Gece güzellik"мирабилис" в саду

Gece güzelliği veya bahçede mirabilis (Mirabilis)

Hemen hemen her çiçek sevenler bahçesi bir ya da iki tamamen göze çarpmaz çalı. Onlara bakarsak, misafirler genellikle, floranın parlak temsilcilerinin renkleri ve kokuları arasında "gri" bir yabancının neden olduğunu merak ederler. Ancak, mirabilislerin sessiz çiçeklerinin neler yapabileceğini hala görecekler, çünkü bu bitkinin hayatı güneş ve ay gibi gündüz ve gece değişir.

Mirabilis - Amerika'dan bize getirilen alışılmadık bir çiçek, niktaginovyh ailesine ait, kışlama değil çok yıllık otsu bitki. Anavatanı Meksika ve Güney Amerika olarak kabul edilir, bunun çoğu için burası bahçelerde yetişen bir ekili bitkidir, ancak Florida'da açık olarak bulunur.

İçindekiler:

Mirabilis çalıları kötü hava koşullarına dayanıklıdır.

Mirabilis çalıları kötü hava koşullarına dayanıklıdır.

Mucizevi parlak mor çiçek

Mucizevi parlak mor çiçek

Çiçekli çalılar mirabilis

Çiçekli çalılar mirabilis

Gece sırrı

Meksikalılar sadece çiçek "gece güzellik mirabilis" sevgiyle çağırmak değildi. Gün boyunca fotoğrafta, aynı addaki peri masalı bir çirkin ördek yavrusu gibi görünüyor, ama gün batımına değer - ve sıkıcı bir çalı "güzel bir kuğu" dönüşür. Ve sonra, daha önce dehşet verici bir biçimde çiçekin çirkin biçiminden bahsetmiş olan, sessiz ecstasy'de donmuş olan, sadece güzelliğinden etkilenmeyen: mirabilis, bir daha "kozda koz" kartına sahip.

Gecenin örtüsünün altında, sihirli bir dönüşüm başlar: birbiri ardına, çok renkli gramofonlar açılır, bunlar hemen boyunca dağıtılır. bahçe Sıvıları, olağandışı bir aromayla havayı doldurur. Bir peri masalındaymışsın gibi, hoş bir gerçek dışılık hissi var. Gece, aylar parlıyor, pırlantalar yıldızlarla ışıl ışıl parlarlar ve kendinizi neredeyse yaşayan mini gramofonlardan dökülen müziği duyabileceğinizi düşünürsünüz.

Açıklanmayan bir biçimde çiçek mirabilis

Açıklanmayan bir biçimde çiçek mirabilis

İşte bu muhteşem sürprizler bize sessiz bir mirabilis sunabiliyor. Fotoğraf açık çiçek yatağı sadece ay ışığı veya tek bir flaş ile kaliteli olarak son derece zordur. Hafızada mucizevi metamorfozları yakalamak için, fotoğrafçılar özel aydınlatma.

sıralar

Birbirine yakın olan çiçeklerin, her zaman perepylyaetsya ve sonuç olarak tahmin edilememesi gerçeğine rağmen, bir sonraki mirabilisler çözülecek, bilim adamları bazı çeşitleri ortaya çıkarmayı başardılar.

6 popüler ve en güzel çeşitleri:

 • Çay Saati Kırmızı. Bir topu anımsatan orta büyüklükte bir çalı, açık yeşil renk sapları düğümlüdür ve güçlü bir şekilde dallanır. Yapraklar, gölgedeki saplardan daha uzun, pürüzsüz ve solgundur. çiçekler zengin pembe, küçük huniler gibi. Çeşitlilik, sıcaklık ve hastalıktaki değişikliklere, yaz mevsiminden ilk donlara kadar çiçeklenmeye karşı maksimum dirençlidir ve bu nedenle en çok soğuk bölgelerde kullanılır.
Çay Saati Kırmızı Mirabilis

Çay Saati Kırmızı Mirabilis

 • Iolanta - kalın ve güçlü sapları ile yaklaşık 50 cm yüksekliğinde küresel bir çalı - üstte dallı, knotty. Huni şeklinde, orta boy çiçekler, vuruş şeklinde şeritler ile parlak palet diğer çeşitleri arasında öne. Çiçeklenme dönemi haziran sonundan ilk dona kadar sürer.
Mirabilis çeşitliliği alacalı çiçekler"Иоланта"

Yolanta çeşitliliği mirabilis alacalı çiçekler

 • Elvira, orta büyüklükte, bazı dalların bir metreye kadar olan bir yüksekliğinde bir çalıdır. yapraklar koyu yeşil renk, şekil olarak dikdörtgen ve sivri uçları var. Bu çeşitlilik farklı ve çiçeklerin büyüklüğü - neredeyse 4 cm'ye ulaşır ve parlak bir renge sahiptirler.
 • Kırmızı bir lolipop. Çalı yaklaşık bir metre yüksekliğindedir, sapları pürüzsüzdür, kuvvetle gelişir, yukarıya doğru dallanır ve açık yeşilin bir gölgesine sahiptir. Özellikle büyük çiçeklerde diğerlerinden farklıdır - çapı 6 cm'ye kadar büyür ve aynı zamanda taçların şekli ile ayırt edilir - kenarlardaki "huni" dalgalıdır. Parlak renkli, bitki hastalıklara dayanıklı ve bakımda son derece iddiasız.
Mucizevi çeşitliliği"Красный леденец"

Mirabilis kırmızı lolipop çeşitli

 • Çay Saati Formülü Karışımı. Geniş bir çalı, 90 cm'ye kadar dal yüksekliği olan orta büyüklükte bir toptur.Yapraklar dikdörtgen, üst kısımda daha yoğun ve uçlara işaretlenmiştir. Sapları kesinlikle tüyler ürpertici ve aşağıdan pürüzsüzdür, ancak dallara doğru kuvvetle dallanmıştır. Çiçekler, bir gramofon şeklinde çapı 2-3 cm, rengarenk tonları farklı, uçlarında dalgalı.
 • Yalapa - tamamen yeşil sapları ve sulu yaprakları ile yaklaşık 60 cm'lik bir ortalama çalı, tamamen tübüler çiçeklerle kaplı. Çizgili çizgiler olsa bile tek tonlu ve çok renkli olabilirler. Güneş ışığından sonra saat 16: 00'da bir çiçek açtıktan sonra, bitki “4 pm” takma adını aldı. Kadar çiçek açar geç sonbaharda.
Yalapa - mirabilis en popüler çeşitliliği

Yalapa - mirabilis en popüler çeşitliliği

Mirabilis: dikim ve bakım

Bitki, tohumlarla çoğalır, ancak birçok bahçıvan, çoğaltma yöntemini ve bazen bölünmeyi kullanır.

Mucizevi tohumlarının toplanması

Mucizevi tohumlarının toplanması

Mirabilis. yetiştirme

Gece güzelliği özellikle üreme ve hemşirelikte tuhaf değildir, büyümesi oldukça kolaydır.

Üç yolu:

 • Çimlenme. Solmuş çalılardan tohumlar toplanır, bir gün suya daldırılır, sonra içine konur. kap ve orta derecede sulanan, fidelerin görünmesini bekliyor. Sıcak mevsimde, tohumlar doğrudan açık havada yere dikilebilir. Güçlüler ve filizler çok çabuk ortaya çıkıyor.
Hızlı bir yetiştirme için saksıları mirabilis tohumları ile örtün

Hızlı bir yetiştirme için saksıları mirabilis tohumları ile örtün

İpucu! Sadece karanlık tohumlar topla - neredeyse siyah renk. yeşil Henüz olgunlaşmamış ve filizlenmeyecek.

Mirabilis tohumları

Mirabilis tohumları

 • Çelikler. Bu yöntem, tohum yayılmasından daha az yaygındır, ancak bir sebepten dolayı elde edilmesi imkansız ise uygulanır.
Tencere mirabilis fideleri

Tencere mirabilis fideleri

süreci:

 1. Çelikler hafifçe sertleştirilmelidir - dokunmaya sıkı sıkıya dokunduktan sonra kurutulurlar.
 2. Kesimlerin ucu, piyasada veya özel bir bahçe mağazasında satın alınabilecek herhangi bir büyüme uyarıcısı tarafından karşılanmaktadır.
 3. Kökleri daha iyi büyütmek için, filiz besleyici bir karışım içine yerleştirilir, ancak sıradan su ile dağıtılabilir.

  İpucu! Su kullanırsanız, sıcaklığı en az 20 derece olmalıdır, aksi takdirde bitki kökler vermez.

 4. 2 haftadan bir aya kadar bekleriz ve 30 gün sonra kökler ortaya çıkmazsa, her şey atılabilir ve yeni kesimler kesilebilir, ancak genellikle Mirabilis hızla filizlenir ve ek zorluklara neden olmaz. Filizler her birini ayrı bir kapta dağıtır ve güç kazanana kadar bekler.
Köklerin ortaya çıkmasından sonra mirabilis çiçek yatağına dikilebilir

Köklerin ortaya çıkmasından sonra mirabilis ekilebilir çiçek yatağı

 • Bölüm, belirli bir çiçek için tamamen popüler olmayan bir yöntemdir, ancak aynı zamanda mümkündür. Bitki toprağın dışına çıkarılır, fazla araziyi sallar, birkaç parçaya kesilir, böylece her birinin kök parçaları vardır ve sonra başka yerlere ekilir.
Mirabilis kökleri, bölünmeye uygun

Mirabilis kökleri, bölünmeye uygun

İpucu! Hızlı bir şekilde kökleri ortaya çıkarmak için, yetiştiriciler genellikle küçük bir numara kullanırlar - tankın tabanını 24-25 dereceye kadar ısıtın.

Topraktaki iniş boruları, elverişli iklim koşullarında mantıklıdır - donların çarpmayacağına ve iyi gelişmiş filizlere sahip olduğuna dair net bir garanti. Ana iniş dönemi Mayıs ayının başlangıcıdır, ancak akşam ilk kez, polietilen ile dikkatlice kapatılmalıdır, çünkü geceler hala soğuktur. Fideler arasında en az 40 cm'lik bir mesafeyi korumaya değer. Çünkü bu, bir buçuk metreye ulaşan ve geniş bir alana dağılmış olan gelecekteki bir çalıdır.

Mirabilis ile çiçek yatak: uzun ve geniş çalılar

Bir mirabilus ile bir çiçek yatak: yüksek ve geniş çalılık

Mirabilis. Bakım, fotoğraf

İddiasızlığa rağmen, iyi çiçek büyümesi için bir dizi koşul gözlenmelidir.

İhtiyacınız olan şey:

 • İyi bir aydınlatma killi toprak ile birleşir. Normal arazi üzerinde ve gölgede, bitki hızlı bir şekilde gelişemez ve büyüme için yeterli güç kazanamaz. Burç ve çiçeklerin boyutu daha küçük olacak, renkler sönük.
 • Taslak yok - mirabilis onlara tahammül ediyor ve hastalanıyor.
 • Ilımlı su. Özellikle ısı ve kuraklık haricinde nemin gerekli olmadığına dikkat edin, çünkü nem eksikliği nedeniyle tüm yapraklar sarılaşır ve solgunlaşır, köklerin büyümesini yavaşlatır.
Mirabilis lahanası sulama süreci

Mirabilis lahanası sulama süreci

 • Toprak gevşetme - sulamadan sonra her seferinde: bu, kök sistemine iyi hava girişi sağlayacak ve çalı çok fazla kalınlaşmayacaktır.
 • Otlar otları.
Toprağı gevşetmek ve yabani otları temizlemek mirabilis çiçeği için önemli adımlar

Toprağı gevşetmek ve yabani otları temizlemek mirabilis çiçeği için önemli adımlar

 • Solmuş, hasta ve solmuş kısımları çıkarmak, böylece tüm çalılıktan "suyu çekmez".
 • Besleme - ambalajın üzerindeki talimatlara göre ayda bir kez mineral gübreler ile ve eğer gübrelenmiş toprakta ekim yapıldıysa, genellikle gerekli değildir.
Mirabilis dikim önce toprak gübreleme - iyi bir ekimi bir rehin

Mirabilis dikim önce toprak gübreleme - iyi bir ekimi bir rehin

 • Ölü gövdeler kökü keser ve yumrular gelecek yıl için saklanır ve korunur; Dış ortamın 5 dereceden daha az olmayan bir sıcaklık rejimi altında turba ile bir kapta depolanırlar. Çeşitler büyümeye yönelikse balkonlar, Yumrular tencere içinde bırakılır ve koyu renkli bir yere, örneğin bir mahzende alınır. Her ay bir buçuk suya ihtiyaç duyarlar, aksi takdirde bahardan önce kururlar.

İpucu! Çalıların bakımı sırasında kesilmemelidir, aksi takdirde küresel bir şekil oluşturamayacaklardır.

haşarat

Mirabilis, zararlılara ve hastalıklara dayanıklıdır, bazen leke veya pas oluşabilir. Bu durumda, etkilenen alanlar ve bitişik çalılar bahçecilere yönelik mağazalarda satılan herhangi bir mantar ilacı ile tedavi edilmelidir. Bazen, yaprak bitleri bulunabilir, daha sonra yapraklar sabunlu su ile yıkanır.

Bahçede en iyi yer

Bitki popüler peyzaj tasarımı, yüksek dereceli çitler, küçük gruplar halinde orta ve düşük dikimli, çitleri süslemek için kullanılır. teraslar, balkonlar veya çimler süslemek. En yüksek dereceli tasarımcıların sitenin arka planına yerleştirilmeleri tavsiye edilir, böylece küçük kardeşlere gelmek için güneş ışığına müdahale etmezler.

Oldukça küçük türler iyi görünüyor süs saksı, onlar da tek bir varyantta iyidir, çünkü, büyüyen, çok yer kaplar ve parlak bir renk aksanı olarak hizmet ederler. Bazı türler pişirme, kozmetoloji, parfüm bileşimleri veya boya olarak (boya hazırlanır) kullanılır. Kışın bile en az 15 derece hava sıcaklığına sahip sıcak bölgelerde yetişen özel çeşitler, yiyeceklerdeki bazı gurmeler tarafından kullanılmaktadır. Bunu yapmak için, çalıların ve yumruların yeşil kısmını alın.

Mirabilis'in parlak çalısı bahçede bir renk aksanı olabilir

Mirabilis'in parlak çalısı bahçede bir renk aksanı olabilir

kombinasyon

Bakım ve gösterişsizliğin sadeliği nedeniyle, mirabilis bahçede herhangi bir yerde büyüyebilir ve geniş renk paletinin pahasına, diğer küçük çiçeklerle mükemmel uyum sağlar.

İpucu! Böyle berbat güzellikleri güller, şakayık, Dalialar ve diğer büyük bahçe "liderleri" dikkatlerini kendilerine katacak ve renk paletinin zenginliğine rağmen küçük mirabilis kaybedilebilir. Onun için en uygun komşuları, daha az parlak olmayan çiçekler olsa da, basit olacak.

En iyi kombinasyon:

 • papatya;
 • marigolds ve karışımları;
 • papatya;
 • çan;
 • Nigella;
 • lavanta;
 • tatlı kokulu tütün;
 • lobulyariya.

Böyle topluluklarda gece güzelliği kendini rahat, uyumlu ve tam eşitlikte hisseder. Böyle bir arka plan, romantizmini ve mütevazı arıtmayı olumlu yönde etkileyecektir.

Mirabilis: fotoğraf - tasarımcılar sıra dışı yataklar yaratmak için mirabilis çeşitlerini karıştırmanızı tavsiye ediyor

Tasarımcılar sıra dışı çiçek yatakları yaratmak için mirabilis çeşitlerini karıştırmanızı tavsiye ediyor

Profesyonel bahçıvanlardan bazı yararlı gözlemler:

 • Mirabilis, Haziran ayının başlarında ilk çiçeklerle göz açmaya başlar, ancak ayın ortasında çiçek açmazsa, tomurcukların çözülmek üzere olduğu gözükse de, sulama sayısını arttırmaya değer. Görünüşe göre, nem eksikliği etkiliyor. Ancak, herhangi bir sebepten ötürü zamanınız yoksa, başlangıçta kuru toprakta iyi çiçek açan bir phyllanthus çeşidi ekebilirsiniz.
 • Gereksiz sürgünleri hafifletmek için incelemek yararlıdır, böylece mirabilis gelişir, daha güçlü ve daha büyük hale gelir.
 • Çiçek, taze "organik" ile beslenemez: bu gübre, kök sistemini aşındırır ve bu da ölüm riskini artırır. Kuru tip bir mineral üst pansuman almak ve suya önceden seyreltmek daha iyidir.
 • Eğer tohumları biraz "bozarsanız" - kabuğu keser veya keserseniz, daha hızlı filizlenirler.

İşte bu kadar iddiasız ama gizemli bir sürpriz - mirabilis, fotoğrafın farklı aşamalarında çiçekçiliği yapmak ve yaymak için çok sevilen bir fotoğraf. Bu bitki sadece çiçeklenme zamanının özellikleriyle gece baykuşlarını memnun etmiyor. Gecenin inanılmaz bir birleşimi, formun güzelliği, çiçeklerin tonları ve narin aromasıyla bilincimizi bir elf masalı ülkesinin büyüleyici atmosferine çekerek, gündelik hayattan ve gündelik hayattan ruhlarımıza dinlenmeye başlayabiliriz.

Gece çiçeği mirabilis: notlar, ekim ve tımar hakkında bilmeniz gereken her şey

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 62 = 69