Koridoru aydınlatarak, yaratıcılıkla yaklaşabilir ve sıra dışı kompozisyonlar yaratabilirsiniz.

Koridoru aydınlatmak için yaratıcı yaklaşabilir ve sıra dışı kompozisyonlar yaratabilirsiniz.

Apartmanda koridor - Bu, özel şartların aydınlatmaya konulduğu yerdir. Ve sadece var olmadığından değil pencere, doğal ışık anlamına gelir. Bir kişinin caddeye çıkması ve her şeyin onun görünüşü ile aynı olduğuna inandığı koridordan geliyor.

İçindekiler:

 • Odanın özgünlüğü
 • Önemli detaylar
 • Aydınlatma türleri
 • Farklı şekillerdeki aydınlatma odalarının özellikleri
 • Ayna aydınlatma
 • Ilginç aydınlatma çözümleri
 • Teknik yönleri
 • Önemli tavsiyeler
 • Sonuç
Modern aydınlatma teknolojilerinin yardımıyla, koridoru süslemek için en sıra dışı seçenekleri yaratabilirsiniz.

Modern aydınlatma teknolojilerinin yardımıyla, koridoru süslemek için en sıra dışı seçenekleri yaratabilirsiniz.

Duvarın yakınındaki katta bulunan spot ışıklar koridorda çok rahat bir atmosfer yaratır.

Spot ışıkları, Duvara yakın yerde bulunan koridor, çok rahat bir atmosfere sahip

Koridordaki alanın kombine aydınlatmasının orijinal versiyonu

Koridordaki alanın kombine aydınlatmasının orijinal versiyonu

Odanın özgünlüğü

Bir aydınlatma seçeneği belirlenirken, koridor dairede çok sorunlu bir yer. Ancak birçok özelliğe rağmen, en spesifik odalar için bile doğru aydınlatma çözümünü seçebilirsiniz.

Olağandışı aydınlatma seçeneklerinin yardımıyla tam olarak size uyan bir atmosfer yaratın

Olağandışı aydınlatma seçeneklerinin yardımıyla tam olarak size uyan bir atmosfer yaratın

Dikkat edin! Aydınlatma koridor daireler Sadece rahat değil, aynı zamanda iç mekanın çekici taraflarını vurgulayan benzersiz yapılabilir.

Ayrıca, bu aydınlatma odayı uygun bir ışıkta sergileyebilir, eksiklikleri, bir çeşit uyumsuzluğu gizleyebilir. Doğru seçilmiş aydınlatma armatürleri, koridordaki bir şekilde veya başka bir şekilde birleştirilen dairenin tüm tesislerini birleştirmeyi başarır.

Tavandaki ikiz lambalar ve ayna bölgesine yakın ayrı aydınlatma şeklinde parlak bir aydınlatmaya sahip parlak bir koridor

Tavandaki eşleşmiş lambalar ve bölgedeki ayrı ışıklandırmalar gibi parlak bir aydınlatmaya sahip parlak bir koridor ayna

Önemli detaylar

Mağazaya gitmeden ve bir lamba seçmeden önce, bazı seçim kurallarını bilmeniz gerekir:

 1. Aydınlatma gücü diğer odalardan daha fazla olmamalıdır. Gözlerdeki etkiyi en aza indirmek için aynı renk sıcaklığını ve ışık tipini (beyaz, sarı) seçmek daha iyidir.
 2. Dim ve dar koridor iç karartıcı bir izlenim yaratıyor ve böyle bir daireye dönmek istemiyorum. Ek olarak, zayıf aydınlatma, evden çıkmadan önce görünümünüzü göz önünde bulundurmanıza izin vermez.
 3. Yeterli ışık sağlamak ve aynı zamanda elektrik için büyük faturalar yoktur, enerji tasarruflu lambalar kullanmaya değer.
 4. Çok parlak ışık, gözleri tahriş eder ve bulanıklaşır.
 5. Işık kaynağı toplama göre seçilmelidir apartman iç.
 6. Koridordaki ışık, boyutuna bakılmaksızın eşit olarak dağıtılmalıdır.
Uzun bir koridoru aydınlatmak için sıra dışı bir tasarım, tüm alanı eşit bir şekilde ışıkla doldurmanızı sağlar.

Uzun bir koridorun aydınlatılması için olağandışı bir tasarım, tüm alanı eşit bir şekilde ışıkla doldurmanızı sağlar.

Dikkat edin! asılı tavan koridorda uygunsuz.

Aydınlatma türleri

İhtiyacınız olan dairede odanın büyüklüğüne göre koridor (koridor) aydınlatmasını seçin. Çoğu zaman uzun ve dardırlar. Alanı görsel olarak dengeleyecek olan bu özelliği en fazla gizlemeniz gerekir.

Duvarlarda tuğla ve tavan altında çok atmosferik ahşap kirişler ile uzun koridorda düzgün spot aydınlatma

Uzun koridorda tekdüze spot aydınlatma duvarlarda tuğla ve çok atmosferik ahşap kirişler tavan altında

İpucu! Popüler Bugün spot ışıklar Koridorda olabildiğince eşit olarak yerleştirilmelidir - böylece aydınlatma rahat olacaktır.

Nokta aydınlatmasının uyumlu olduğu uzun bir koridorda doğaçlama bir galeri

Nokta ışıklarının uyumlu olduğu uzun bir koridorda doğaçlama bir galeri

Koridorda, başka herhangi bir odada olduğu gibi, genel ve yerel aydınlatma yapılmalıdır. Tek bir türü kullanmak yanlış olur. Yerel aydınlatma şunları içerebilir:

 • zemin lambaları;
 • aplikler;
 • iç mekandaki bireysel detaylara dikkat çeken spotlar. Örneğin, Resmin aydınlatılması, aynaya yakın bölgeler vb..
Karanlık duvarlara ve hafif bir alan sağlayan ve onu aşırı yüklemeyen beyaz mobilyalara sahip oldukça geniş bir koridor.

Karanlık duvarlara ve beyaz mobilya takımlarına sahip oldukça geniş bir koridor, odaya rahatlık sağlar ve fazla yüklemez.

Ana aydınlatmaya gelince, tavana yakın sabitlenecek şekilde seçilmeye değer. Uygun olan ve ışığı tavana yönlendirilenler. Kapıları açarken çok büyük, uzun armatürler sürekli olarak çürük olacak kabine. Spotlar arasında:

 1. Avizeler.
 2. Noktalar.
 3. Zemin lambaları.
 4. Gizli aydınlatma.
Işık doldurmaya ek olarak, alanı görsel açıdan daha büyük hale getirmek için koridorun açık renklerle dekore edilmesinin daha iyi olduğunu hatırlamak önemlidir.

Işık doldurmaya ek olarak, alanı görsel açıdan daha büyük hale getirmek için koridorun açık renklerle dekore edilmesinin daha iyi olduğunu hatırlamak önemlidir.

İpucu! Koridor için en iyi çözüm dağınık ışıktır. Bunun için tavana doğru yönlendirilmiş buzlu levhalar ile ana ve yerel aydınlatma armatürlerinin seçilmesi gerekmektedir.

Işığın hafif tavandan yansıdığı gerçeğinden dolayı, aydınlatma yumuşak ve yeterli miktarda olacaktır.

Yüksek tavanlı dar bir koridorun tasarımı için cesur bir çözüm - koyu renklerle süsleyin, odakta büyük bir siyah cam plazması olacak

Yüksek tavanlı dar bir koridorun tasarımı için cesur bir çözüm - koyu renklerde süsleyin, odak, büyük bir siyah cam plafond olacak

Farklı şekillerdeki aydınlatma odalarının özellikleri

Aydınlatma da koridorun şekline göre seçilmelidir. Modern dairelerde bu tip koridorlar vardır:

 • uzun;
 • küçük;
 • kare veya L şeklinde.

Her koridor tipi için kendi önerileri ve kazanma kararları vardır.

Uzun koridor

Öyleydi apartmanda uzun ve dar koridor aydınlatmada özel hileler (fotoğrafta) gerektirecek, zaten birkaç duvar aplikleri yapamazsınız.

Sahne ışıkları dar bir koridor ve çok etkileyici görünen geniş bir arkadan aydınlatmalı kumaş ve ayrıca ek bir ışık kaynağı olarak işlev görür.

Sahne ışıkları dar bir koridor ve çok etkileyici görünen geniş bir arkadan aydınlatmalı kumaş ve aynı zamanda ek bir ışık kaynağı olarak hizmet veriyor.

Aydınlatma alanı düzeltmeye ve görsel olarak dengelemeye yardımcı olur. En iyi çözüm, sadece tavanda değil, aynı zamanda duvar boyunca da yerden 20-30 cm yükseklikte spot lambalardır.

Uygun gruplama:

 1. Ön kapının üstünde 2 lamba.
 2. Birbirinden aynı mesafe ile tüm uzunluk boyunca tavan "noktaları".
 3. Aydınlatma cihazları kabine. Bu bir tasarım arıtması değil, işlevsellikte bir gelişme.
Tüm odayı eşit şekilde aydınlatan bir dizi lamba ile parlak renklerde dar bir koridor.

Tüm odayı eşit şekilde aydınlatan bir dizi lamba ile parlak renklerde dar bir koridor.

İpucu! Orijinal büyük mat lambalar, spotlarla alternatif olarak orijinal görünecek.

Koridor dar ve tavan yüksekse, başka bir yöntemle - tavanı hiç monte etmeden aydınlatmayı duvarlara yerleştirmek faydalı olacaktır. Böyle bir karar, koridor daha düşükken koridoru görsel olarak daha geniş hale getirecektir. Çok dar olarak, örneğin bir duvar apliği gibi aydınlatmanın, sadece bir duvara monte edilmesi gereklidir.

Dairenin dar bir koridorunda olağandışı bir çözüm, orijinal aydınlatma tasarımı ile vurgulanan tuğlalarla süslü duvarlar.

Dar bir koridor daire için alışılmadık bir çözüm - duvarlar, duvarlarla süslenmiş, orijinal aydınlatma tasarımı ile vurgulanan

Birkaç aydınlatma türü planlanırsa, bunları farklı anahtarlardan beslemek faydalı olacaktır - bu, tek seferde değil, ayrı ayrı dahil edilmesine de izin verecektir.

Küçük Koridor

Böyle bir odada, aydınlatmanın genel ve yerel aydınlatmaya bölünmesi gerekiyor. Kompozisyonda merkez tavan olacak avize Mat bir abajur ile. Koridor monte edilmişse asma tavan, o zaman spotları donatabilirsin. Yerel aydınlatma ile aşırıya kaçmamak önemlidir, o zaman oda çekici görünecektir.

İskandinav motiflerinde küçük bir koridor, odanın ortasındaki bir lamba ile aydınlatıldı

İskandinav motiflerinde küçük bir koridor, odanın ortasındaki bir lamba ile aydınlatıldı

Kare, L şeklinde koridor

Meydan ideal bir form olarak kabul edilir ve koridor için bu kural da çalışır. Kare koridor, kaplamak için en uygun olanıdır. Burada orjinal avizeyi ortasına asmak mümkündür ve ana ışık kaynağı olacaktır. Bu odada yapılırsa iki seviyeli asma tavan, sonra ışığı ile düzenleyebilirsiniz LED şerit. Başka bir orijinal çözüm, merkezi bir alet olmaksızın döner lambaların köşelerindeki tavandaki konum olacaktır. Bu tür aydınlatma aynı anda kullanılabilir - hem temel hem de yerel.

Kombine aydınlatma ile açık renklerde geniş koridor

Kombine aydınlatma ile açık renklerde geniş koridor

L şekilli koridor fonksiyonel alanlara ayrılmıştır, içlerinde gruplama farklı tiplerde aydınlatma. Ana kapıdan çok uzak değil. Yerel bölgeler - dolabın yanında, aynalar, dekoratif öğeler vb.

Parlak renklerde geniş bir dairede L şeklinde koridor

Parlak renklerde geniş bir dairede L şeklinde koridor

Işık duvarlarının ve karanlık zeminin zıt birleşimi, L şekilli koridorda fazla yer kaplamayan bir ışık atmosferi yaratır.

Işık duvarlarının ve karanlık zeminin zıt birleşimi, L şekilli koridorda fazla yer kaplamayan bir ışık atmosferi yaratır.

Ayna aydınlatma

Pratik olarak her koridorda veya koridorda, rahatça bakmak için doğru şekilde aydınlatılması gereken bir ayna vardır. Ve bunun için çeşitli kurallara uymanız gerekiyor:

 1. Lambayı tamir edebilirsin aynanın yanında veya aynanın yüzeyinde duvar. Bu ışık ışınlarını yansıtacak ve böylece odayı göze daha da çekici hale getirecektir.

  Aynanın her iki tarafındaki sıra dışı aplikler, oda boyunca ışığı dağıtan ışık yansıtan yapılarla

  Aynanın her iki tarafındaki sıra dışı aplikler, oda boyunca ışığı dağıtan yansıtıcı yapılar ile

 2. Aynanın yanında yeterli ışık varsa, kendinizi detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

  Parlak renklere sahip küçük bir koridor, duvarlardan birinin tavanına kavşakta parlak aydınlatma ile yerleştirilmiştir.

  Küçük bir koridor parlak renklerde duvarlardan birinin tavanı ile birleşme yerinde bulunan parlak aydınlatma ile

 3. Lamba, çerçevenin üst kısmına yerleştirilirse, ışık akışı insan gözü tarafından rahatça algılanacaktır.

  Geniş bir ışık koridorunda çerçevenin çevresi boyunca entegre aydınlatmaya sahip küçük bir ayna

  Geniş bir ışık koridorunda çerçevenin çevresi boyunca entegre aydınlatmaya sahip küçük bir ayna

 4. Yumuşak yayılan bir ışık ile basit bir lamba seçmek en iyisidir.

  Büyük bir floresan lamba ile bir dairenin koridorunda büyük bir ayna

  Büyük bir floresan lamba ile bir dairenin koridorunda büyük bir ayna

 5. İyi bir çözüm döner bir fikstür veya geri çekilebilir esnek braketlere sahip olacaklardır.

Dikkat edin! Bu bölgenin aydınlatması, ana aydınlatmanın yerini almamak üzere tasarlanmıştır, ancak bunu tamamlamak için tasarlanmıştır.

Geniş bir koridorun duvarlarından biri boyunca spot aydınlatma için bir çözüm

Geniş bir koridorun duvarlarından biri boyunca spot aydınlatma için bir çözüm

Ilginç aydınlatma çözümleri

Seçenekler, koridorun nasıl aydınlatılacağı, kütle. Her şey odadaki hangi dekorasyon şekline, sahibin tercihlerine ve ruh haline bağlıdır. seçenekleri:

Tüm mekanın maksimum aydınlatması için farklı yönlere yönelik çok sayıda lamba içeren orijinal bir avize

Tüm mekanın maksimum aydınlatması için farklı yönlere yönelik çok sayıda lamba içeren orijinal bir avize

 • Apartmanda koridorun maksimum aydınlatma (fotoğraf), kullanarak tavana sıkıca oturan armatürler. Bu parlaklık sadece lambadan değil, aynı zamanda kar beyaz tavanından da gelecektir.
Koridordaki beyaz tavanın orijinal çözümü, katmanlar arasındaki geçişin sarı arka ışığından oluşur.

Koridordaki beyaz tavanın orijinal çözümü, katmanlar arasındaki geçişin sarı arka ışığından oluşur.

 • Kornişin kurulumu ve bir LED şeridin içine yerleştirilmesi, küçük bir koridorun alanını genişletebilir.
LED koridor ile sabitlenen tüm koridor boyunca bulunan korniş, orijinal galeriyi vurgulamak için mükemmel bir çözümdür.

LED koridor ile sabitlenen tüm koridor boyunca bulunan korniş, orijinal galeriyi vurgulamak için mükemmel bir çözümdür.

 • Orijinal çözüm, yarı saydam bir asma tavanın kullanılmasıdır. Bu durumda, aydınlatma cihazları arkasına gizlenecek ve tavanın tüm yüzeyinden ışık gelecektir.
 • Aletleri kurarken, fonksiyonel bölgelerin yerini ve bunların nasıl aydınlatılacağını belirlemek hemen gereklidir. Spot ışıkları Koridoru rahatlatabilir.
Oldukça rahat bir oda koridoru dairesi, geniş beyaz mat tonlarda bir çift lamba ile uzayın ışığını mükemmel bir şekilde dağıtır.

Oldukça rahat bir oda koridoru dairesi, geniş beyaz mat tonlarda bir çift lamba ile uzayın ışığını mükemmel bir şekilde dağıtır.

 • Noktalar modern bir çözümdür. Küçük halojen ışık kaynakları korniş üzerine yerleştirilebilir dolap. Dolapta kıyafet bulmak çok kolay, ayrıca bu çözüm çok şık.
Mobilya setine ek aydınlatma ile dar koridor

Ek aydınlatma ile dar bir koridor içine inşa edilmiş mobilya takımı

Teknik yönleri

Kablolama, ilgili becerilere sahip bir kişi olmalıdır. Uygun beceriler olmadan, elektrik denememek daha iyidir.

Tüm odanın genel tarzında yapılmış sıradışı bir avize sahip küçük bir koridor

Tüm oda genel tarzında yapılmış sıradışı bir avize ile küçük bir koridor

Kablo döşenirken bir stok yapmak gereklidir. Bu, fikstür eklenmesi gerektiğinde tellerin tedariki anlamına gelir. Ve bu sadece lambalar için değil aynı zamanda anahtarlar için de geçerlidir.

Küçük bir dairenin dar koridorunda okuma alanı

Küçük bir dairenin dar koridorunda okuma alanı

Anahtarlar gelince, hemen yansıtılmalıdır. Koridorun çok uzun olduğu durumda, iki yerden açılıp kapanma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Kolaylık sağlamak için en uygun çözüm - Aydınlatma cihazlarını hareket sensörüne bağlayın: Koridora girerken ateş edecek ve ışık yanacaktır. Sensör kayıt hareketlerini durdurana kadar, ışık söner.

Yüksek tavanlı dar bir koridorda nokta aydınlatması

Yüksek tavanlı dar bir koridorda nokta aydınlatması

Önemli tavsiyeler

Ne tür bir koridordan ya da koridordan, misafirler sahiplerini yargılayacaklar, çünkü bu onların içine düştüğü ilk oda. İlk saniyeden olumlu bir görüntü oluşturmak için, aydınlatmada bu kurallara dayanmak gerekir:

Klasik renk şemasındaki küçük bir koridor, bir flüoresan lamba ile aydınlatılmıştır.

Klasik renk şemasındaki küçük bir koridor, bir flüoresan lamba ile aydınlatılmıştır.

 1. Işık diğer odalarla aynı olmalıdır.
 2. Yerel ve temel aydınlatma birleştirilmelidir.

  Dairenin koridoru, bir çift lamba şeklinde sıcak aydınlatmanın yanı sıra fonksiyonel alanlarda ek donanımlar sunar.

  Dairenin koridoru, bir çift lamba şeklinde sıcak aydınlatmanın yanı sıra fonksiyonel alanlarda ek donanımlar sunar.

 3. Tavanlar yüksek ise, kullanabilirsiniz avizeler.
 4. Alçak tavanlar için, duvar aplikleri veya maksimum düz tavan lambaları en uygun çözüm olacaktır.

Dairenin koridorunda aydınlatma: sonuç

Dairede koridoru aydınlatmak için birçok seçenek vardır. Hepsi odanın büyüklüğüne ve şekline göre değişir. Armatürlerin türünü, dairenin genel stilini ve içinde mevcut olan aydınlatmayı güçlü bir şekilde etkiler.

Dairenin koridorunda ışıklandırma: açık renkte geniş bir koridor, görsel olarak alanı büyüten parlak floresan lambalarla aydınlatılmış.

Aydınlık renklerde geniş bir koridor, parlak bir şekilde flüoresan ışıklarla aydınlatılmış, bu da alanı görsel olarak artırır.

Dairenin koridorunda doğru aydınlatmanın nasıl düzenleneceği: ipuçları ve en iyi fikirler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 6 = 10