içerik

 • Zamiokulkas: evde bakım
 • Zamiokulkasa çoğaltılması: bölüm ve kesimler
 • Zmioculcas'ın zararlıları ve hastalıkları: nedenleri ve tedavisi

Bitki zamiokulkas - dekoratif, yaprak döken, parlak, büyük, koyuyeşil yıl boyunca rengi koruyan sürgünler ve yapraklar. Yaşam döngüsü 5-10 yıldır. Afrika'nın kurak bölgelerinden geliyor, bu etli Etli kök, gövde ve yapraklarda su depolayabilir.

Güzel ve her zamankinden zamiokulkas bitki

Güzel ve her zamankinden zamiokulkas bitki

Zamiokulkas veya"долларовое дерево"

Zamiokulkas veya "dolar ağacı"

Genellikle "para ağacı" olarak adlandirilan rosula ile olan benzerlikten dolayi, daha yogun ve daha büyük olan zamiokulkas, bu nedenle daha etkili bir sekilde, "dolar agaci" olarak adlandirilir. Bu dökmeyen bitkinin büyümesinin, her daim yeşil bir para biriminin kalıcı varlığını garanti ettiğine inanılmaktadır.

Zamiokulkas iç mekanınıza mükemmel uyum sağlar

Zamiokulkas iç mekanınıza mükemmel uyum sağlar

Başka bir işaret, evde bitkinin neredeyse hiç çiçek açmamasından kaynaklanmaktadır - bu nedenle çiçeklenmesini sağlayan bir kız, kadın mutluluğunu garantilemektedir. Ancak çiçeklerin ortaya çıkması son derece nadir bir fenomen olduğu için, bir başka adı "zamiokulkas - bir bekaret çiçeği" kökünü almıştır. Ve Çin'de de bir Yeni Yıl ağacı olarak kullanılır.

Blooming zamiolkusa - son derece nadir bir fenomen

Blooming zamiolkusa - son derece nadir bir fenomen

 • İpucu! Zmioculcus'un suyu alerjiye veya bağırsak rahatsızlıklarına neden olabilen zehirli maddeler içerdiğinden, eldivenlere (kesilmiş, transplant) bakmak gerekir. Ayrıca, evcil hayvanların ve küçük çocukların bitkiyi denemediğinden emin olun, aksi takdirde zehirlenme riski çok yüksektir.

Bitkinin nispeten yakın zamanda (2000'lerin başından beri) kültüre sokulması nedeniyle, "saf" botanik türleri çoğunlukla satılmaktadır - zamyoculcus zamielistny'dir. Bununla birlikte, 2007 yılında, ilk melez ortaya çıktı - orijinal tipinden minyatür (boydan 60 cm'den fazla büyür) ve daha küçük, zarif yapraklar ile farklı olan kısa bir Zamicro çeşidi.

Zamiokulkas Zamicro

Zamiokulkas Zamicro

Zamiokulkas: evde bakım

Gösterişsizliği ve esnekliği nedeniyle, oldukça kısa bir süre için, zamiokulkas oldukça sık misafir oldu ve fito-tasarımcıların gözdesi oldu. Başarılı ekimi için birkaç basit kuralı gözlemlemek gerekir:

 • sıcaklık - Tesis, 12 ila 30 ° C arasında geniş bir sıcaklık aralığında yeteri kadar rahat hisseder, ancak yaz dönemi için sıcaklık 18 - 26 ° C ve kış mevsiminde - 14 - 16 ° C arasında en uygun olacaktır. Bu bitkide sıcaklık değişimlerine çok duyarlıdırlar - sararma ve düşme yapraklarına neden olabilirler.
Zamiokulkas oldukça sık misafir oldu ve fito-tasarımcıların gözdesi oldu

Zamiokulkas oldukça sık misafir oldu ve fito-tasarımcıların gözdesi oldu

İpucu! Zamiokulkasa için bir yer seçmek, bitkinin taslakları tolere etmediğini hatırlamakta fayda var - bu, hastalıkların ana nedenlerinden biridir.

 • aydınlatma - zamiokulkas herhangi bir ışık moduna yeterince uyarlanabilir. İyi yetişir ve parlak ışıkta (kavurucu güneşe uzun süre maruz kalmasına rağmen yaprak plakasının yanmasına neden olabilir) ve kısmi gölgede ve hatta güçlü gölgeleme ile. Doğru, ikinci durumda, onun büyüme yoğunluğu önemsiz olacak ve yaprakları - eğri ve küçük ve yemyeşil kalın bir çalı oluşturmak işe yaramaz.

İpucu! Yapraklar sürekli olarak ışığa çekileceğinden, bitkinin şekli bozulmaz, zamiokulkas periyodik olarak eksenin etrafında dönmelidir.

Zamiokulkas herhangi bir ışık moduna yeterince iyi uyum sağlar

Zamiokulkas herhangi bir ışık moduna yeterince iyi uyum sağlar

 • kir - normal büyüme için zamiokulkasa kaktüsler ve succulents için genel olarak, çok verimli değil, gevşek bir substrat gerekir. Yumru köklerinin durgunluğundan kaçınmak için, yumruların ve yaprakların çürümesini kışkırtır, drenaj tencerenin tüm hacminin dörtte birini kaplamalıdır ve substrattaki kum ve perlit içeriği yaklaşık% 50 olmalıdır. İyi bir katkı maddesi sphagnum veya kömür olacaktır. "Ağır" su geçirmez toprak kesinlikle zamiokulkasa iniş için kontrendikedir
Zamiokulkas çok güzel ve zarif bir bitkidir

Zamiokulkas çok güzel ve zarif bir bitkidir

 • sulama - Orta derecede ılımlı, toprak höyüğü sadece yukarıdan değil, aynı zamanda ortada biraz kurumaya bırakılmalıdır. Emin değilseniz, o zaman bir iki gün beklemek daha iyidir - bitki kök ve yapraklarda depolanan nemi kendiliğinden sağlayabilir. Sulama rejimi - yaz aylarında 2 haftada 1 kez, kışın - ayda bir
Zamioculcas"Variegata"

Zamiokulkas «Variegata»

 • nem - bizim için yaratılmış zmiokulkas daireler merkez ile ısıtma, Kışın hava çok kuru olduğu. Düzenli spreyleme gerektirmez, ancak biriken tozu temizlemek için yaprakların nemli bir sünger ile periyodik olarak temizlenmesi gerekir.
 • nakli - Zamioculcusun kökü yeterince güçlüdür, bu yüzden potu daha güçlü, daha iyi bir kil gerektirir, çünkü büyüyen bir rizom sadece deforme olmaz, hatta plastik konteynırı kırılabilir. Eğer genç (1-2 yıl) bitkilerin her yıl nakledilmesi tavsiye edilirse, o zaman “olgun” yaşta, zamioculcas transplantasyonu, büyüme oranına bağlı olarak, her 3-5 yılda bir çok daha az sıklıkta görülür. Aynı zamanda, yeni pot, öncekinden sadece% 20-30 daha fazla seçilir.
Zamiokulkas oldukça güçlü bir kök sistemine sahiptir

Zamiokulkas oldukça güçlü bir kök sistemine sahiptir

Zamiokulkas nakli önce, bu ekstrakte, eski dünya dikkatlice flayed ve zayıf, yumuşak ve çürümüş kökleri kaldırır. Yeni bir tencerede, bitki eskiyle aynı derinlikte ekilir. Sonra penumbraya taşınır ve yalnız bırakılır.

Zamiokulkasa çoğaltılması: bölüm ve kesimler

Yerli yetiştirme koşulları altında, zamioculcas'ın çoğaltılması sadece vejetatif bir şekilde gerçekleştirilebilir. Yeni bir tesis almak için, bitkinin herhangi bir bölümünü kullanabilirsiniz, ancak en basit ve en etkili yol, bitkinin bölünmesidir. Yetişkin bitki pottan çıkarılır ve rizom bölünür, her böbreğin böbrekleri olmalıdır - ekimden sonra uyanırlar ve yan sürgünler verirler.

Zamyokulkas fidelerinin fevkalade güzel glade

Zamyokulkas fidelerinin fevkalade güzel glade

Kurutulduktan sonra, ayrılmış kısım bir tencereye ekilir, böbrek yumruğu ise yaprak tabanına kadar zemine kadar derinleştirilmelidir. Sağkalımı arttırmak için köklenme uyarıcıları kullanılabilir. Bitki parlak bir sıcak yere yerleştirilmelidir, ek olarak bir plastik film veya şeffaf bir cam başlık ile kaplanabilir. seralar.

Zamiokulkas, modern tarzda iç mekana mükemmel uyum sağlar

Zamiokulkas, modern tarzda iç mekana mükemmel uyum sağlar

Başka bir yöntem kesimler tarafından yayılmasıdır. Kesik sap parçalara ayrılır, yapraklar arasında kesikler yapılır. Kesimi bir saat kuruduktan sonra, sap, vermikulite itilir ve bol sulanır ve sıcak, iyi aydınlatılmış bir yere yerleştirilen bir sera ile yapılır. Vermikülit biraz nemli tutulur. Kök oluşumu ve daha sonra tüplü yeraltı rizomunun oluşumu oldukça uzundur - birkaç ay sürebilir ve yeni yapraklar ancak altı ay sonra ortaya çıkar. Üreme için, tek yapraklı plakalar kullanılabilir, ancak bu durumda işlem daha da uzun olacaktır.

Zamyoculcus genç bitki

Zamyoculcus genç bitki

İpucu! Bitkinin daha çok kısmı köklenme için alınır, daha hızlı olan köksap oluşur, ne kadar büyük olursa, genç bir bitkiden tam teşekküllü bir zmioculcus kopyasının elde edilmesi mümkün olacaktır.

Zmioculcas'ın zararlıları ve hastalıkları: nedenleri ve tedavisi

Sağlıksız bir bitki ana işareti - zmioculcus sarı döner, bunun için birkaç nedeni olabilir:

 • yanlış sulama - Ana ve en yaygın sebep. Düşük sıcaklıkta sık sık sulama, sonuç olarak, köpüğün bozulmasına neden olur.
 • güneş yanığı - Bitki güneşin altında çok uzun, yazın 11 ila 15 saat arasında gölgede kalmak daha iyidir
 • aşırı gübre - zamiokulkas oldukça yavaş büyüyen bir türdür, ancak büyümesini artan gübreleme ile "dağıtmak" için çabalamayın. Aşırı gübre köklerin ölümüne yol açar - ve tüm bitki
Parlak yapraklar, iyi bitki bakımının işaretlerinden biridir.

Parlak yapraklar, iyi bitki bakımının işaretlerinden biridir.

Düzensiz sulama, koyu lekelerin yaprakları veya gövde - kök çürümesinin çürümesiyle gösterilebilir. Zmioculcus'un sarıya dönmesinin bir diğer nedeni, yetersiz su ve hava geçirgenliği ile yanlış topraktır. Bitkiyi kurtarmak için, rizomu kazın ve etkilenen, çürüyen kısımları çıkarın, bölümler ezilmiş kömür ile işlenir (dökülür). Buna ek olarak, bitki (hem karasal hem de yer altı kısmı) sistematik bir fungisit (bazeazol, oksiakum) ile muamele edilir ve transplante edilir, tamamen substrat değiştirilir.

Zamiokulkas giderek daha popüler oluyor

Zamiokulkas giderek daha popüler oluyor

Zamiokulkas böceklerden neredeyse hiç etkilenmez - kalın parlak yapraklar, zararlılara karşı güvenilir bir koruma görevi gören kalın bir deri ile kaplıdır. Ama yine de bazen vardır:

 • yaprak biti - Temiz havaya taşınırsa, yaz aylarında bitkiyi etkiler. Semptomlar - etkilenen yapraklar önce kıvrılır, sonra rengi değişir, sararmaya ve düşmeye başlar. Bitkinin tedavisi, intavir, decis, fitoverm vb. Gibi hazır müstahzarlar ile kolaylaştırılır.
 • tiroid - komşu bitkilerden davetsiz misafirler. İlk başta mevcudiyetleri algılanamaz, ama daha sonra yapraklar ve gövdeler karanlık noktalarla kaplanmaya başlar. Yetişkin bireyler ıslak süngerle çıkarılabilir, larvalar sabun çözeltisi veya böcek ilacı ile püskürtülerek yok edilir.

 • thripsi - ayrıca komşu bitkilerden düşer. Onların mevcudiyetinin izleri - yapraklar üzerinde simli renkten etkilenir, saplar bükülür, dışkı izleri fark edilir. Böcek öldürücüler ile bitkinin çoklu muamelesinden (püskürtme) sonra zararlılar yok edilir.
 • örümcek akarları - görünüşü aşırı kuru havaya neden olur. Ana işaretler internodlarda beyaz ince bir örümcek ağı görünümündedir, daha sonra yapraklar sarıya dönmeye, kalmaya ve düşmeye başlar. Zararlılarla mücadele etmek için, yapraklar sabunlu bir süngerle silinebilir veya az miktarda tütün solüsyonu serpilir, daha sonra bitki sıcak bir duş altına yerleştirilir. Operasyonlar işe yaramadıysa, o zaman zamiokulkas insektisitlerle tedavi edilir.
Zamiokulkas - bir kişi içinde şiddet ve asalet

Zamiokulkas - bir kişi içinde şiddet ve asalet

Zamiokulkas videosu

Zamiokulkas's Photo

Замиокулькас (33 фото): dikim, büyüyen, evde bakım

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

8 + 1 =