienia. Dla ciebie oznacza to, co następuje: na początku ruchu nóż znajduje się w poprzek, równolegle do klatki piersiowej, a na koniec pod kątem około 45 stopni (w zależności od kształtu noża) względem siebie.

Pierwsze kroki

Jak prawidłowo wyostrzyć noże ręcznie za pomocą pręta, mając kąt ostrza i rzeczywisty kamień szlifierski? Konieczne jest rozpoczęcie od kamieni o dużej ziarnistości. Są one używane do obróbki zgrubnej i usuwają wszystkie zauważalne nierówności i wióry ostrza, po czym stopniowo przesuwają się na mniejszy materiał ścierny. Im jest on mniejszy, tym bardziej jakościowy wynik otrzymasz. Wykończenie mielenia może być ogólnie pastą ścierną, a nie sztabką.

Grindstone dwustronny o różnej ziarnistości

Dwustronny kamień szlifierski o różnym uziarnieniu

Rada! Pamiętaj, aby ustawić pasek na powierzchni roboczej, aby nie poruszał się podczas pracy, w przeciwnym razie ryzykujesz "frustrujące" ruchy, które mogą zrujnować wynik końcowy. Dobra opcja będzie gumowa mata. Zapewni to wymaganą przyczepność do powierzchni.

Zwykła gumowa mata pomaga utrzymać pasek w bezruchu

Zwykła gumowa mata pomaga utrzymać pasek w bezruchu

Najpierw należy umieścić nóż na ostrzu, ostrząc go od siebie. Krawędź ostrza znajduje się nad krawędzią szlifującego kamienia. Następnie zacznij gładko prowadzić nóż, stopniowo odsuwając go na bok, tak aby koniec ruchu pokrywał się z końcem ostrza. Nie zaleca się łamania noża od krawędzi pręta, aby można było porysować bok ostrza. Kiedy ruch osiągnie zgięcie ostrza, uchwyt musi zostać lekko podniesiony, zaczynając "owijać się" w kierunku rękojeści. Spowoduje to zapisanie wymaganego kąta.

Prawidłowy kierunek noża podczas ostrzenia

Prawidłowy kierunek noża podczas ostrzenia

Cechy procesu ostrzenia noży

W tej części dowiesz się, jak prawidłowo wyostrzyć noże za pomocą pręta, aby uzyskać trwałe i ostre narzędzie. Głównym wskaźnikiem sukcesu twoich działań będzie pojawienie się na ostrzu tak zwanego "burr". Wygląda jak lżejszy pasek na stali, pokryty metalicznym pyłem. "Ziarna" są zawsze skierowane w jednym kierunku, co zapewnia równomierny ruch zaostrzonego ostrza.

Burrs zaostrzony nóż

Burrs zaostrzony nóż

Jednostronne i dwustronne noże do ostrzenia

Jednostronne i dwustronne noże do ostrzenia

Ponieważ ostrzenie odbywa się z dwóch stron, muszą one być naprzemienne. Po każdym przewodzeniu na pasku obróć nóż. W innym wariancie jedna strona jest najpierw zaostrzona, po dokładnie takiej samej liczbie ruchów - drugiej. Ale ta metoda jest nieco gorsza, ponieważ daje niezbyt jednolite ostrzenie.
Kiedy "zadziory" powstają na całej długości, możesz przejść do kamienia z drobniejszą ziarnistością i powtórzyć wszystkie opisane powyżej czynności. Wraz ze zmniejszeniem rozmiaru ścierniwa zmniejsza się także rozmiar powstałych "zadziorów", ponieważ warstwa metalu usunięta z ostrza staje się coraz mniejsza.

Na każdym pręcie pożądane jest wytwarzanie od trzydziestu do pięćdziesięciu ruchów (w zależności od twardości stali i stopnia zużycia). Pamiętaj, że głównym parametrem jest Twoja cierpliwość i płynne ruchy. Siła tutaj nie ma znaczenia, a jeśli zbyt mocno naciskasz na ostrze, nie będzie ono ostrzejsze, ale po prostu zostanie zepsute.
Zaleca się między przemianami wypłukanie noża wodą, zmywanie uformowanego metalicznego pyłu.

Opłucz nóż pomiędzy ostrzenia

Opłucz nóż pomiędzy ostrzenia

Jak prawidłowo wyostrzyć noże za pomocą pręta: doprowadzić do ostrości golenia

Jeśli chcesz otrzymać ostrze, które równie łatwo nacina linę złożoną kilka razy lub pozwala uzyskać najlepsze plastry miękkiego pomidora, musisz doprowadzić nóż do perfekcji. Pomoże ci to w użyciu pasty ściernej. Możesz go kupić w dowolnym sklepie ekonomicznym lub specjalistycznym.
Do ostatniego etapu pracy potrzebny będzie pasek gęstej skóry. Jeśli dom nie jest taki, to idealnie zastępuje pas bez grawerowania. Powierzchnia robocza musi być płaska, bez żadnych zmian.

Pasta ścierna do ostrzenia

Pasta ścierna do ostrzenia

Niewielka plama skóry sprawi, że główne akcesoria kuchenne staną się bardziej ostre

Niewielka plama skóry sprawi, że główne urządzenia kuchenne staną się bardziej ostre

Nałóż pastę ścierną na skórę tak, aby całkowicie zakryła część, na której zamierzasz wykończyć nóż. Następnie, znów płynnie, powoli podążaj za ostrzem wzdłuż paska, obracając je na przemian, aby wyostrzyć stal po obu stronach.
Nie obawiaj się, że nie zobaczysz widocznych przejawów swojej aktywności, jak podczas pracy z kamieniem szlifierskim, ponieważ pasta usuwa tak dużo mikroskopijnych cząstek, że nie są widoczne gołym okiem. Wynik pracy zmieni tylko kolor zastosowanego ścierniwa skóra. Po pierwszych ruchach staje się szary.

Sprawdź nóż pod kątem ostrości, przecinając solidną linę

Sprawdź nóż pod kątem ostrości, przecinając solidną linę

Przejdź tą drogą wymaganą liczbę razy i spójrz na wynik:

 • Potnij papier bez wysiłku;
 • ogolić włosy na dłoni;
 • spróbuj przeciąć linę lub paracord.

Są to standardowe metody weryfikacji.

Nóż ceramiczny z idealnie ostrym ostrzem

Nóż ceramiczny z idealnie ostrym ostrzem

Wnioski i zalecenia końcowe

Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy konieczne jest poświęcanie tak dużo czasu i wysiłku, aby uzyskać ostrą stal? Odpowiedź jest prosta - jest konieczna. Nawet jeśli masz tylko zwykłe noże kuchenne. Prawidłowo naostrzone, dają niewysłowione uczucie łatwości cięcia, zwiększają bezpieczeństwo pracy i ostatecznie oszczędzają, ponieważ im dłuższy chwyt trwa, tym bardziej narzędzie służy.

Aby wyostrzyć nóż kuchenny w domu można łatwo i szybko, główne zadanie: nie usuwaj z ostrza zbyt dużo stali i upewnij się, że ostrość ostrza jest zachowywana przez długi czas

Nóż kuchenny ostrzy w domu może być łatwo i szybko. Główne zadanie - nie zdejmuj ostrza za dużo stali i upewnij się, że ostrość ostrza jest zachowana przez długi czas

Jeśli po przeczytaniu artykułu nadal masz pytania dotyczące prawidłowego wyostrzania noży za pomocą paska, dołączony do niego film całkowicie je wyjaśni. Wyraźnie pokazuje całą sekwencję działań, co oznacza, że ​​łatwiej będzie Ci je powtórzyć, tworząc własne doświadczenie.

Jak prawidłowo wyostrzyć noże przy pomocy sztangi: fachowa porada dla idealnej ostrości noży kuchennych i noży myśliwskich

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

94 − 91 =