Narin lila çiçekleri

Hassas leylak çakıllarla mükemmel uyum sağlar.

Enotera - rizom formunda temsil edilen parlak bir bitki kültürüdür. Bu kiprejnomu ailesi ile ilgisi vardır ve delicesine güzel çiçekli tarafından karakterizedir. Yükseklik bazen bir metreye veya daha fazlasına ulaşabilir. erime çiçekler Alacakaranlıkta meydana gelir ve o kadar hızlı gerçekleşir ki bir kişi bu süreci gözlemleyebilir. Bu bitkinin birkaç çeşidi vardır. Bu yazıda - bu güzelliğe dair her şeyi açıklamaya çalışacağız: iniş, bakım özellikleri ve çok daha fazlası.

 • Genel açıklama
 • Ana türleri ve çeşitleri
 • Çiçek dikim
 • formasyon fideler
 • Yaz bakımı
 • İlginç gerçekler ve uygulamalar
Alandaki parlak sarı çiçek

Alandaki parlak sarı çiçek

Çok yıllık beyaz renk mavi çiçekler ile iyi görünüyor

Çok yıllık beyaz renk mavi ile iyi görünüyor

Lüks çok yıllık beyaz

Lüks beyaz çok yıllık

Genel açıklama

Bitki bir ya da iki yıl yaşıyor. Bu cins kompozisyonunda, yüksekliği 90 cm'ye ulaşan çok sayıda tür içerir. Bu çiçek ayrıca "gece mum" veya "ay çiçeği" olarak bilinir. Anavatanı Orta Amerika'dır.

Artı içerik ciddi bakım gereksinimlerinin eksikliğidir, aynı aydınlatma fonksiyonları için de geçerlidir. Çiçeklenme ilkbahar veya yaz döneminde uzun zaman oluşur, özel bir fincan şeklinde bir şekle sahiptir.

Lüks uzun ömürlü çalı türleri

Çok yıllık çalı türleri

Bu çiçekler sıklıkla Alp tepelerini süslemektedir.

Alp tepesi sık sık dekorasyon

Asitli bir kumlu toprak kütlesine tercih edilir. 7'ye kadar asitli topraklarda çiçeklerin yaşama olasılığı yüksektir. Gelişimin başarılı bir göstergesi düzenli olarak toprak sulama sıcak mevsimde. Çiçekler başladıysa, sadece kurak havalarda sulanmalıdır. Bazen, bitki elementi yüksek kaliteli bir gübreye ihtiyaç duyar. İlkbahar döneminde yaprak gübrelerinin gübre şeklinde sağlanması gereklidir. Ekim sırasında, gübreler miktar ve çeşitte artırılabilir.

Yavaşça pembe çiçekler özel bir evin avlusunda güzel görünüyorsun

Özel bir evin avlusunda narin pembe tomurcuklar

Parlak güzel çiçekler bahçenizi süsleyin

Parlak tonları herhangi bir bahçe süsleyecek

Dikim geleneksel olarak gerçekleştirilir sonbahar zamanı. Enotera, sıcaklık rejiminde özellikle talep etmiyor, ancak indikatöre + 21 ° C'de uymalısınız. Bitki tohumu bir kaç haftada (10'a kadar) dona kadar ve bir ay sonra deneyimli bir yazcı sürgünleri görecek. Başlangıçta bitki bir kaba yerleştirildiyse, aynı derinlikte açık zemine kazılır. Başlamadan önce, tam gelişmeyi engelleyen yabani otların topraklarından kurtulmak gerekir.

Ayrıca önemli olan bitki için bir desteğin oluşturulmasıdır. Çiçeklenme işleminden sonra yapraklar ve gövdeler budanır. Bu, tohum oluşumu sırasında bunu yapmak için tavsiye edilir, aksi takdirde çiçek boyunca yayılma olasılığı vardır bahçe. Bu basit faaliyetlerin uygulanmasına yönelik yetkili bir yaklaşım, güzellikte bir etki yaratacak ve sitenizi dekore etmek.

Çalı türleri

Çalı türleri

Güzel bir yıllık çiçek evde bir çitin arkasında dikilebilir

Güzel uzun ömürlü evde çitin arkasında dikilebilir

Ana türleri ve çeşitleri

Dikim tipi ve alınan eylemler kültür çeşitliliğine bağlıdır. Ve oldukça fazla olduğu için, bakım açısından en az tuhaf olanlara tercih edilmeye değer.

 • iki yıllık bir kültür, narin bir aroması olan parlak limon çiçekleri olan uzun bir bitkidir;
 • Missouri's enotera güzel cılız tarafından temsil edilir çok yıllık çiçek, büyük çiçeklere sahip;
 • Kokulu çeşitlilik güçlü bir koku veren sarı çiçeklerle çiçek açan bir dağ bitkisidir;
 • çalılık tipi bitkiler - yüksek çalı ağacı şeklinde büyüyen kış dayanıklı türler;
 • Bitkinin dörtgen şekli de uzun süredir devam ediyor ve dik bir çalı tarafından ayırt edilir.

Bu tüm çeşitler değildir, ancak pratikte sadece birkaç çeşitle başa çıkabilirsiniz. Bazıları doğrudan doğada büyür ve bazı kültürler sitede dekoratif bir rol oynar.

Çiçek dikim

Büyümüş oldukları toprak kompozisyonu için artan gereksinimlere sahiptirler. Bakım ve dikim işlemlerinin gerçekleştiği bu kritere dayanmaktadır. Aynı zamanda, toprak kompozisyonunun bu bitkinin gelişimi üzerinde belirli bir etkisi yoktur.

Drenaj ve gevşetme çalışmalarına özel dikkat göstermeye değer. Uygun dikim malzemesini hazırladıktan sonra ekime ve büyümeye başlayabilirsiniz. Bu durumda başarılı bahçeciliğin ana kaynağı iyi aydınlatma ve toprak geçirgenliğidir.

İniş, güneş ışınları tarafından mükemmel bir şekilde aydınlatılan bir yerde gerçekleşirse Enotera kusursuzca çiçeklenecektir. Uygun üst giysi ile önemli bir rol oynar. Belirli bir alanda arazinin gübrelenmesi önceden yapılmalıdır. Bunun için, deneyimli yaz sakinleri ve kamyon çiftçileri humus ve nitrophos'u tercih ediyor.

Bu çiçekler ışığın bolluğunu sever

Çok fazla ışığa ihtiyacın var.

Bahçede çok yıllık çiçek dikim

Çok yıllık bahçe dikim

Tohum elementlerinin ekimi

İlk yılda yapraklardan rozetler oluşur. Çiçeklenme süreci sadece ikinci yıl içinde gerçekleşecektir. Bu nedenle, tohumların büyümesi sırasında, yetiştiriciler uzun ömürlü türler ile uğraşmaya çalışırlar - çalı çiçekleri. Tohumların küçük boyutundan dolayı, sadece 5 mm'lik bir derinlik yapmak gerekir.

Yol boyunca güzel sarı çiçekler

Yol boyunca konum

formasyon fideler

İniş, oda koşullarında gerçekleştirilirse, fideler daha sonra küçük sıcak yataklara gönderilir ve bu, Şubat ayında yapılır, böylece Mayıs ayında zaten açık zemin koşullarında kalırlardı. Bu dikim seçeneği sürgünlerin gerekli bakım düzeyini sağlayacaktır. Çiçeklerin aynı yılda ortaya çıkması ihtimali var.

Ayrıca, bitkinin özelliği bölünerek parça dikme olasılığıdır. Bu durumda bir çalışma malzemesi olarak, küçük sürgünler olgun bir duruma ulaşmış çalıların etrafında büyür. Onlar için delikler önceden kazılmış ve döşenmiştir. Aralarındaki mesafe 50 cm'den fazla olmamalı ve onları derinleştirmemelidir. Aynı şema ile, tüm süreç devam eder.

Dikim için fidan yetiştiriciliği

Dikim için fidan yetiştiriciliği

Yaz bakımı

Kültürün bakımı, ekildiği anda başlamalıdır. İlk olarak, toprak kompozisyonu sulama yapılır, daha sonra çiçekler orta derecede sulanır. Ayrıca yabani otları ortadan kaldırmalı ve toprağın içinde küçük gevşeme yapmalıyız. Sonbaharda, rengin kışa hazırlığını geçmesi için ek bir bakım sağlamak gerekir. Bunun için, çalı kendisi bir tabaka tarafından kesilir ve malçlanır.

İlginç gerçekler ve uygulamalar

Dikim işleri talep edilir, çünkü izin verirler bahçe ya da yazlık alanı dekore etmek zevkinize, onu mükemmelliğe taşıyor.

Ayrıca, çuha çiçeği, şifalı bir ilaç olarak yaygın olarak kullanılır, çeşitli ilaçların bir parçasıdır. Bundan itibaren mide rahatsızlıklarıyla başa çıkmaya yardımcı olan et suyu hazırlar. Bir kaynatma, yaraları ve çürükleri yıkamaktır.

Genel olarak, özellikleri göz önünde bulundurulduğunda, onların çeşitliliğine dikkat çekmeye değer. Bu, bitkiyi kimseyi kayıtsız bırakmayacak ve size isteyen herkes için avantajlarından yararlanmanıza izin verecek şekilde, siteyi ve iyi sağlık verebilme yeteneğini dekore etme fırsatıdır. Başka bir artı: bir bahçıvan-acemi bile başa çıkabilir, iddiasız ve kolay bakım.

Bu güzel çiçekler de iyileştirici özelliklere sahiptir.

Bu çiçekler de iyileştirici özelliklere sahiptir.

Enotera veya ay çiçeği: Bahçıvanlardan ilginç bilgiler, dikim ve bakım püf noktaları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 + = 9