Modern bir oturma odasının iç kısmında bir ağacın altında bir duvar dekorasyon

Modern bir oturma odasının iç kısmında bir ağacın altında bir duvar dekorasyon

Bugün piyasadaki yapı malzemelerinin çeşitliliği o kadar büyük ki, gerekli olanı anlamak ve seçmek çoğu zaman zordur. Onlardan biri - MDF panelleri. Ne olduğunu ve nerede uygulandığını daha ayrıntılı olarak ele alalım.

 • Üretim teknolojisi
 • türleri
 • avantajları
 • Kullanım alanları
 • Ne zaman satın almak için bakmak için?
Terracotta duvar panelleri

Terracotta duvar panelleri

3D paneller çok şık görünüyor

Şık 3D paneller

Katı renklerde küçük oturma odası

Katı renklerde küçük oturma odası

Yatak odasının iç kısmında doğal ahşap taklit eden paneller

Yatak odası iç doğal ahşap taklit

MDF çeşitli ahşap yonga levhalarıdır. Tam ad, bir ağacın ince bölünmüş bir kısmıdır. Kural olarak, mobilya montajı. Yapısı ve üretim yöntemi ile sunta ve sunta tahtalarını içeren analoglardan önemli ölçüde farklıdır.

Üretim teknolojisi

Modern teknolojiler, bir ağacın yapısını doğru bir şekilde iletmenizi sağlar.

Modern teknolojiler, bir ağacın yapısını doğru bir şekilde iletmenizi sağlar.

Ahşap tahtaların oluşturulması birbirine benzer, ancak ağacın ince bölünmüş kısmının kendine özgü özellikleri vardır, bunun bir çok avantajı vardır. Üretiminin süreci birkaç aşamadan oluşmaktadır:

 1. hazırlık - daha sonra kütüğün hazırlanacağı hammaddelerin hazırlanmasını sağlar. Bunu yapmak için, bir makine ile kabuğundan temizlenen günlükleri kullanın ve özel makinelerde çipler kırılır. Daha sonra sıralanır, enkaz ve kirden arındırılır, daha sonra buharla ısıtılır.
 2. Liflerin oluşumu ilk aşamada hazırlanmıştır. Hammaddeler, özel bir makineye gönderilir - maksimum öğütme işlemini geçtiği bir arıtıcıdır. Hammadde ısıtıldığında, çeşitli reçineler açığa çıkar, bunlardan biri lignindir. Kütle için bir bağlayıcı görevi gören, daha sonra kurutmayı geçiren, kütleyi homojen hale getiren, aşırı nemi ve havayı yitiren reçine.

  MDF panellerin üretimi

  Üretim süreci

 3. Plaka şekillendirme - kütle, bir tabakanın üretildiği özel bir makineye gönderilir. Silindirler sayesinde, düzleştirilir ve daha önceden basılmış olup, fazla havayı ortadan kaldırır.
 4. Presleme - Bu aşamada, plaka son halini alır, presin içinden geçer, bir testere ile ayrılır ve 20 ila 25 dakika arasında soğutulur.
Geniş modern mutfak

Geniş modern mutfak

Özel bir evin koridorunun güzel tasarım

Özel bir evin koridorunun güzel tasarım

Daha az önemli bir aşama yok - düzgün ve düzgün bir yüzey veren öğütme.

türleri

Bugüne kadar üretilen MDF, çeşitli tiplere ayrılmıştır. Temel fark kriteri yöntemdir. dekoratif işlem, Son aşamada parlatma olmasına rağmen. Bu durumda, ağacın ince bir şekilde dağılmış kısmı çok nadiren kullanılır. Kaplamadan sonra daha fonksiyonel hale gelir.

laminasyon PVC filmi ön tarafa kompakt bir şekilde uygulama işlemidir. Bu öğe sayesinde, alabilirsiniz doğal taş taklit veya diğer elementler. Film mat veya parlak olabilir. Laminasyon sayesinde, ışık, nem ve diğerleri gibi dış etkenlere karşı dayanıklılık sağlanır. Bu aynı zamanda operasyonel özelliklerin artırılması ve estetiğin artırılması için bir fırsat sunmaktadır.

Suni deri ile dekoratif paneller

Suni deri ile dekoratif paneller

kaplama Değerli ahşaptan ince bir tabaka uygulaması süreci. yaldız gluten ile bağlanmış. Uzmanlar bu durumda da "veneering" terimini uygularlar. Bu işlem sayesinde, korozyona ve dökülmeye karşı direnç sağlanır ve nem direncinin seviyesi artar.

Oturma odasının tasarımında siyah deri mobilyalar

Oturma odasının tasarımında siyah deri mobilyalar

Kaplama, panellere gerçekçi bir görünüm kazandırır

Kaplama, panellere gerçekçi bir görünüm kazandırır

Modern klasik tarzda yüksek tavanlı geniş oturma odası

Modern klasikler tarzında yüksek tavanlı geniş bir oturma odası

boyama - Bir boya malzemeleri tabakasının uygulanmasını içeren bilinen tüm işlemler. Elle veya otomatik olarak yapılabilir. Bu işlem için uygun emaye veya başka bir elastik boya. Bu yöntem, dış faktörlerin etkisine karşı korur, ancak yukarıdaki seçeneklerden daha az sabit kalır.

Boya, malzemeyi renklendirmenin en yaygın yoludur

Boya, malzemeyi renklendirmenin en yaygın yoludur

avantajları

MDF, meslektaşlarından önemli ölçüde farklıdır. Yukarıda belirtildiği gibi, ahşap, bitmiş tabakayı benzersiz bir yapıya veren minimum bir boyuta ezilir. Ayrıca fark doğal gluten kullanımıdır. Bu ince dağılmış fraksiyon nedeniyle, aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • mantarlara ve korozyona karşı direnç;
 • güvenlik ve çevre dostu;

 • dayanımı;
 • dayanıklılık;
 • Frezeleme makinesinde çalışırken farklı kabartmaların elde edilmesi olasılığı;
 • kurulumu kolay;
MDF panelleri ile duvarların ve tavanların perdahlanması

Duvar ve tavan lambri

 • Gerekirse, kolayca sökebilir ve elemanı değiştirebilirsiniz.

Kullanım alanları

Yüksek teknoloji tarzı siyah beyaz mutfak

Yüksek teknoloji tarzı siyah beyaz mutfak

MDF, Avrupa'da çok popüler. İlk örnekleri 1966 yılında Amerika'da yapıldı. BDT ülkelerinde, serbest bırakılması sadece 1997'de başladı. Çoğu zaman, MDF mobilya üretimi için satın alınır. Sentetik yapışkan bazların bulunmaması nedeniyle, malzeme toksik değildir, insan sağlığı için güvenlidir; oturma odası, her ikisi de mutfak. Bir çocuk odası için mobilya monte ederken en popüler.

Genellikle, bu amaç için kullanılan en yaygın türdür parlak. Etki, operasyon süresini arttıran polyester veya astar uygulamasıyla elde edilir. Bu durumda astar, çizilmelere ve diğer mekanik hasarlara karşı koruma sağlar. Kural olarak, ilk seçenek taraflar için tasarlanmış ve ikincisi cepheler için - daha büyük çekiciliğe bağlıdır.

Küçük odalar için parlak bir yüzey ile mobilya seçmek daha iyidir

Küçük odalar için parlak bir yüzey ile mobilya seçmek daha iyidir

İçerdeki herhangi bir biçimde bir ağaç, herhangi bir odayı dönüştürmenin harika bir yoludur.

İç kısımdaki bir ağaç, herhangi bir odayı dönüştürmenin harika bir yoludur.

Bu çarşaflar inşaat sektöründe, iç dekorasyonda daha az popüler değildir. Kullanım ilkesine göre, birkaç gruba ayrılır.

Duvar panelleri - En çok kullanılan malzemelerden biri. Için ön işleme elemanları sayesinde duvar kaplaması birbirine sıkıca ve güvenilir bir şekilde katıldığı bir geçişe ve bir tutturucuya sahip olmalıdır. Sonuç olarak, bir amatör bile bu görevle baş edebilir. Daha fazla stabilite için, kayışlar tutkal ile tutturulabilir, ancak bu, elemanlardan birinin hasar görmesi durumunda gerekli olabilecek sökme işlemini zorlaştıracaktır.

Duvar panelleri modern tasarımda büyük beğeni topladı

Duvar panelleri modern tasarımda büyük beğeni topladı

teşekkürler zengin renk düzeni Eşsiz bir iç yaratabilirsiniz. Duvar çok güzel görünecek ve aynı zamanda ısı ve ses yalıtımını arttıracaktır. Onlar için de kullanılabilir tavan bitirir.

Panellerin kullanılacağı odaya bağlı olarak, işaretleme türünü seçmelisiniz. Mutfak için ve özellikle banyo ve banyo için, kolayca yıkanabilir nem geçirmez paneller kullanılması tavsiye edilir.

Orijinal formun kemerli yapılar veya iç nesneler oluşturmak için, yüksek bir elastikiyet seviyesine sahip olan bir türü seçmeye değer. Bu özellik ürün belgelerinde belirtilmelidir. Esneklik ona özel bir üretim tekniği ile verilir. Levhalar pürüzsüz bir yüzeye sahiptir ve herhangi bir dekorasyon yöntemine uygulanabilir.

Yuvarlak duvarların dekorasyonu için elastik paneller

Yuvarlak duvarların dekorasyonu için elastik paneller

MDF'den yapılmış mobilyalar banyo için mükemmeldir

MDF'den yapılmış mobilyalar banyo için mükemmeldir

İki türe ayrılmıştır:

 • Tek kat;
 • Çift tabaka.

Onları da tamir etmenin bir yolu var. İlk durumda, yapıştırıcı, yapıştırıcı yardımıyla gerçekleştirilir ve ikincisi, imalatçı, bir bağlantı sisteminin varlığını sağlar.

Ahşapın ince bölünmüş kısmı da şekillendirme için bir temel olarak kullanılabilir laminat, parke ve başka zemin kaplaması. Bu durumda, MDF kaplama olmadan veya boyamadan sonra kullanılır.

Bir ülke evinin iç siyah renk

Bir ülke evinin iç siyah renk

Güzel İskandinav mutfağı

İskandinav tarzında muhteşem yemekler

Ayrıca ayrı bir zemin kaplaması olarak da kullanılabilir. Bu durumda, artan yoğunluk ve dayanıklılığa sahip bir taç seçmeye değer. Ayrıca cepheler üretir dolapları, tezgahı ve diğer elementler.

Ne zaman satın almak için bakmak için?

Duvar panelleri - ekostilya için ideal

Duvar panelleri - ekostilya için ideal

Satın alırken, beraberindeki belgelerin dikkatlice kontrol edilmesi her zaman önemlidir. Uygun bir sertifikaya sahip güvenilir tedarikçilerinden MDF satın almak en iyisidir, çünkü kullanımı sadece kaliteli bir malzeme olması durumunda tavsiye edilir.

Fiyatın öncelikli olarak kapsama yöntemine bağlı olduğunu belirtmek gerekir. Kaplamalı - en pahalı ve renkli - en uygun fiyatlı.

MDF paneller: iç uygulamalar için seçenekler ve satın alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

39 − 37 =