protivopozharnaya_dver_05

Metalden yapılmış, kaplamalı veya deri kaplı sıradan kapılar vardır ve yangınla mücadele - yangının etkisine dayanabilen, alevin yayılmasını önleyen, binadaki insanların hızlı ve güvenli tahliyesini sağlayan özel ürünler bulunmaktadır. Bu kapılar pahalı olmakla birlikte, kural olarak en iyi tasarım değil, yangın güvenliği açısından en çok tercih edilenlerdir.

içerik

 • Kurulum nerede gereklidir?
 • Yangın kapısı nasıl seçilir?
 • Yangın direncinin sınırı nedir?
 • Yükleme sorunları
 • Yangın kapısının kurulumu ne kadar haklı?

protivopozharnaya_dver_01

Yanmaz kapıların montajı nerede?

İdeal olarak, birçok kişinin olduğu herhangi bir binaya yanmaz kapılar koyun. Pratikte, sadece belirli durumlarda başvurulur. Özellikle, onlar tarafından kurulmuştur:

 • üretim binalarında: atölyeler, dinlenme odaları, çalışma odaları, depolar arasında;
 • konut dışı binaların da bulunduğu konut binalarında (örneğin, ofisler - ana bölümden yangın kapısı ile ayrılmaktadır);
 • Yüksek yangın riskinin olduğu her yerde (örneğin, potansiyel olarak tehlikeli ekipman ve yanıcı maddeler kullanılmaktadır): Garajlar, laboratuarlar, uzman atölyeler ve depolar.

Yangın riskinin arttığı herhangi bir yerde, bir yangın kapısı kurmak gereklidir. Ana işlevi koruyucu. Alev için güvenilir bir bariyer olacaktır ve tek bir odanın veya binanın bir bölümünün ötesine yayılmasına izin vermeyecektir. Bununla birlikte, koruma derecesi kapının tipine ve sınıfına bağlıdır.

Yangına dayanıklı kapılar metalden yapılmış ve toz boya ile kaplanmıştır.

Yangın kapısı nasıl seçilir?

Seçim sadece büyüklüğü değil yangına dayanıklılığı da dikkate alır. Bu, ürün güvenilirliğinin derecesini ve bina veya binadaki yangın güvenliği seviyesini belirleyen önemli bir parametredir. Yangın direnci sınırı EI ve REI kısaltmaları ile tanımlanır. Bu kısaltmaların her harfinin kendi anlamı vardır. Özellikle, R için, yangının etkisi altında taşıma kapasitesi kaybı, E - ürün bütünlüğü kaybı için, I - ısı yalıtım özelliklerinin kaybı. Eğer yatak kapasitesi kaybedilirse, kapı en ciddi kusurları alır ve tüm yapı çöker. Bütünlük kaybolduğunda, tuvalin içinde duman ve ateşin diğer odalara girdiği delikler ve çatlaklar vardır. Isı yalıtım özelliğini kaybetmiş olan kapı, diğer tarafta ısınmaya ve odadaki havayı ısıtmaya başlar.

Yanmaz kapı IE 30

Yanmaz kapı IE 30

Kısaltmanın yanındaki değer ne kadar büyük olursa, kapı da ömrünü yitirmeden veya kaybetmeden kapı ne kadar uzun süre dayanır.

Şuna benziyor:

 • REI 30 Kapının, yük taşıma kapasitesini, yalıtım niteliklerini ve bütünlüğünü kaybetmeden önce yangının etkilerine yarım saat dayanabileceğini ima eder.
 • RE 30 yangının başlamasından yarım saat sonra kapı bütünlüğünü veya taşıma kapasitesini kaybeder.
 • R 30 Yarım saat süreyle taşıma kapasitesini kaybeder.

Sayı ne kadar büyük olursa, koruyucu özelliklerini kaybetmeden kapı ne kadar uzun süre dayanır. Tabii ki, eğer sadece R veya RE belirtilmişse, şekil daha yüksek olmalıdır (örneğin, 120 veya 60 dakika), çünkü kapı, ısı koruyucu kalitelerini çökmeden önce kaybeder.

protivopozharnaya_dver_02

Yüksek kaliteli bir yangın kapısı bile sizi ve binayı yangından koruyamaz. Er ya da geç kapı bütünlüğünü kaybedecek ve yangın komşu odalara yayılacak. Ateşe dayanıklılık sadece küçük bir kafa başlangıcı verir. Bu süre zarfında, insanları binadan tahliye etmek ve en değerli şeyleri dışarı çıkarmak, itfaiyecileri çağırmak ve ideal olarak - ateşi ortadan kaldırmak için zamanınız olmalıdır.

Yangın direncinin sınırı nedir?

Her şey diğerlerinden nasıl çitlik yapmak istediğinize, ateş riskinin ne kadar büyük olduğuna, odanın ne kadar çabuk yanabileceğine bağlıdır. Yangının “davranışını” tahmin etmek son derece zordur, ancak pratikte görüldüğü gibi, yaşam alanları 20 dakika ve ofis alanı - yaklaşık yarım saat içinde yanmaktadır. Tüm materyaller odada yakılırsa, alev dışarı çıkabilir. Bu nedenle, yangın kapısı, 30-40 dakika boyunca yangına dayanabiliyorsa, diğer tüm odaları kurtaracaktır.

Bir deponun veya üretim salonunun depolanması daha uzun süre yanabilir, bu nedenle yangına karşı dayanıklılık sınırı yüksek olan kapılar kullanılır - en az 60-120 dakika böyle bir bariyere dayanmalıdır.

protivopozharnaya_dver_06

Yükleme sorunları

Yangın, kapı çerçevesi ve duvar arasındaki çatlaklara nüfuz edebilir, bu nedenle kurulumu tüm sorumluluklarla yerine getirmeniz gerekir. Geleneksel malzemeleri kullanın ve büyük boşlukları imkansız bırakın. Tam sızdırmazlık için özel bir köpük kullanılır - yanmaz. Ayrıca kendi yangın direncine sahip olabilir.

Sadece kurulum teknolojilerini değil aynı zamanda yangın güvenliği kurallarını da gözlemlemek önemlidir. Onlar basit. Özellikle, sıradan kapılar bile tahliye sırasında insanların hareket yönünde açılmalıdır. Yani, dışarıda - koridorlarda veya sokakta. İçeriye doğru sallanan kapı, bir bit pazarının oluşumuna, çıkışın engellenmesine, yaralanmalara yol açabilir.

Fuayede, koridorlarda, koridorlarda iç kapılardan anahtarsız açılabilen basit bir kilitleme mekanizmasına sahip kapılar açılır. Geleneksel bir kilit kullanıyorsanız, tahliye sırasında anahtarı bulamazsınız. İdeal seçenek - sistem "antipanik", dışarıdan kapı sadece bir anahtarla kilitlendiğinde ve kilidi açıldığında, içten sadece tutamağa basılarak açılabilir. Sap uzun bir çubuktur. Bir kalabalık oluşursa, kapı yanlışlıkla bile açılabilir.

Yangın kapısının otomatik olarak kapanması önemlidir. Kapıyı kapatmak sizin için çalışacaktır: kapı kapanır, ateşe ve dumana giden yolu engeller.

Yangın kapısının kurulumu ne kadar haklı?

Yangın kapısı hayat kurtarır, itfaiyecilerin işini çok daha etkili hale getirir, binayı alevin yayılmasından korur. Bu kapıların pahalı olmasına rağmen, bu tür maliyetler haklı. İdeal olarak, bir "antipanik", yangın alarmı ve söndürme sistemleri sistemi ile kullanılmalıdır. Böyle bir entegre yaklaşım çok daha etkili olacaktır.

Tam dağıtılmış olarak alınmış Yangın kapıları hakkında tavsiyeler site yöneticilerinden MNKK.RU, Burada böyle bir makale yazmaya karar verdik ve yardımlarından dolayı teşekkür ettik.

Yangın kapısı nedir ve nasıl seçilir?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

37 − = 31