Pencerelerde deklanşör. Bugün pencere kepenkleri artık arkaik bir merak olarak görülmemektedir - pratiklik ve dekoratif işlevler açısından modern gereksinimlere göre modifiye edilmiştir.

Bugün pencere kepenkleri artık arkaik bir merak olarak görülmemektedir - pratiklik ve dekoratif işlevler açısından modern gereksinimlere göre modifiye edilmiştir.

Giderek artan bir şekilde, kır evleri sahipleri, çoğu insanın aklındaki eski köy evleri ile ilişkilendirilen panjurları pencerelere yerleştiriyor. Modern panjur tasarımları, evlere bir parça ve belirli bir lezzet sunar. evler, tek bir görüntü ve benzerlik içinde inşa edilmiştir. Asıl mesele, panjurlu pencerelerin evin genel tasarımı ile uyumlu bir şekilde bir araya getirilmesi ve tüm kompozisyonun dışına çıkmamasıdır.

içerik

 • fonksiyonlar
 • Çeşitli formlar
 • Olası malzemeler
 • öz kurulum
Pencerelerde deklanşör. Açma kapama mekanizmalı tek kanatlı kepenkler"slide"

Açma-kapama mekanizmasına sahip tek yapraklı kepenkler "slayt"

Pencerelerde deklanşör. İç panjurlar, tüm odanın tasarımında dekorun merkezi bir öğesi bile yapılabilir.

İç panjurlar, tüm odanın tasarımında dekorun merkezi bir öğesi bile yapılabilir.

Pencerelerde deklanşör. Asil çok yüksek iç kepenklere benziyor

Asil çok yüksek iç kepenklere benziyor

Pencerelerde deklanşör. Perdeler rolünü gerçekleştiren metal bir çerçeve üzerinde kepenkler

Perdeler rolünü gerçekleştiren metal bir çerçeve üzerinde kepenkler

Pencerelerdeki kepenkler: fonksiyonlar

Modern kepenklerin amacı sadece bir taraf olarak düşünülemez. Bu yapıların çeşitli işlevleri ayırt edilebilir:

 • Kepenkler, istenmeyen misafirlerin evine nüfuz etmeyi engeller, basitçe hırsızlardan korurlar. Özellikle pencerelerde ilgili panjurlar tatil evi, Sahiplerin tüm yıl boyunca değil, sadece birkaç sıcak ay yaşadığı yer. Evi korumak için, kepenkler mutlaka içeriden kilitlenmelidir - bu, binanın en korunmasız kısmına erişimi daha zor hale getirecektir.
Pencerelerde deklanşör. Metal sürgülü panjurlar davetinizi davetsiz misafirlerden korur

Metal sürgülü panjurlar davetinizi davetsiz misafirlerden korur

 • Kepenkler ev sahiplerinin kendilerini olumsuz çevre koşullarından korumalarına yardımcı olur. Kalitatif olarak yürütülen ve sabit tasarımlar, bir kişinin güçlü rüzgar ve düşük sıcaklıklardan daha fazla korunmasını sağlayabilir. Kavurucu güneşin günlük aktivitelere büyük ölçüde zarar verdiği bir alanda, kepenkler doğrudan güneş ışığına engel olurlar. Bu veya bunun etkisine bağlı olarak, panjurların, kafesli varyantların veya kombine ürünlerin (köreltilmiş, sağırlığın altında veya tam tersi) tamamen kör panjurlarını seçebilirsiniz.
Pencerelerde deklanşör. Odanın içinde, klasik ahşap kepenkler, bir kumaş kanopi ile birlikte, retro şık tarzı tamamlamak için iyidir

Odanın içinde, klasik ahşap kepenkler, bir kumaş kanopi ile birlikte, retro şık tarzı tamamlamak için iyidir

Pencerelerde deklanşör. Bugün popüler"laser-cut" металлические ставни. Рисунок или ажурная резьба на них могут быть любые

Bugün, lazer kesim metal panjurlar popüler. Onlara çizim veya oyuk oyma herhangi bir olabilir

 • Kepenkler, eğer uygun şekilde seçilmiş ve ustaca uygulanmışlarsa, evin bir süslemesidir. Pencerelerde tamamen dekoratif kepenkler vardır, ancak çoğu zaman bir kişinin yapının bu elemanlarının varsayımını ve pratik kullanımını gerektirmeden yapamayacağı bir dekoratif etki.

İpucu! Görünüm, tasarım ve malzeme kepenkleri evinizde hedefleri hakkında kendi fikirleri göz önüne alındığında, seçmek en iyisidir. Bu nedenle, eğer sadece dekoratif işlevi varsa, bütün bir kapatma sistemi ile sağlam bir metal konstrüksiyon için fazla ödeme yapmanın bir anlamı yoktur.

Pencerelerde deklanşör. Kepenkler fikri modern mimariye mükemmel uyum sağlar

Kepenkler fikri modern mimariye mükemmel uyum sağlar

Çeşitli formlar

Pencerelerde sayısız fotoğraf kepenkleri, form ürünlerinde farklı yaratabilecek tamamen farklı görüntüleri gösterir. Forma bağlı olarak, operasyonlarının mekanizması farklıdır. Panjurlar için aşağıdaki seçenekler vardır:

 • Tek yapraklı yapılar, kapatılması ve açılmasının daha uygun olduğu taraftaki küçük pencerelere monte edilir. Böyle kepenklerde açma ve kapama mekanizması kapı.
Pencerelerde deklanşör. Parlak renk panjurları, alışılmadık şekillerdeki küçük pencereler için dekoratif etkiyi tamamlayabilir

Parlak renk panjurları, alışılmadık şekillerdeki küçük pencereler için dekoratif etkiyi tamamlayabilir

Pencerelerde deklanşör. Dış pencere kepenkleri, kumaş markizleri gibi, açık durumda bom-oklara bağlanabilir

Dış pencere kepenkleri, kumaş markizleri gibi, açık durumda bom-oklara bağlanabilir

 • İki kapılı tasarım, son yüzyılda köy evlerinde sıkça görülen tipik bir seçenektir. Bu kepenkler, simetrisine dayanan özel bir dekoratif etkiye sahiptir.
Pencerelerde deklanşör. Sıkıca takılan panolardan klasik ahşap kepenkler. Dekoratif etkisi ahşap oyma tamamlar

Sıkıca takılan panolardan klasik ahşap kepenkler. Dekoratif etkisi ahşap oyma tamamlar

Pencerelerde deklanşör. Katlanır panjurlar - panjurdan daha az başarılı olmaz, pencereli bir banyo fikri

Katlanır kepenkler - Jaluzilerden daha az başarılı olmaz, pencereli bir banyo fikri

İpucu! Yukarıdaki yapılar için, sadece kilitleme ve civatalama değil, aynı zamanda açık kanatların sabitlenmesi de önemlidir, aksi takdirde rüzgârda "çırpınacak". Bu amaçla, kancalar yaprakçıkların kenarlarına yerleştirilir ve onlar için pencerenin yanındaki evin duvarında halkalar.

 • Ayrıca, ülke evinin pencereleri için katlanır kepenkler de vardır, bunlar pencereyi tamamen ya da üçte bir oranında kapamak için itilmiş veya hareket ettirilmiştir. Bu yapılar, pencerenin boyutuna ve ana makinenin rahatlığına bağlı olarak bir yaprak veya ikiden oluşabilir.
Pencerelerde deklanşör. Sürgülü panjurlar, panoramik pencereleri ve terasını, açıkta yer açmaksızın kapatabilirler.

Sürgülü panjurlar, panoramik pencereleri ve terasını, açıkta yer açmaksızın kapatabilirler.

Pencerelerde deklanşör. Kepenkler fikri bazen çok katlı binalarda gerçekleştiriliyor

Kepenkler fikri bazen çok katlı binalarda gerçekleştiriliyor

 • Pencerenin açılma derecesini değiştirme yeteneği de panjurlardadır. Kapalıyken bile, özel bir mekanizma ile çubukları kaldırabilir veya indirebilir, böylece odanın içindeki ışık ve serinlik yeterlidir, ancak güvenilirlik etkilenmez.
Pencerelerde deklanşör. Renklerin kontrastı nedeniyle odayı süsleyen kapı ve pencerelerdeki kepenkler

Renklerin kontrastı nedeniyle odayı süsleyen kapı ve pencerelerdeki kepenkler

 • Yukarıdaki harici tasarımların yerine, evin içine yerleştirilen pencerelerde bulunan iç kepenkler düşünülür. Bu kepenklerdeki hırsızların içeri girmesinden korunmak dışarıdan daha aşağı olamaz ve güzellik, yalnızca evin sahiplerini değil, etrafındakileri memnun edecektir. Bu tasarımların rahatlığı kışın pencereleri açmadan ve soğuk havaya izin vermeden kepenkleri açabilirsiniz.

İpucu! Acı deneyimlerden öğrenilenler, saldırıya uğramış haydutların sahipleri, evdeki olası tüm yaklaşımları korumak için pek hevesli davranmazlar. Eğer hırsızların seçimi tatil evinize düşerse, civatalar onları durduramaz ve duvarlar, pencereler ve kapılar, restorasyonun davetsiz misafirlerin istilasından kaynaklanan hasarlar için tazminattan daha fazla güç gerektirecek kadar kırılacaktır.

Pencerelerde deklanşör. Shebbie-chic tarzı yatak odasında iç pencere kepenkleri-ekran

Shebbie-chic tarzı yatak odasında iç pencere kepenkleri-ekran

Pencerelerde deklanşör. Büyük boyutlardaki kepenkler çoğunlukla metalden yapılır. Köşeli veya delikli olabilirler ve kepenkler gibi ışık tutabilirler

Büyük boyutlardaki kepenkler çoğunlukla metalden yapılır. Köşeli veya delikli olabilirler ve kepenkler gibi ışık tutabilirler

Olası malzemeler

Pencerelerdeki kepenkler, farklı özelliklerini belirleyen farklı malzemelerden yapılabilir:

 • odun - türün klasikleri. Pencereler için panjurlar, lüks görünüme ek olarak, birçok avantajı var: dayanıklı, güvenilir, kullanımı kolay. Bu tür kepenkler, oymalar, çizimler, dövme elemanları ve diğer dekoratif özellikler ile sanat eserleri olduğundan, eksikliklerin sadece yüksek maliyetleri göz önünde bulundurulur. Bu gibi kepenkler uygundur ahşap binalar veya ahşap döşeme ile evler ve tipik tuğla "kilitler" gülünç görünecektir.
Pencerelerde deklanşör. Ahşap kepenklerin dekorasyon alanı çok büyük: oyma, boyama, renkli cam vb.

Ahşap kepenklerin dekorasyon alanı çok büyük: oyma, boyama, renkli cam vb.

Pencerelerde deklanşör. Sürgülü panjurlar, evin sahiplerinin yokluğu için bir güvenlik işlevi yerine getirecek kadar güçlüdür.

Sürgülü panjurlar, evin sahiplerinin yokluğu için bir güvenlik işlevi yerine getirecek kadar güçlüdür.

 • maden - Bu sadece, sadece koruma amaçlıysa, yüksek dekoratif özelliklere sahip olmayan en dayanıklı seçenek. Ancak, kavisli kesimli metal pencerelerde panjurlar seçmek mümkündür ve dövme parçalar, Bu onların görünümünü önemli ölçüde geliştirir. Metal yapıların çeşitlerinden biri, dükkan ve ofis binalarını korumak için sıklıkla kullanılan camlı panjurlardır.
Pencerelerde deklanşör. Dikey sürgülü panjur tipleri: pencereleri gerektiğinde kısmen açmanıza izin verir

Dikey sürgülü panjur tipleri: pencereleri gerektiğinde kısmen açmanıza izin verir

Pencerelerde deklanşör. Openwork metal sürgülü iç kepenkler - jaluzilerle aynı işlevleri yerine getirir, ancak daha dekoratif bir görünüme sahiptir

Openwork metal sürgülü iç kepenkler - jaluzilerle aynı işlevleri yerine getirir, ancak daha dekoratif bir görünüme sahiptir

 • plastik - iyi dekoratif özellikleriyle kolay kullanımlı malzeme, ancak yeterince güvenilir değildir. Evinizi istenmeyen nüfuza karşı korumak için daha pahalı olsa da daha işlevsel bir seçenek seçmek daha iyidir.
Pencerelerde deklanşör. Plastik, normal sıcaklık koşullarında aşınmaya ve deformasyona en az duyarlı olduğundan, daha uzun süre temiz bir görünüm elde edecektir

Plastik, normal sıcaklık koşullarında aşınmaya ve deformasyona en az duyarlı olduğundan, daha uzun süre temiz bir görünüm elde edecektir

Pencerelerde deklanşör. Dalgalı panjurlarda ışık oyununun yardımıyla, havada bir serap etkisi

Dalgalı panjurlarda ışık oyununun yardımıyla, havada bir serap etkisi

öz kurulum

Kepenklerin düzgün bakıp çalışabilmesi için, imalat ve montajını profesyonellere sipariş etmek tavsiye edilir. Özel ekipmansız metal veya plastik kepenkler, ahşap olanların aksine neredeyse imkansız hale getirir. Ancak, oymalı bir usta olmadıkça, kendi başlarına yapılmış ahşap kepenklerin bir sanat eseri haline gelmesi olası değildir. Ismarlama veya satın alınmış panjurları pencerelere kendi elinizle yerleştirerek paradan tasarruf edebilirsiniz. Mevcut kanatların pencerenin boyutlarına tam olarak uyması önemlidir.

 1. Montajdan önce, duvarın kalınlığını ve mevcut bağlantı elemanlarındaki olası yükü bilmek önemlidir. Sabitleme elemanları kepenklerle birlikte verilmezse, bunlar ayrıca satın alınmalıdır. İş için bir matkap ve matkaplara ihtiyacınız olacak.
 2. Çalışmanın başında, pencere açıklığının uçlarında veya kepenklerin tutulacağı her iki tarafında ankrajların sürülmesi gerekir. Bunun için mevcut bağlantı elemanlarına uyan delikler açılır. Ankrajlar ya hemen bütün yapının ya da sadece onun çerçevesinin, yani birbirine bağlanmasıdır. çerçevesi.

  İpucu! İnşaatınızın bir tornavida veya başka bir aletle hırsızlar tarafından kaldırılmadığından emin olmak için cıvataların başı (ipliğin uygulandığı yer) Bulgarca tarafından daha iyi öğütülür. Aniden kendiniz daha sonra yapıyı sökmeniz gerekiyorsa, cıvata kapakları alınabilir ve kesilebilir. Hırsızlar genellikle bunu yapmak için yeterli zamana ve sabra sahip değildir.

 3. Ardından, eğer sağlanmışsa, çerçeveye sabitlenen kepenklerin yapısını asmanız gerekir. Bu aşamada panjurların problemsiz açılıp kapanmadığını kontrol etmek önemlidir.
 4. Kepenkler birkaç kapı ile temsil edilirse son aşama, kilitlerin yerleştirilmesi ve tutucunun montajı olacaktır. Ek dekoratif elemanlar varsa, en sonunda eklenirler. Kurulumdan sonra, kepenklerin dekorasyonunda, genellikle boya kullanılır (gölgenin mutlaka evin rengi ile uyumlu olması gerekir) veya tencerelerde canlı çiçekler askıda saksılar. Kepenklerin bu dekorasyonu zaman zaman güncellenebilir veya değiştirilebilir.
Pencerelerde deklanşör. Ahşap kepenklerine hizmet edenlerin ikinci hayatı: bahçelerini süslemek

Ahşap kepenklerine hizmet edenlerin ikinci hayatı: bahçelerini süslemek

Pencerelerdeki kepenkler (50 fotoğraf): ülke evlerinin korunması ve dekorasyonunun bir unsuru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 2 = 2